12.07.2013 ALERT

12 lipca 2013, 08:57 Alert

ENERGETYKA

Są nowe regulacje łupkowe

(PAP)

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przyjęła wczoraj regulacje dla sektora łupkowego narzucające obowiązek przeprowadzenia pełnej oceny oddziaływania na środowisko przy każdej inwestycji tego rodzaju na każdym jej etapie. Zdaniem polskich posłów do PE regulacje przełożą się na wyższy koszt i dłuższy czas realizacji łupkowych przedsięwzięć. W ten sposób ENVI uderza w rozwój tzw. łupkowej rewolucji w Europie. Nowe obostrzenia mogą dodatkowo go utrudnić.

Spada tranzyt gazu przez Ukrainę

(UKR INFORM)

Ukrtransgaz przesłał w czerwcu do Zachodniej Europy 7,1 mld m3 gazu, co stanowi około 25 procent więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Od rozpoczęcia roku przesłał na Zachód i do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw już 39 mld m3. W pierwszym półroczu 2013 roku Rosjanie przesłali przez ukraiński GTS 10,3 mld m3, czyli o 35 procent mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. – Pomimo spadku importu Ukrtransgaz wywiązuje się w stu procentach ze swoich zobowiązań – zakomunikował dyrektor firmy Serhij Wynokurow.

Amber Grid aplikuje o licencję operatora

(15MIN)

Nowa spółka odpowiedzialna za transport gazu na Litwie – Amber Grid – złożyła aplikację o licencję operatora GTS. Zostanie ona przyznana do końca lipca, kiedy to mija termin realizacji rozdziału właścicielskiego na mocy którego powstała Amber Grid.

Bułgaria pragmatycznie o gazociągach

(NOVINITE)

Bułgaria będzie aktywnie działać na rzecz realizacji zarówno Nabucco West jak i innych projektów tranzytowych na południu Europy – oznajmił bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew w trakcie sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej (PABSEC). Według bułgarskiego prezydenta na mapie Europy istnieje miejsce dla dwóch wielkich projektów: gazociągu Transadriatyckiego (TAP) oraz  Nabucco West. Obie inwestycje zdaniem Plewnelija są potrzebne i będą stanowić etap pośredni w realizacji szeroko rozumianej koncepcji korytarza południowego. Tym bardziej zaskakująca wydaje się deklaracja prezydent Bułgarii, że Sofia będzie wspierać realizację projektu gazociągu South Stream akcentując jednocześnie, że magistrala musi zostać zbudowana zgodnie z przepisami i dyrektywami UE. Ważnym krokiem na drodze do dywersyfikacji dostaw dla Bułgarii ma być aktywne zaangażowanie w wydobycie krajowych złóż gazu w szelfie Morza Czarnego. Współpracę w tym zakresie deklarują już Total, OMV i Respol, które zamierzają zainwestować w przeciągu kilku najbliższych lat miliardy euro. Kolejnym akcentem strategi rozwoju sektora energetycznego Bułgarii według Plewnelijewa jest zwiększenie wysiłków zmierzających do stworzenia konkurencyjnego rynku energii oraz integracja sektorów energii oraz sieci energetycznych państw regionu. Na zakończenie swojego wystąpienia bułgarski prezydent podkreślił istotną rolę regionu Morza Czarnego w sferze energetyki co może przynieść Bułgarii zarówno korzyści jak i nowe obowiązki.

INFRASTRUKTURA

Dwie jezdnie obwodnicy Kielc dostępne dla kierowców

(www.transport.gov.pl/GDDKiA)

Od 10 lipca 2013 r. kierowcy mogą już korzystać z dwóch jezdni obwodnicy Kielc w ciągu drogi ekspresowej S7. Dwujezdniowa obwodnica ekspresowa o długości 23 km uwolni stolicę województwa świętokrzyskiego od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym na trasie Warszawa – Kraków umożliwi szybką i bezpieczną podróż.

Zamówienie publiczne na wykonanie wybranych elementów strategicznej oceny

(www.transport.gov.pl)

Ministerstwo transportu ogłosiło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie wybranych elementów strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.). Jest to plan inwestycyjny dla sektora transportu na lata 2014 – 2020.

Obwodnica Świebodzina oddana do ruchu, S17 dłuższa o ponad 16 km

(www.transport.gov.pl)

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3 w woj. lubuskim. Do użytku został oddany 5 km odc. od węzła Świebodzin Północ do węzła Świebodzin Południe. Obwodnica Świebodzina łączy oddany 5 km odcinek S3 w. Jordanowo – w. Świebodzin Północ z oddanym 20 km odcinkiem w. Świebodzin Południe – w. Sulechów.

Tańsze podróżowanie z „Biletem Relacyjnym”

(www.pkp.pl)

PKP Intercity wprowadziło do swojej oferty Bilet Relacyjny. Dzięki niemu, mieszkańcy stolicy Małopolski za bilety do Wrocławia, Zakopanego czy do Przemyśla zapłacą mniej niż dotychczas. Kupując Bilet Relacyjny pasażer może liczyć nawet na kilkudziesięciuprocentową oszczędność na cenie biletu.

10 tysięcy opóźnionych pociągów i wielomilionowe straty

(www.plk-sa.pl)

Zagrożenie życia i zdrowia pasażerów, opóźnienia pociągów oraz gigantyczne straty finansowe zarządcy infrastruktury. Takie są skutki rosnącej liczby kradzieży i dewastacji elementów sieci kolejowej. Za pieniądze na usuwanie awarii i odbudowę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe mogłyby wyremontować rocznie 25 przystanków osobowych.

Łódzkie: nowe przystanki kolejowe

(www.plk-sa.pl)

Jeszcze w tym roku łodzianie i mieszkańcy np. Zgierza czy Ozorkowa skorzystają ze wszystkich 24 nowych i odnowionych peronów budowanych dla aglomeracyjnych połączeń kolejowych. W 2014 r. PKP PLK oddadzą do użytku jeszcze trzy dodatkowe perony na rewitalizowanej trasie Łódź Widzew – Zgierz.

Międzynarodowe spotkanie ekspertów na temat perspektyw rynku transportu lotniczego

(www.ulc.gov.pl)

W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się międzynarodowe spotkanie ekspertów – „Air Transport Market Perspectives in Central, Eastern and South-Eastern Europe. Spotkanie miało na celu przedstawienie perspektyw rynku transportu lotniczego w Europie Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Na zaproszenie prezesa ULC Piotra Ołowskiego w spotkaniu wzięli udział przewodniczący Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC).

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak