12.08.2013 ALERT

12 sierpnia 2013, 09:25 Alert

ENERGETYKA

Amerykanie wesprą Ukrainę w walce o niezależność energetyczną

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Nowy ambasador USA na Ukrainie Geoffrey Pyatt ocenił, że jednym z priorytetów jego pracy będzie utwierdzenie Ukraińców w ich „europejskim wyborze”. W tym kontekście szczególnie wazna ma być współpraca energetyczna. Exxon Mobil i Chevron są zainteresowane większym zaangażowaniem nad Dnieprem – przekonuje Pyatt. Dzięki ich pracy na terenie kraju, Ukraińcy mają zyskać know how i technologię, które pozwolą uniezależnić sektor energetyczny od rosyjskich dostaw gazu.

Prezydent Azerbejdżanu chwali TAP

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ocenił, że projekt Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) przedstawia najlepsze warunki dla inwestorów, dlatego polityk jest zadowolony, że to właśnie TAP został wybrany przez konsorcjum Szach Deniz do realizacji dostaw z azerskich złóż o tej samej nazwie do Europy. Jego zdaniem to początek pogłębionej współpracy energetycznej między jego krajem a Unią Europejską. Liczy również na zaangażowanie europejskich firm w Azerbejdżanie. Alijew spotkał się w niedzielę z premierem Włoch Enrico Lettą. Liczy na podpisanie intrantych umów spoza sektora energetycznego z Włochami. W założeniu TAP ma kończyć swój bieg na terenie ich kraju.

Trwają negocjacje ws. terminala Vassilikos

(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firmy Noble i Delek negocjują z rządem Cypru budowę terminalu LNG dla wyspy. Ostateczne porozumienie ma zostać osiągnięte do końca roku. Według założeń projektu Cypryjczycy mogliby dzięki niemu rozpocząć eksport gazu w 2020 roku. Cypr, podobnie jak Izrael, kontroluje wielkie złoża węglowodorów znajdujących się pod dnem Morza Środziemnego. Kraje te razem z Grecją planują powołanie trójstronnego gremium mającego regulować relacje energetyczne miedzy nimi. Gaz i ropa ze złóż Afrodyta, Tamar i Lewiatan mogą w przyszłości stanowić poważną konkurencję dla dostaw z Azerbejdżanu i Rosji dla Europy.

USA i Kanada dominują na azjatyckim rynku gazowym

(DZIENNIK GAZETA PRAWNA/JOANNA DOBOSZ)

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, Rosjanie przegapili zarówno łupkowy boom, jak i rozkwit LNG w azjatyckiej gospodarce. W owym sektorze prymat wiodą natomiast USA i Kanada, którzy walczą o odbiorców gazu na tym kontynencie. „The Wall Street Journal” pisze, że polityka Kanady jest przyjazna dla eksporterów, a USA dysponuje z kolei lepiej rozwiniętą infrastrukturą. Z szacunków japońskiego specjalisty ds. energetyki Ryoichi Komiyama wynika, iż zapotrzebowanie na energię na terenie Azji wzrośnie z 3,6 mld toe w 2007 roku do 7,1 mld toe w roku 2035. Taką samą tendencję będzie miał udział konsumpcji w strefie Azji i Pacyfiku (Chiny, Indie, Japonia i państwa ASEAN) w stosunku do całego świata – planowany wzrost z 30 proc. w 2010 roku do 37 proc. w 2035 roku.

Tokio chce pomóc TEPCO w walce z wyciekiem radioaktywnym

(DAILY ENERGY REPORT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Japonii Shinzo Abe obiecał, że rząd pomoże w tamowaniu wycieku radioaktywnej wody do wód gruntowych w okolicach uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie. Japończycy chcą uniknąć przedostania się zanieczyszczonej wody do oceanu. Według wyliczeń TEPCO do Pacyfiku przedostaje się dziennie co najmniej 300 ton radioaktywnej wody.

Coraz mniejsze zaintersowanie ropą z OPEC

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Popyt na ropę państw zrzeszonych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) był mniejszy niż oczekiwano – donosi agencja United International Press powołując się na comiesięczny raport przedstawiony przez tę organizację.  Zgodnie z informacjami, które znalazły się w sprawozdaniu, średni popyt na ropę państw zrzeszonych w OPEC w 2013 roku powinien wynieść 29,9  milionów baryłek dziennie co stanowi o 400 000 baryłek mniej niż w roku ubiegłym. Prognozy na rok 2014 rok są mniej optymistyczne i zakładają nieznaczny spadek popytu do 29,7 milionów baryłek dziennie. Przyczyną mniejszego zapotrzebowania na ropę – zdaniem OPEC – jest światowy kryzys, spowolnienie chińskiej gospodarki oraz perturbacje ekonomiczne w Europie.

INFRASTRUKTURA

Remont drogi krajowej nr 46 w Lelowie zakończony

(www.gddkia.gov.pl/O. Katowice)

GDDKiA Informuje, że droga na odcinku pomiędzy Lelowem a Lgotą Błotną jest dostępna dla wszystkich rodzajów pojazdów. W wyniku gwałtownych ulew, które miały miejsce 6 lipca jezdnia DK46 została znacznie uszkodzona i konieczny był remont. W jego ramach wykonano naprawę nawierzchni jezdni oraz chodników, zostały odtworzone pobocza i system odwodnienia drogi oraz zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez wykonawcę

(www.gddkia.gov.pl/O. Poznań)

Poznański Oddział GDDKiA wypłacił pierwsze płatności dla 3 podwykonawców łącznej wysokości ponad 14 mln zł. Wszystkie wnioski zostaną zweryfikowane do końca sierpnia br.

Na podstawie art. 647 1 Kodeksu Cywilnego (w ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności) GDDKiA wypłaciła należności dla 3 podwykonawców, którzy nie otrzymali wynagrodzenia z tytułu wykonanych robót przy budowie drogi ekspresowej S5 Poznań- Wrocław odc. Kaczkowo-Korzeńsko.

Toruński wiadukt do remontu – szybsza kolej z Torunia do Bydgoszcz

(www.plk-sa.pl)

Rozpoczynający się remont wiaduktu obok Placu Armii Krajowej w Toruniu to jeden z kluczowych elementów rewitalizacji trasy kolejowej Toruń – Bydgoszcz realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jej rezultatem będzie podróż koleją między największymi miastami województwa kujawsko – pomorskiego krótsza niż trzy kwadranse. Dzięki realizacji całego zadania pasażerowie szybciej dojadą pociągiem z Torunia do Bydgoszczy.

Spółki Grupy PKP żądają sprostowania od redakcji Dziennika Gazety Prawnej

(www.plk-sa.pl)

W związku z publikacją 7 sierpnia artykułu autorstwa Konrada Majszyka pod tytułem „Pendolino w Polsce: wygląd kosmiczny, prędkość przyziemna”, spółki PKP PLK SA oraz PKP Intercity SA wystąpiły o sprostowanie zawartych w nim nieprawdziwych i nieścisłych informacji. Artykuł, oprócz wielokrotnego stwierdzenia ewidentnej nieprawdy, zawiera szereg stwierdzeń stawiających PKP Intercity i PKP PLK w niekorzystnym świetle.

PKP SA wybrało koncepcję modernizacji dworca w Bydgoszczy

(www.pkpsa.pl)

Dworzec w Bydgoszczy zostanie zmodernizowany według założeń koncepcji Inside Outside. To zdecydowanie najbardziej odważna spośród zaprezentowanych propozycji. PKP SA  przychyliło się do uwag prezydenta Bydgoszczy, który również wskazał ten projekt. – Projektanci wykazali się bardzo dobrym warsztatem. Koncepcje były zróżnicowane. Inside Outside zakłada odtworzenie budynku wyspowego, oraz zdecydowaną przebudowę budynku frontowego.

Jedna kolejka teraz na wrocławskim dworcu

(www.pkpsa.pl)

PKP Intercity rozpoczęła testowanie systemu zarządzania jedną kolejką na dworcu Wrocław Główny. Rozwiązanie ma na celu zwiększenie komfortu klientów oraz skrócenie czasu oczekiwania w kolejce. Pilotaż potrwa miesiąc. System zarządzania jedną kolejką od kwietnia testowany był na największym krajowym dworcu – Warszawa Centralna. W tym czasie, PKP Intercity SA zanotowała średnio 16% wzrost efektywności obsługi pasażerów.

PKP Cargo przewiozło w lipcu 10 mln ton ładunków

(www.pkp-cargo.pl)

PKP Cargo odzyskuje pozycję na polskim rynku towarowych przewozów kolejowych. W czerwcu trzeci miesiąc z rzędu rósł udział Grupy pod względem masy przewiezionych towarów. Na koniec czerwca udział Grupy PKP CARGO Logistics wyniósł 49,8 proc. wg danych Urzędu Transportu Kolejowego, czyli o 3,5 punktu proc. więcej niż w marcu. Natomiast w lipcu Grupa przewiozła rekordowe 10 mln ton ładunków.

PKP Energetyka rozpoczyna integrację przez sport

(www.pkpenergetyka.pl)

Rolę sportu na wpływ codziennej pracy doceniła PKP Energetyka, rozpoczynając program dla pracowników. Firma postanowiła zbadać sportowe zwyczaje swojego zespołu. Ankieta przeprowadzona wśród pracowników spółki, pokaże, w jakim kierunku będzie rozwijał się program. W najnowszym numerze wewnętrznego magazynu „Dobra Energia” została zamieszczona ankieta, w której poproszono pracowników o wypowiedź, które dyscypliny sportowe cieszą się największą popularnością.

19 sierpnia rozpocznie się remont stacji Łódź Widzew

(www.rynek-kolejowy.pl/expressilustrowany.pl)

Jak informuje portal „Expressilustrowany.pl”, 19 sierpnia rozpoczną się prace na stacji Łódź Widzew. Planowo miały się one zacząć już w lipcu, ale opóźniło się uzyskanie przez wykonawcę pozwolenia na budowę. Przebudowane zostaną tory i perony. Jak informuje „Expressilustrowany.pl”, obecny peron pierwszy przestanie pełnić swoją funkcję, natomiast od strony północnej zostanie wybudowany nowy.

Strajk w PR się zbliża. Związkowcy opuścili spotkanie

(www.rynek-kolejowy.pl)

Strajk w Przewozach Regionalnych jest coraz bardziej realny. Przedstawiciele trzech największych kolejowych central związkowych opuścili salę podczas spotkania z zarządem spółki. Powód był prosty – spotkanie nie odbywało się w ramach sporu zbiorowego, którego zarząd nie uznaje. Według związkowców, spotkanie zostało zorganizowane „jedynie w celu przedstawienia informacji o aktualnej sytuacji spółki chcąc tym samym zachować pozory prowadzenia dialogu ze stroną społeczną”.

Pomorskie zamawia 4 pociągi dla linii Malbork – Grudziądz

(www.rynek-kolejowy.pl)

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ogłosił przetarg na dostawę 4 sztuk dwuczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych. Pojazdy o pojemności 120-140 miejsc siedzących będą przeznaczone do obsługi linii kolejowej Malbork – Grudziądz. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 4 sztuk dwuczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych w ramach projektu współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

PKD i PZFD partnerami Kongresu Infrastruktury Polskiej

(www.rynek-kolejowy.pl)

Polski Kongres Drogowy oraz Polski Związek Firm Deweloperskich dołączyły do grona partnerów merytorycznych organizatorów tegorocznego Kongresu Infrastruktury Polskiej. Wydarzenie to odbędzie się 17 października w Warszawie. Zadaniem Kongresu będzie zmierzenie się z wyzwaniem, jakim jest wypracowanie partnerskiego dialogu między podmiotami realizującymi kluczowe inwestycje infrastrukturalne a administracją państwową.

Zaproszenie na Kongres Transportu Publicznego

(www.rynek-kolejowy.pl)

– Wspólnie przedyskutujmy o tym czego powinniśmy wymagać, na co nas stać, jak zintegrować system transportu pasażerskiego w mieście i regionie, o dobrych praktykach w zakresie organizacji, zarządzania i finansowania przewozów zbiorowych oraz funkcjonowania logistyki miejskiej, w tym systemów ITS – zaprasza na Kongres Transportu Publicznego Bogusław Kowalski, przewodniczący Rady Programowej tego wydarzenia.

Nowy wiadukt w Radomiu

(www.edroga.pl)

Prawdopodobnie za dwa lata kierowcy będą mogli przejechać nad przejazdem kolejowym na ul. Młodzianowskiej nowym wiaduktem. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu jeszcze przez miesiąc czeka na oferty od firm oraz konsorcjów zainteresowanych budową przedłużenia tej ulicy wraz z węzłem drogowym nad linią kolejową nr 8. Inwestycja będzie kontynuacją zakończonej w 2011 roku przebudowy Młodzianowskiej na odcinku pomiędzy Sedlaka a Gdyńską wraz z tunelem pod ulicą 1905 roku.

Oddalona skarga na Trasę Średnicową w Toruniu

(www.edroga.pl/MZD w Toruniu)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia „Toruń bez hałasu”, które kwestionowało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla Trasy Średnicowej Północnej. Skarga złożona przez stowarzyszenie dotyczyła szeregu uchybień merytorycznych i formalnych, jakie popełniono wydając ZRID. WSA w Warszawie nie podzielił zarzutów skarżących i stwierdził, że nie ma podstaw do uchylenia zezwolenia.

Tarnobrzeg: nowe rondo i drogi

(www.edroga.pl/UM Tarnobrzeg)

Na terenie Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego do 9 listopada br. ma powstać nowe rondo i drogi dojazdowe. Budowa ronda, dróg dojazdowych oraz miejsc postojowych wchodzi w tzw. zakres dodatkowy olbrzymiej inwestycji, jaką jest budowa Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego. – Budowa parku jest dobrym pomysłem, tyle że na etapie projektu nie pomyślano o nowych, niezbędnych  rozwiązaniach komunikacyjnych.

Płock: rusza budowa wiaduktu nad ul. Piłsudskiego

(www.edroga.pl/UM Płock)

W Płocku podpisana została umowa dotycząca budowy wiaduktu kolejowego nad al. Piłsudskiego, której koszt wyniesie prawie 28 mln zł. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy jeszcze w sierpniu, a sam wiadukt ma być gotowy do końca września 2014 r.

Zakres inwestycji obejmuje budowę obniżonych jezdni na odcinku około 556 metrów dwujezdniowej ulicy z chodnikami wraz z likwidacją przejazdu kolejowego i budową wiaduktu kolejowego dla przeprowadzenia nad ulicą odcinka kolidującej linii kolejowej.

Inteligentny System Transportowy dla Bydgoszczy

(www.edroga.pl)

Bydgoski projekt ITS zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej działania 8.3 Rozwój ITS w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Zdobywając maksymalną liczbę punktów w tym konkursie projekt otrzymał z unijnych funduszy refundację kosztów kwalifikowanych w wysokości 85 proc. Wartość projektu bydgoskiego ITS wynosi blisko 54 mln zł brutto. Umowę na wykonanie projektu podpisano w styczniu tego roku, a uruchomienie systemu ma nastąpić w styczniu 2015 r.

Rekordowy lipiec na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Blisko 1,2 mln osób odprawionych zostało na Lotnisku Chopina w lipcu 2013 r. To o blisko 9 proc. więcej niż w lipcu ub. r. i kolejny miesięczny rekord w historii portu. Poprzedni najlepszy wynik miesięczny zanotowany został w lipcu 2012 r. – wówczas na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało 1 mln 84 tys. osób. W lipcu b.r. było ich 1 mln 178,7 tys. czyli o 8,7 proc. więcej. – Ten rekordowy ruch, to w dużej mierze zasługa tanich linii lotniczych: Ryanaira i Wizz Aira.

Koniec „efektu OLT”

(www.airport.gdansk.pl)

W lipcu 2013 r. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 293.032 pasażerów, co oznacza spadek w wysokości 12,8% w stosunku do lipca 2012 r. Od początku br. Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 1.631.051 pasażerów, co oznacza spadek na poziomie 6,3 % w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. „Spadki wartości ruchu lotniczego z okresu kwiecień-lipiec w stosunku do analogicznego okresu ub.r. niemal do znudzenia tłumaczone były przez nas tzw. efektem OLT oraz organizacją Euro 2012.

Spotkanie konsultacyjne w sprawie opłat nawigacyjnych

(www.ulc.gov.pl)

1 października 2013 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbędzie się spotkanie konsultacyjne dotyczące opłat nawigacyjnych (trasowych i terminalowych). Spotkanie organizowane jest przez prezesa Urzędu we współpracy z wyznaczonymi instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej w związku z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1794/2006 i stosownie do przepisów tego rozporządzenia adresowane jest do użytkowników przestrzeni powietrznej.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak