13.09.2013 ALERT

13 września 2013, 10:40 Alert

ENERGETYKA

PKN Orlen podpisał umowę z Vitolem

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

PKN Orlen podpisał umowę spotową z szwajcarskim Vitolem. Zapewnił dostawy ropy naftowej dla spółki-córki Orlen Lietuva. Umowa jest warta około 83 mln dolarów.

RWE podpisało nowa umowę gazową z Naftogazem

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Porozumienie z piątego września między ukraińskim Naftogazem a niemieckim RWE odnośnie składowania zapasów gazu w magazynach na terenie Ukrainy uwzględnia dostawy surowca w wysokości sięgającej 10 mld m3 rocznie. Dokładniejsze informacje na temat porozumienia nie zostały przekazane opinii publicznej. Ukraina skonsumowała w 2012 roku 54 mld m3. Gaz rosyjski z Niemiec jest tańszą alternatywą do dostaw bezpośrednich z Rosji.

W poniedziałek wyniki przetargu na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie

(THE LITHUANIAN TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

W poniedziałek poznamy wyniki przetargu ogłoszonego przez Wilno. Tymczasem w ten czwartek premier Litwy Algirdas Butkevicius spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego Chevronu, który według ekspertów jest faworyzowany w konkursie ofert. Chevron zadeklarował, ze będzie wspierał starania Litwy o zwiększenie niezależności energetycznej, pomoże tworzyć nowe miejsca pracy i przyspieszać wzrost gospodarczy. Firma chce rozpocząć prace jak najszybciej to możliwe.

Departament Energetyki USA wydał czwartą zgodę na eksport LNG

(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Amerykańska instytucja ogłosiła, że udzieliła zezwolenia Dominion Cove Point LNG na eksport skroplonego gazu do krajów nie posiadających umowy o wolnym handlu z USA. Pozostałe firmy posiadające zgody to Cheniere (Sabine Pass LNG), Freeport, Lake Charles Exports. Amerykańskie prawo wymaga zgody Departamentu Energetyki na eksport LNG, który musi sprawdzić, czy nie będzie on godził w „publiczny interes”. W kolejce po nią ustawiają się już kolejne firmy. Podania złożyły trzy spółki – Argent Marine Managment, Eos LNG i Barca LNG.

Standard & Poor: Azja śpi na łupkach

(STANDARD & POOR/WOJCIECH JAKÓBIK)

Agencja ratingowa Standard & Poor potwierdza, że na terenie Azji, szczególnie w Chinach, mogą znajdować się największe złoża gazu łupkowego na świecie. Problemem będą jednak braki infrastrukturalne, trudniejsza geologia i brak doświadczenia w tamtejszym sektorze łupkowym. Według agencji jego rozwój zajmie krajom azjatyckim co najmniej 5 lat. Jej eksperci zauważają już działania Australii, Chin i Indii zmierzających do rozluźnienia regulacji w celu ściągnięcia do nich łupkowych inwestorów. Te kraje mogą stać się atrakcyjniejsze dla firm zachodnich od państw europejskich, które ograniczają rozwój sektora łupkowego.

 

INFRASTRUKTURA

PKP Cargo na bieżąco realizuje umowy handlowe i zwiększa liczbę dostępnych wagonów o 1200

(www.pkp-cargo.pl)

PKP Cargo na bieżąco realizuje umowy handlowe z klientami w zakresie przewozów węgla. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu swoich klientów, PKP Cargo przygotowało 1200 dodatkowych wagonów. W związku z doniesieniami prasy jakoby spółka nie była w stanie wywiązywać się z swoich zobowiązań, wspólnie z największymi klientami ze Śląska przeprowadzono weryfikację stanu realizacji obowiązujących między nimi umów. Weryfikacja wykazała, że nieprzewiezione wielkości stanowią ok. 2 proc. miesięcznych przewozów PKP Cargo.

Jaka jest kondycja rynku infrastrukturalnego w Polsce?

(www.rynek-kolejowy.pl)

Chaos w prawie, ogromna skala roszczeń i brak partnerstwa zamawiającego i wykonawcy w realizacji kontraktów infrastrukturalnych – takie były główne tematy konferencji zorganizowanej przez PZPB, SIDiR i Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury, poświęconej temu, jaki jest stan rynku inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Adrian Furgalski, dyrektor w ZDG TOR i jeden z pomysłodawców Inicjatywy dla Infrastruktury, powiedział, że konferencja związana jest z przygotowywanym Kongresem Infrastruktury Polskiej.

Metro zamiata po aferze „śmieciowej”

(www.rynek-kolejowy.pl)

Władze Metra Warszawskiego podjęły decyzję o zwolnieniu trzech osób, po tym jak spółka przelała pół miliona zł na fałszywe konto firmy sprzątającej. – Nasze starania zmierzają w kierunku odzyskania tych pieniędzy – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. – 10 września prezes spółki rozwiązał umowę z trzema osobami zatrudnionymi na stanowiskach głównego księgowego, kierownika działu finansowego i specjalisty w tym dziale.

Jakunin: Nie ograniczamy zamówień

(RŻD/www.rynek-kolejowy.pl)

– Pomimo prognoz o spadku produkcji przemysłowej, nie zmniejszamy zamówień na produkty inżynieryjne – stwierdził podczas targów EXPO 1520 szef rosyjskich kolei państwowych, Władymir Jakunin. Prezes RŻD wziął udział w dyskusji plenarnej otwierające targi. Innymi uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Ministerstwa Transportu oraz członkowie kierownictw rosyjskich i zagranicznych firm kolejowych.

Tines na EXPO 1520: Jak z powodzeniem robić interesy na wschodnich rynkach

(www.rynek-kolejowy.pl)

– Te targi nie mają długiej historii, ale informacja, że udział bierze ponad 300 wystawców, mówi sama za siebie. To jest wydarzenie dla fachowców: naukowców, biznesmenów, inżynierów, tutaj nie ma przypadkowych ludzi. My jesteśmy bardzo zadowoleni – odbyliśmy wiele ważnych rozmów – mówi „Rynkowi Kolejowemu” na temat rosyjskich targów EXPO 1520 Tomasz Szuba, prezes Tines SA, jedynego przedstawiciela polskiego przemysłu kolejowego podczas tego wydarzenia.

Frezowanie nawierzchni stołecznych ulic

(www.um.warszawa.pl)

Remont nawierzchni na ul. Wólczyńskiej i Rzymowskiego, zamknięcie przejazdu na ul. Marsa i prace na Trasie Toruńskiej to najważniejsze remonty drogowe w najbliższy weekend, 13-14 września. Zarząd Dróg Miejskich planuje frezowanie ul. W. Rzymowskiego pomiędzy ul. Cybernetyki a Gotarda (obydwie jezdnie) oraz ul. Wólczyńskiej pomiędzy ul.  J. Conrada a al. W. Reymonta. Jak zwykle prace rozpoczną się w piątek (13 września) ok. godz. 22 a zakończą w poniedziałek (16 września) ok. godz. 4 rano.

Rozpoczął się remont DK 61 na odcinku Legionowo-Zegrze

(www.gddkia.gov.pl)

Rozpoczął się remont drogi krajowej nr 61 na odcinku od wiaduktu w Legionowie do ronda w Zegrzu. Remont przewiduje w zakresie nawierzchni: frezowanie, remont cząstkowy, wzmocnienia konstrukcji nawierzchni poprzez ułożenie siatki stalowej na skrzyżowaniu z ulicą Kupiecką (przy Kauflandzie), ułożenie warstwy wiążącej oraz ścieralnej. Wykonane zostaną również prace związane z uzupełnianiem poboczy, renowacją i odtworzeniem rowów, robotami brukarskimi (krawężniki, chodniki), regulacją infrastruktury podziemnej.

Rondo w Gniewkowie – otwarte

(www.gddkia.gov.pl)

Celem inwestycji była poprawa bezpieczeństwa ruch drogowego na odcinku drogi krajowej nr 15 w miejscowości Gniewkowo. W ramach zadania powstało skrzyżowanie typu rondo przy drodze wojewódzkiej 246 a także wyspy dzielące, dodatkowe pasy do relacji skrętnych, wybudowano też oświetlenie uliczne i zatoki autobusowe. W ramach inwestycji poprawiono również odwodnienie drogi, oznakowania pionowego i poziomego a także zainstalowano urządzenia mające na celu poprawę bezpieczeństwo na tym odcinku drogi.

Rozpoczynamy remonty dróg krajowych na Śląsku.

(www.gddkia.gov.pl)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach konsekwentnie poprawia stan techniczny nawierzchni autostrad i dróg krajowych. W pierwszej kolejności, zgodnie z przyjętymi przez GDDKiA założeniami, remontowane są te odcinki, gdzie natężenia ruchu są największe i nawierzchnia najbardziej zniszczona. Takie podejście gwarantuje optymlne wykorzystanie posiadanych środków finansowych przeznaczonych na remonty, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego.

Szczegółowe kontrole techniczne obiektów mostowych na drogach krajowych Małopolski

(www.gddkia.gov.pl)

W sumie 43 obiekty mostowe w Małopolsce, na drogach krajowych, zostaną szczegółowo skontrolowane pod względem ich stanu technicznego. Skontrolowano już od początku roku ponad połowę z nich, z wynikiem pozytywnym. Następny będzie most na Dunajcu w Kurowie, na dk 75.

Komfortowo i bezpieczniej w stronę Częstochowy

(www.gddkia.gov.pl)

Dobiegła końca przebudowa kolejnego odcinka drogi krajowej nr 46 prowadzącej z Opola w kierunku Ozimka i Częstochowy. Oprócz gruntownej przebudowy zasadniczej jezdni, jej poszerzenia i wzmocnienia, wykonano szereg elementów związanych z bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. Pojawiły się azyle dla pieszych, sygnalizacja świetlna, ścieżki pieszo-rowerowe, bariery ochronne itp.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak