15.07.2013 ALERT

15 lipca 2013, 09:26 Alert

ENERGETYKA

PGE czeka na program atomowy

(RZECZPOSPOLITA)

Spółki PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1 pracują pełną parą – twierdzi prezes Polskiej Grupy Energetycznej Aleksander Grad. Z tego powodu czeka on na Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Jego zdaniem powinien on zostać opublikowany do końca tego roku. Zapewnia, że spółki mają gotowy plan działania i czekają tylko na zielone światło od rządu.

Bitwa pod Warną

(NOVINITE)

Mieszkańcy Warny w Bułgarii przygotowują się do protestu przeciwko budowie odcinka South Stream mającego przebiegać około 2 kilometry od miejscowości. Obawiają się wpływu gazociągu na ich życie codzienne. Pierwszy gaz miałby nim popłynąć w grudniu 2015 roku.

Stanowcze NIE dla łupków we Francji

(NATURAL GAS EUROPE)

Prezydent Francji Francois Hollande ocenił, ze należy zakończyć dyskusje na temat gazu łupkowego w jego kraju. „Dopóki jestem prezydentem, nie będzie poszukiwań tego surowca w moim kraju” – powiedział polityk. Dużo bardziej stonowaną wypowiedź zaprezentował Minister Odbudowy Przemysłu Arnaud Montebourg, który liczy na opracowanie przez Francuzów ekologicznej metody wydobycia gazu łupkowego. To on zwrócił się do premiera Jeana-Marca Ayraulta o zniesienie moratorium na poszukiwania tego surowca. Ayrault odrzucił taką propozycję.

Rosja i Ukraina porozmawiają o energetyce

(ITAR-TASS)

Zacieśnienie współpracy gospodarczej oraz kwestie związane z sektorem gazowym będą przedmiotem rozmów pomiędzy premierem Ukrainy Azarowem i jego rosyjskim odpowiednikiem Dmitrijem Medwiediewem – informuje agencja prasowa ITAR-TASS.  W spotkaniu uczestniczyć będą także ukraiński minister energetyki Eduard Stawicki oraz minister gospodarki  i handlu Igor Prasolow.  W krótkim oświadczeniu przekazanym prasie przez ukraińską delegację potwierdzona została informacja o planowanych negocjacjach dotyczących dostarczenia rosyjskiego gazu do ukraińskich magazynów. Kijów będzie szczególnie naciskać na to, by to Gazprom poniósł koszt pompowania surowca do zbiorników. Wcześniej Ministerstwo Energetyki podkreśliło, że Ukraina zgodzi się na przechowywanie gazu w ilościach niezbędnych do niezakłóconego tranzytu dla Europy, jeżeli surowiec zostanie dostarczony przez Gazprom lub niemiecki RWE. Kolejnym punktem rozmów ma być powołanie konsorcjum, które zajełoby się zarządzaniem ukraińskim systemem przesyłu gazu (GTS) Według ministra Stawickiego porozumienie z Gazpromem będzie trudne ale jest możliwe do osiągnięcia.

Rosjanie odtajniają swoje zasoby surowcowe

(PAP)

Blisko 29 miliardów ton ropy naftowej i ponad 68 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego – tyle wynosiły rosyjskie zasoby surowców energetycznych na stan z 1 stycznia 2012 roku. Informacje te ujawnił agencji Interfax minister ds. zasobów naturalnych i ekologii, Siergiej Donskoj.

Do momentu wypowiedzi jednego ze swoich ministrów, rosyjskie państwo utrzymywało w tajemnicy wielkość posiadanych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.  Posunięcie Moskwy tłumaczy wypowiedź Donskoja: „W erze walki o inwestycje, bogactwa naturalne są ważnym argumentem i nie ma żadnych powodów, by je utajniać”. Eksport surowców naturalnych jest głównym elementem funkcjonowania całej gospodarki Rosji, a także ważną kartą przetargową na arenie międzynarodowej.

INFRASTRUKTURA

Nawet 20 mln zł dziennie może kosztować strajk w PKP Cargo

(www.nakolei.pl/PAP/Stefczyk.info)

Nawet 20 mln złotych dziennie może kosztować ewentualny strajk związkowców w PKP Cargo. Nie jest jeszcze przesądzone, czy dojdzie do strajku, ponieważ w dalszym ciągu trwa referendum strajkowe w spółce. Zarząd PKP Cargo i działające w spółce związki zawodowe nie zgadzają się co do tego, jakie gwarancje zatrudnienia ma otrzymać załoga.

List wicepremiera do ambasadorów

(www.mg.gov.pl)

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło odpowiedź wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego na list ambasadorów Austrii, Francji, Niemiec, Irlandii, Niderlandów oraz Portugalii ws. firm budowlanych działających na polskim rynku.

KE: Ruszyły prace nad ogólnoeuropejskim systemem rezerwacji

(www.rynek-kolejpwy.pl)

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej powołała konsorcjum, w skład którego wchodzą podmioty z branży transportowej oraz dostawcy. Jego celem ma być opracowanie i stworzenie modelu informacji i rezerwacji, który obowiązywałby na terenie całej Unii Europejskiej.

Zaangażowanie Wykonawcy na budowie A1 – cotygodniowy raport

(www.gddkia.gov.pl)

Nadal w sposób ciągły wzrasta zaangażowanie ludzi i sprzętu na budowie. W tym tygodniu na wszystkich odcinkach budowanej autostrady od Czerniewic do Kowala dziennie pracowało średnio 716 osób i 295 maszyn budowlanych. Ciągle przybywa również podwykonawców, usługodawców i dostawców zaangażowanych w realizację zadań na budowie. Jest ich już 77 przy ogólnym zaangażowaniu przerobu na ogólną kwotę ponad 400 mln zł netto.

Mamy nowy Certyfikat

(www.modlinairport.pl)
Decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymała nowy Certyfikat Lotniska Użytku Publicznego. Poprzedni, pierwszy certyfikat wszedł w życie z dniem 11.07.2012 r. i był przyznany na 1 rok z terminem ważności do 10.07.2013 r.

Przygotowania do remontu na opolskiej autostradzie

(www.gddkia.gov.pl)

GDDKiA jeszcze w lipcu ogłosi przetarg na wymianę nawierzchni na odcinku autostrady A4 pomiędzy węzłami „Prądy” i „Dąbrówka” na jezdni w kierunku Katowic (nitka południowa) oraz jezdni na łącznicach obu węzłów autostradowych. Będzie to pierwszy w historii opolskiego odcinka A4 tak poważny remont nawierzchni.

Budowa I etapu obwodnicy Leżajska na finiszu

(www.gddkia.gov.pl)

Budowa przeszło 4-kilometrowego odcinka obwodnicy Leżajska powoli dobiega końca. Jeszcze w lipcu planowane jest zakończenie tzw. robót zasadniczych a najpóźniej we wrześniu, po uzyskaniu decyzji na użytkowanie, udostępnienie pierwszego etapu obwodnicy Leżajska kierowcom. To kolejne kilometry na mapie sieci nowych dróg Podkarpacia.

Wizyta eurodeputowanych Komisji Transportu i Turystyki w Polsce

(www.pkp.pl)

W przeddzień przyjęcia przez Parlament Europejski nowych rozwiązań dotyczących finansowania inwestycji infrastrukturalnych oraz zmian na unijnym rynku kolejowym, do Polski przyjadą eurodeputowani Komisji Transportu i Turystyki. Podczas wizyty europejscy goście spotkają się z wieloma przedstawicielami wiodących spółek Grupy PKP, w tym prezesami PKP SA, PKP PLK, PKP Intercity oraz  PKP Cargo.

Decyzja prezesa UTK o wstrzymaniu ruchu na bocznicy w Ostrowcu

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wobec stwierdzonych nieprawidłowości nakazał wstrzymanie ruchu kolejowego na bocznicy kolejowej Trans-Z, zlokalizowanej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Decyzja podlega natychmiastowej wykonalności. Prezes UTK stwierdził m.in. nieposiadanie wymaganych przepisów wewnętrznych określających warunki techniczne.

Przewozy towarowe wg grup ładunków – rok 2012

Zapraszamy do zapoznania się z danymi przedstawiającymi strukturę przedmiotową transportowanych towarów koleją w Polsce w ujęciu rocznym. Szczegółowe informacje w podziale na poszczególne grupy towarów znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu w zakładce Analizy i Monitoring Rynku > Statystyka roczna. Przewieziona masa wg grup towarowych [tys. t] wyniosła łącznie w 2011 r. 249 348,263, w 2012 r. – 231 402,992, tj. o -7,20% mniej.

Komunikat ws. wymiany dotychczasowych świadectw kwalifikacji

(www.ulc.gov.pl)

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra transportu z 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji można dokonać wymiany dotychczasowego świadectwa kwalifikacji i uprawnień na odpowiadające im świadectwa kwalifikacji i uprawnienia określone przepisami nowego rozporządzenia.

Ponad 5 mln pasażerów na Lotnisku Chopina w pierwszym półroczu tego roku

(www.lotnisko-chopina.pl)

5 034 022 osoby zostały odprawione na Lotnisku Chopina od początku roku, czyli o 5,7 proc. więcej niż w podobnym okresie poprzedniego roku. To rekordowy wynik w historii warszawskiego portu. Na rekordowe wyniki w Warszawie nadal decydujący wpływ mają operacje dwóch tanich linii lotniczych, które operowały z Modlina.

System rezerwacji hotelowej HRS nowym strategicznym partnerem Eurolot

(www.eurolot.com)

Eurolot nawiązał współpracę z firmą HRS, liderem rezerwacji hotelowych w Europie. Firmy zawarły długoterminowe porozumienie. Użytkownicy strony internetowej przewoźnika otrzymają dedykowany dostęp do ponad 250.000 hoteli z bazy HRS, począwszy od luksusowych hoteli sieciowych po niezależne hotele ekonomiczne.

Nowy content na iPadach Eurolot.com

(www.eurolot.com)

Na pokładach samolotów linii lotniczych Eurolot nasi pasażerowie mają do dyspozycji nowy content na iPadach. Zmodernizowana aplikacja wzbogacona została o liczne materiały wideo i audio. Można zapoznać się z najnowszymi informacji ze świata eurolot.com – promocje, siatka połączeń czy informacje o destylacjach.

Pierwsza rocznica powrotu Ryanair do Warszawy

(www.modlinairport.pl)

W imieniu linii lotniczej Ryanair chcielibyśmy poinformować o planowanym przez Ryanair wydarzeniu. „Z okazji pierwszej rocznicy powrotu linii lotniczych Ryanair do Warszawy zapraszamy wszystkich pasażerów, którzy chcieliby otrzymać zdjęcie z samolotem Boeing 737-800. Znajdź nas koło Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie już we wtorek 16 lipca.

Szwajcaria i Austria wydają najwięcej w Europie na kolej. Niemcy za mało

(www.rynek-kolejowy.pl)

Według wyliczeń fundacji Allzianz pro Schiene oraz firmy doradczej SCI Verkehr najwięcej w Europie w rozwój sieci kolejowej inwestuje Szwajcaria. Na drugim miejscu znajduje się Austria. Niemcy zajmują dopiero dziewiątą pozycję. Lider zestawienia krajów inwestujących najwięcej w infrastrukturę kolejową wydał w 2012 r. na ten cel 349 euro na mieszkańca.

Półroczne utrudnienia w Gdańsku związane z budową PKM

(www.rynek-kolejowy.pl/PKM)

W związku z rozpoczynającą się budową wiaduktu kolejowego PKM nad al. Grunwaldzką, w piątek 12 lipca 2013 r., o godz. 20., ta główna arteria komunikacyjna Gdańska zostanie zwężona do dwóch pasów ruchu w każdą stronę. Utrudnienia dotyczą 200-metrowego odcinka al. Grunwaldzkiej na granicy Strzyży i Oliwy.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak