16.08.2013 ALERT

16 sierpnia 2013, 09:05 Alert

ENERGETYKA

PGNiG sprzedaje mniejszościowe udziały w koncesjach

(PAP/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wiceprezes spółki Jacek Murawski poinformował, że jego firma czeka już na oferty współpracy przy 19-tu konwencjonalnych koncesjach poszukiwawczych. Chce sprzedawać udziały mniejszościowe i wchodzić we współpracę z innymi firmami, także na koncesjach niekonwencjonalnych. We wrześniu mają pojawić się dalsze informacje na ten temat.

Ukraina zmniejsza imsport gazu z Rosji

(RZECZPOSPOLITA/WOJCIECH JAKÓBIK)

W pierwszym półroczu tego roku Gazprom sprzedał o około 40 procent mniej surowca na Ukrainę. W tym samym okresie zeszłego roku Kijów sprowadził 15,92 mld m3 gazu. Obecnie było to 9,67 mld m3. Najwięcej surowca sprowadzają obecnie Niemcy (18,49 mld m3), Włosi (13,1 mld m3), Turcy (12,9 mld m3) i Białorusini (11 mld m3). Ukraina plasuje się obecnie na piątej pozycji.

Litwa ma szanse na tańszy gaz z Rosji

(15MIN/WOJCIECH JAKÓBIK)

Zdaniem litewskiego specjalisty do spraw energetyki Vidmantasa Jankauskasa, dzięki sprzyjającym trendom globalnym, Wilno może zabezpieczyć korzystne ceny gazu w nowej umowie gazowej z Rosjanami. Specjalista wskazuje, że wzrost importu LNG, spadek importu z Rosji i wejście na rynek nowych graczy, jak Norwegia sprawia, że Gazpromowi rośnie poważna konkurencja. Twierdzi, że nie należy się obawiać umowy długoterminowej, ponieważ jest szansa na uzyskanie dobrych warunków. Jako przykład podaje wynegocjowaną przez polskie PGNiG zniżkę w wysokości około 10-15 procent.

Ławrow krytykuje prawo energetyczne UE

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ocenił, że jego kraj i Unia Europejska mogłyby silniej zacieśnić współpracę, gdyby nie „rynkowe reformy UE’ na rynku gazu. We wtorkowym tekście dla Dziennika Badań nt. Wspólnego Rynku postawił tezę, że trzeci pakiet energetyczny nakazujący rozdział właścicielski blokuje rozwój współpracy. Jego zdaniem godzi we wcześniejsze zobowiązania UE wobec Rosji jak porozumienie o partnerstwie i współpracy z 1994 roku. Pakiet zwiększa koszty i ryzyko po stronie Rosjan. Również śledztwo antymonopolowe Komisji Europejskiej w sprawie działalności Gazpromu w Europie zostało skrytykowane przez Ławrowa. W razie wprowadzenia sankcji wobec tej firmy, „Gazpromowi będzie ciężko działać na rynku, który go dyskryminuje” – ocenia polityk. Tekst Rosjanina pojawia się w czasie wzmożonego napięcia w obliczu spodziewanego podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, które odbędzie się w listopadzie.

Statoil będzie podpisywał umowy spotowe

(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Według firmy konsultacyjnej Energy Aspects Statoil złamie zwyczaj europejskiego rynku gazu i będzie proponował umowy oparte o ceny spotowe gazu zamiast długoterminowych, indeksowanych z ceną ropy naftowej. Do tej pory najważniejsi dostawcy surowca w Europie – norweski Statoil i rosyjski Gazprom – oferowali kontrakty długoterminowe i indeksowane. Według cytowanych ekspertów pojawił się jednak trend uniezależnienia cen gazu od utrzymującej się na wysokim poziomie ceny ropy naftowej. Kontrakty nieindeksowane Statoila staną się poważną konkurencją dla umów Gazpromu.

Zagraniczne koncerny uciekają z Egiptu

(RZECZPOSPOLITA/JOANNA DOBOSZ)

Swoich pracowników, z ogarniętego wojną Egiptu, wyprowadzają Shell, BP oraz Eni. Jedynie rosyjski Łukoil zdecydował się nie przerywać wydobycia ropy ze złoża znajdującego się na Pustyni Zachodniej. Wczoraj w Egipcie wprowadzony został stan wyjątkowy, wciąż rośnie też liczba ofiar zamachów, dlatego największe przedsiębiorstwa paliwowe nakazały swoim zagranicznym pracownikom wyjazd z kraju. Spółki zapewniają jednak, że nie przyczyni się to do spadku wydobycia surowca. Rosjanie mają na pustyni 24 procent udziałów, a Eni 56 procent. Wydobycie w ubiegłym roku wyniosło ponad 1,2 mln ton ropy.

Chiny testują ETS

(OILPRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Chińczycy uruchomili pilotażowy system handlu emisjami dwutlenku węgla w mieście Shenzen. Kolejne sześć programów ma ruszyć w przyszłym roku. W ramach programu dla wspomnianego miasta systemem objęte zostanie 635 firm przemysłowych i 197 budynków publicznych. Będą one mogły obniżać emisję lub handlować uprawnieniami między sobą. Docelowo program ma zachęcać do inwestycji w mniej emisyjne, odnawialne źródła energii. W Europie nie sprawdził się. Ceny uprawnień spadły tak nisko, że Komisja Europejska zdecydowała się na backloading, czyli wycofanie części certyfikatów z rynku w celu sztucznego windowania ich cen.

INFRASTRUKTURA

Naruszenie przepisów z zakresu bezpieczeństwa przez zarządcę PKP PLK SA

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przez PKP PLK przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, poprzez brak wyposażenia linii kolejowej nr 274 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec od km 125,809 do km 199,500 oraz 283 Jelenia Góra – Ławszowa, od km 0,070 do km 32,636 w widoczne w każdych warunkach atmosferycznych znaki i sygnały drogowe, informujące maszynistę o kilometrażu linii.

Wyłączenie z eksploatacji pojazdu kolejowego Kolei Dolnośląskich SA

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego podjął decyzję o wyłączeniu z eksploatacji pojazdu kolejowego typu SA134-025 przewoźnika Koleje Dolnośląskie SA, w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie stanu technicznego pojazdu. Podczas działań kontrolnych 8-9 sierpnia na grupie A torów odstawczych na stacji Wrocław Główny oraz jazdy kontrolnej 8 sierpnia stwierdzono, że wymieniony pojazd eksploatowany był z niesprawną klimatyzacją w kabinie maszynisty A i B oraz w członie A pojazdu w przestrzeni pasażerskiej.

IV konferencja BRD 26-27 września

(www.pkd.org.pl)

Działalność Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego dla poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz specyficzne problemy związane z korzystaniem z dróg przez młodzież będą głównymi tematami IV Konferencji brd Polskiego Kongresu Drogowego, która odbędzie się 26-27 września w Chełmie (woj. lubelskie). Będzie ona połączona z obchodami 15-lecia działalności WORD-ów.

Ministerstwo: A1 wybuduje spółka lub nie powstanie do 2020 r.

(www.pkd.org.pl)

Ministerstwo Transportu ustosunkowało się do opinii PKD dotyczącej projektu zmian w ustawie o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia, które mają umożliwić powstanie spółki z zadaniem budowy odcinka autostrady A1 Tuszyn – Pyrzowice. Zdaniem resortu tylko takie rozwiązanie umożliwi powstanie drogi do roku 2020. Analiza wielu potencjalnych wariantów realizacji odcinka wskazuje – czytamy w piśmie – że powołanie do tego celu spółki nie tyle przyspieszy realizację w porównaniu z tradycyjnym systemem budowy przez GDDKiA, co umożliwi jego realizacje w ogóle, przynajmniej w perspektywie do 2020 r.

11 obwodnic na rządowej liście do budowy

(www.pkd.org.pl)

Ministerstwo Transportu wytypowało 11 obwodnic miast, na które postępowania przetargowe miałyby się rozpocząć jeszcze w tym roku. Są to obwodnice: Brodnicy, Góry Kalwarii, Inowrocławia, Jarocina, Kłodzka, Kościerzyny, Nysy, Olsztyna, Ostrowa Wielkopolskiego, Sanoka i Wielunia. Ich łączny koszt szacuje się na 4 700 mln złotych. Ministerstwo skierowało do konsultacji społecznych projekt załącznika nr 6 do uchwały Rady Ministrów, ustanawiającej Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015.

Koniec „czarnej listy” wykonawców i procedura badania cen

(www.pkd.org.pl)

Uregulowanie kwestii ofert zawierających „nienormalnie niską” cenę i modyfikacja zasad wykluczania wykonawców z przetargów to istota projektu zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych, który Urząd Zamówień Publicznych przesłał do konsultacji społecznych. Znika powszechnie krytykowana „czarna lista” prezesa UZP. Nowelizacja ustawy ma – wg UZP – określić w sposób jednoznaczny procedury badania ofert, których cena wydaje się zamawiającemu niewiarygodnie niska.

Plan ujednolicenia sposobu płacenia za przejazd autostradami

(www.pkd.org.pl)

Ministerstwo Transportu skierowało do konsultacji projekt zmian ustawowych mających doprowadzić do ujednolicenia technicznego sposobu wnoszenia opłat za przejazd autostradami. Podmioty uprawnione do ich pobierania mogłyby zawrzeć umowę z jednym z nich na wykonywanie i rozliczanie poboru opłat. Najprawdopodobniej byłaby to GDDKiA lub specjalna spółka.

Powiaty likwidują zarządy dróg

(www.pkd.org.pl)

15 sierpnia mija termin zakończenia likwidacji Powiatowego Zarządu Dróg w Gostyniu (woj. wielkopolskie). 31 marca br. zlikwidowany został Zarząd Dróg Powiatowych w Oświęcimiu, w ubiegłym roku taki sam los spotkał ZDP w Chełmie. Powody to chęć szukania oszczędności, ale czy nie oznaczać to będzie pogorszenia standardu utrzymania dróg tej kategorii? Rada powiatu gostyńskiego zlikwidowała Powiatowy Zarząd Dróg uchwałą z 21 marca br.

Nowy hotel przy Lotnisku Chopina przyjął pierwszych gości

(www.lotnisko-chopina.pl)

Nowy, położony w odległości 800 metrów od Lotniska Chopina, trzygwiazdkowy hotel Hampton by Hilton Warsaw Airport powitał swoich pierwszych gości. 116 nowoczesnych i eleganckich pokoi, wygodny parking, bar czynny całą dobę oraz bezpłatny i bezprzewodowy internet dostępny w każdym pokoju – wszystko to zapewni gościom maksimum satysfakcji i komfortu. Hampton by Hilton Warsaw Airport znajduje się w Warszawie przy ulicy 17 Stycznia 39F, a właścicielem i operatorem obiektu jest Spółka Port-Hotel.

Kulisy pracy wrocławskiego lotniska odkryte

www.airport.wroclaw.pl

50-tonowe pojazdy strażackie, 60-kilowe kombinezony pirotechników i setki metrów pasa startowego. To tylko kilka z atrakcji, jakie mieli okazję zobaczyć uczestnicy wycieczki po wrocławskim lotnisku od kuchni. Grupa pod przewodnictwem Ryszarda Drozda rozpoczęła swoją podróż w głównym holu terminala. Po przejściu ścieżki pasażera, która jest dostępna dla wszystkich, goście odwiedzili miejsca, które na co dzień są poza zasięgiem pasażerów.

Wrocław: Hiszpania najchętniej wybieranym kierunkiem tanich podróży

(www.prtl.pl/Lotnisko Wrocław)

Malaga i Alicante – te dwa hiszpańskie miasta otwierają pierwszą trójkę najchętniej wybieranych tanich, wakacyjnych połączeń Portu Lotniczego Wrocław. Zaraz za nimi plasuje się słoneczny Rzym, który spośród wszystkich włoskich miast mieszkańcy Dolnego Śląska upodobali sobie najbardziej. Tegoroczne wakacje upływają pod znakiem gorącego południa. Od początku kwietnia do końca lipca z tanich połączeń lotniczych do krajów basenu Morza Śródziemnego we Wrocławiu skorzystało prawie 95 tys. osób.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak