16.09.2013 ALERT

16 września 2013, 10:32 Alert

ENERGETYKA

PGNiG: wkrótce nowi łupkowi partnerzy

(GAZLUPKOWY.PL)

PGNiG aktualizuję strategię działania na najbliższe lata. Według przedstawianych informacji przyspieszeniu ma ulec wydobycie zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. PGNiG rozważa sprzedaż udziałów części koncesji i wejście na nowe rynki. – donosi Gazlupkowy.pl. Kooperacja ma opierać się na kilku możliwościach. Współpracować można z firmą, której sprzedano w wcześniej mniejszościowe udziały w koncesji. Inną przewidzianą formą jest wspólne pełnienie funkcji operatora. PGNiG dopuszcza także by uczestniczyć w pracach na innych koncesjach jako mniejszościowy udziałowiec. Prowadzone są rozmowy dotyczące wspólnych działań w poszukiwaniu surowców ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych łącznie na 19 koncesjach. Spółka rozważa także inwestycje m.in. w USA przede wszystkim w złoża łupkowe.

DGP: Marathon Oil i tak opuści Polskę

(DGP/CIRE)

„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że pomimo iż Marathon Oil już w maju ogłosił o wycofaniu się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce, nie wpłynęło to na tempo prac realizowanych na jego koncesjach. Według cytowanego przez DGP Johna Porretto z Marathon Oil, firma nie zmieniła zdania, a jej decyzja o wycofaniu się z naszego kraju była efektem analiz, zgodnie z wynikami których aktywa w Polsce nie pasują do strategii koncernu. Firma planuje wycofanie się w naszego kraju w drugiej połowie 2014 r.

Soros rządzi łupkami

(DGP/ GAZLUPKOWY.PL)

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna George Soros inwestujący w polskie łupki od 2010 roku ma już udziały w co czwartej koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. Soros ma interesować się także przejęciem 11 koncesji Marathon Oil – pisze Gazłupkowy.pl. Jednym z największych akcjonariuszy firmy San Leon, spółki posiadającej 17 koncesji w Polsce, jest firma Quantum. Z kolei Soros Fund nabył za 70 mln dol.  17,5 proc. akcji BNK Petroleum, spółki mającej 6 koncesji poszukiwawczych w naszym kraju. Soros dysponuje także prawie 10-proc. pakietem akcji 3Legs Resources, posiadającej udziały w Lane Energy.  W 2013 r. San Leon kupił za niemal 100 mln dol. spółkę Aurelian Oil & Gas, związaną z najbogatszym Polakiem Janem Kulczykiem, oraz udziały w trzech koncesjach Talisman Energy. Kolejnym celem ma być przejęcie 11 koncesji amerykańskiego koncernu Marathon Oil.

Financial Times: Koszta Energiewende niepokoją Niemców

Dziennik Financial Times informuje, że Ministerstwo Środowiska Niemiec szacuje koszty projektu odejścia od energetyki konwencjonalnej na rzecz odnawialnej znanego jako Energiewende mogą sięgnąć 1 biliona euro. Program jest subsydiowany przez niemieckich podatników. Zakłada wzrost udziału OZE w miksie energetycznym z 23 procent w zeszłym roku do 35 procent w 2020 roku i 80 procent w 2050 roku. Pomimo jego rozpoczęcia w 2011 roku emisja dwutlenku węgla w Niemczech dalej rośnie. Przez Energiewende elektrownie gazowe (mniej emisyjne) stały się mnie opłacalne w stosunku do elektrowni węglowych. Program jest kontrowersyjny także dlatego, że rozwijany jest głównie na północy kraju a na potrzeby dostarczenia energii generowanej tam przez OZE na południe będzie konieczna budowa nowoczesnych i drogich sieci transmisyjnych.

Afera w bułgarskiej energetyce

(SOFIA NEWS AGENCY/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister gospodarki i energetyki Bułgarii Dragomir Stojnew poinformował, że odkrył malwersacje finansowe w sektorze energetycznym na 230 milionów lewów (prawie 500 mln zł). Jego zdaniem poprzednia ekipa premiera Bojko Borisowa z prawicowej partii GERB dopuściła się poważnych nadużyć. Ponadto zapłaciła faktury za projekt elektrowni atomowej Belene na kwotę 13 mln lewów już po jego anulowaniu. Stojnew miał dodatkowo otrzymać kolejne faktury związane z projektem o wartości 5 mln lewów, ale wstrzymał się z płatnością, twierdząc, że Sofia nie zapłaci za zatrzymaną inwestycję.

Oettinger: Skończmy z indeksacją ceny gazu z drogą ropą naftową

(NEW EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Komisarz ds. energetyki Unii Europejskiej Gunther Oettinger ocenił, że polityka gazowa Gazpromu jest błędna. Jego zdaniem Rosjanie niesłusznie obstają przy indeksie ceny ropy naftowej i długich terminach w umowach gazowych z klientami w Europie. Odniósł się w ten sposób do sprawy śledztwa Komisji Europejskiej przeciwko Gazpromowi. Przekonywał w swojej przemowie podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego z 9 września, że Komisja interweniuje tam, gdzie zagrożone są prawa europejskich firm i łamane jest prawo antymonopolowe UE. Jego zdaniem nowe warunki rynkowe i tak zmuszą Gazprom do obniżenia cen gazu.

Gaz kaspijski zaleje Europę i Azję

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Według amerykańskiej Energy Information Administration region kaspijski może potencjalnie eksportować gaz ziemny do Europy i Azji. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na surowiec na świecie i coraz wyższych cenach, gaz z Azerbejdżanu, Kazachstanu i Turkmenistanu może stać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla potencjalnych klientów. Wydobycie gazu ziemnego w regionie w 2012 wyniosło, według szacunków EIA, 79,3 mld m3.

 

INFRASTRUKTURA

Rozpoczyna się remont DK 61 na odcinku Legionowo-Zegrze

(www.gddkia.gov.pl)

Rozpoczyna się remont drogi krajowej nr 61 na odcinku od wiaduktu w Legionowie do ronda w Zegrzu. Remont przewiduje w zakresie nawierzchni: frezowanie, remont cząstkowy, wzmocnienia konstrukcji nawierzchni poprzez ułożenie siatki stalowej na skrzyżowaniu z ulicą Kupiecką (przy Kauflandzie), ułożenie warstwy wiążącej oraz ścieralnej. Wykonane zostaną również prace związane z uzupełnianiem poboczy, renowacją i odtworzeniem rowów, robotami brukarskimi (krawężniki, chodniki), regulacją infrastruktury podziemnej.

Rozprawa administracyjna przed wydaniem decyzji ZRID dla S8 Marki-Drewnica

(www.gddkia.gov.pl)

Odbyła się rozprawa administracyjna dotycząca prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S8 na odc. Marki-Drewnica.

Spotkanie miało na celu udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko w trakcie przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko przed wydaniem decyzji ZRID.

Nowa stacja Łódź Widzew coraz bliżej

(www.plk-sa.pl)

Już wkrótce pociągi pojadą po nowych torach, a podróżni na nowe, zadaszone perony przejdą bezpiecznym i wygodnym przejściem podziemnym. Na stacji Łódź Widzew w szybkim tempie prowadzone są prace modernizacyjne. Pod koniec sierpnia zakończyła się rozbiórka starej infrastruktury, co pozwoliło przystąpić do pierwszego etapu robót na łódzkim obiekcie, tj. budowy 22 km nowych torów oraz przebudowy nastawni. Po modernizacji stacja będzie dysponowała 10 torami, z czego 6 przeznaczonych będzie dla pociągów pasażerskich.

Parlament Europejski za ograniczeniem biopaliw z upraw rolnych

(www.srodowisko.abc.com.pl)

Niewielką większością PE przegłosował stanowisko ws. biopaliw. Europosłowie opowiedzieli się za ograniczeniem z 10 do 6 proc. udziału w paliwach transportowych biopaliw z upraw rolnych. Promowane mają być biopaliwa II generacji np. z glonów i odpadów. Organizacje zielonych alarmują, że uprawy pod biopaliwa zabierają miejsce uprawom na cele żywnościowe i przyczyniają się do wzrostu cen żywności na światowych rynkach. Wskazują też, że aby uprawiać rośliny energetyczne w niektórych krajach karczuje się lasy, co w efekcie podnosi emisję CO2.

KE będzie promowała śródlądowy transport wodny

(www.srodowisko.abc.com.pl)

Komisja Europejska przedstawiła nowy program działań, który ma na celu zwiększenie liczby przewozów towarowych rzekami i kanałami w Europie. Barki to jedne z najbardziej przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych form transportu, ale obecnie w ten sposób przewożonych jest jedynie 6 proc. ładunków rocznie. Nowe propozycje mają przyczynić się do lepszego wykorzystania potencjału, jaki stanowi 37 tys. km wodnych dróg śródlądowych w Europie. Dzięki temu przewóz towarów stanie się łatwiejszy i bardziej ekologiczny.

NIK sprawdzi, jak państwo dba o środowisko [panel ekspertów]

(www.nik.gov.pl)

Kompetencje publicznych instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska są rozproszone i nakładają się na siebie – alarmują eksperci. W konsekwencji mamy do czynienia z niewydolnym systemem, który generuje sprzeczne decyzje administracyjne. NIK rozpoczyna kontrolę i nie wyklucza, że potrzebne będą istotne zmiany w prawie. Izba weźmie pod lupę starostów, którzy odpowiedzialni są m.in. za nadzorowanie emisji gazów cieplarnianych, tworzenie map akustycznych, opracowanie programów ochrony przed hałasem, wydawanie pozwoleń dotyczących korzystania ze środowiska oraz gospodarkę odpadami.

Rowery na wałach przeciwpowodziowych?

(www.edroga.pl)

Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu prezydencki projekt nowelizacji ustawy – Prawo wodne. Projekt zezwala na poruszanie się rowerem wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, a także ułatwia wyznaczanie turystycznych szlaków rowerowych i pieszych na wałach przeciwpowodziowych i obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Propozycja zawarta w nowelizacji określa m.in. specjalną procedurę zgłoszenia budowy drogi rowerowej oraz wyznaczenia szlaku turystycznego rowerowego i pieszego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.

Komunikat prezesa ULC ws. wykorzystywania terenu innego niż lotnisko lub lądowisko do startów i lądowań statków powietrznych

(www.ulc.gov.pl)

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat w sprawie wykorzystywania terenu innego niż lotnisko lub lądowisko do startów lądowań statków powietrznych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2002. – Prawo lotnicze.

Kolejarze protestują. Przynieśli ministrowi Nowakowi zegary

(www.nakolei.pl/ TVN24/wprost.pl)

Pracownicy kolei traktowani są jak para wodna. Rozbija się przewozy regionalne. Nawet Europa się bardziej troszczy o polską kolej – mówili związkowcy protestujący przed ministerstwem transportu. W Warszawie rozpoczęły się czterodniowe protesty związkowców przeciwko polityce rządu Donalda Tuska. Związkowcy demonstrują przed sześcioma ministerstwami w centrum Warszawy. Przed ministerstwem transportu pikietują kolejarze, którzy przynieśli ministrowi Sławomirowi Nowakowi zegary.

Minister Nowak organizuje imprezę

(www.nakolei.pl/ fakt.pl)

Jak świętować, to z przytupem! Zadłużona na 4 miliardy złotych kolejowa spółka PKP SA będzie bawić się w Święto Kolejarza na gigantycznym Stadionie Narodowym! W programie: koncert Kayah, bankiet na ponad 2000 osób, hostessy i „słowo wstępne przedstawicieli władz państwowych” donosi Fakt  i pisze dalej, że my – upokarzani w pociągach pasażerowie i podatnicy, którzy dotujemy bankrutującą kolei a pagony pociągów którymi podróżujemy mają średnio 28 lat.

Barometr lotniska europejskie – lipiec 2013. Obniżenie dynamiki wzrostu przewozów

(www.prtl.pl)

Od maja 2011 rozpoczęliśmy publikowanie comiesięcznego barometru, który pokazuje pasażerski ruch lotniczy w większości europejskich portów lotniczych (dane łączne) oraz w wybranych, najważniejszych lotniskach Europy, najważniejszych, między innymi, z punktu widzenia rynku polskiego. W lipcu odnotowano indeks wzrostu ruchu (1,6%), znacznie niższy od indeksów w poprzednich dwóch miesiącach. Jednak dopiero wyniki kolejnych miesięcy pokażą, czy osłabienie trendu popytowego ma charakter trwały.

Nowe połączenie do Mediolanu i loty do Gdańska przez cały rok!

(www.airport.lublin.pl)

Linie lotnicze Eurolot  zapowiedziały uruchomienie  nowego kierunku lotów z Portu Lotniczego Lublin. Z lubelskiego lotniska będzie można polecieć do Mediolanu. Przewoźnik przedłużył także loty do Gdańska. Rejsy na trasie Lublin –Gdańsk będą się odbywały przez cały rok. Szczegóły dotyczące połączeń już wkrótce.

LOT: Pokładowe zakupy za gotówkę

(www.aeronews.pl)

Już od niedzieli 15 września na wszystkich rejsach europejskich i dalekodystansowych LOT-u, pasażerowie mogą płacić gotówką za produkty oferowane na pokładzie samolotów. LOT chcąc ułatwić pasażerom korzystanie z nowej oferty serwisu pokładowego „LOT Gourmet” na trasach europejskich, wprowadza możliwość płatności gotówką. – Pierwsze tygodnie pokazują, że pasażerowie pozytywnie przyjęli naszą nową ofertę i doceniają radykalną zmianę jakości – posiłki są smaczniejsze i bardziej różnorodne, a ceny atrakcyjne.

Emirates szuka pracowników

(www.aeronews.pl)

Emirates organizują kolejne Dni Otwarte dla kandydatów na członków personelu pokładowego. Spotkania rekrutacyjne odbędą się w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Podczas organizowanych przez Emirates Dni Otwartych kandydaci na stanowiska członków personelu pokładowego będą mogli porozmawiać z przedstawicielami zespołu rekrutacyjnego o specyfice pracy na pokładzie samolotu, liniach Emirates jako pracodawcy, jak również o kosmopolitycznej metropolii jaką jest Dubaj.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak