17.04.2014 ALERT

17 kwietnia 2014, 10:45 Alert

ENERGETYKA

W Genewie o możliwych sankcjach dla sektora energetycznego Rosji

(BIZNESALERT.PL)

Dziś w Genewie odbędą się negocjacje USA-Rosja-Unia Europejska-Ukraina na temat zażegnania kryzysu ukraińskiego. Stany Zjednoczone nie wykluczają wprowadzenia kolejnych sankcji z uwzględnieniem największych firm energetycznych Rosji – Gazpromu i Rosnieftu. Do tej pory wprowadziły sankcje dla Czornomornaftogazu czyli spółki-córki ukraińskiego Naftogazu przejętej przez zbuntowane władze Autonomicznej Republiki Krymu anektowanej przez Rosję. Amerykanie zagrozili, że jeśli Gazprom przejmie kontrolę nad czarnomorską spółką, zostanie objęty analogicznymi sankcjami. Niechętni sankcjom są zachodni Europejczycy, których firmy posiadają intratne umowy z rosyjskimi partnerami oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Bułgarami i Węgrami zaangażowanymi w budowę gazociągu South Stream.

DGP: Służby Rosji i Białorusi szpiegują polski sektor energetyczny

(DGP/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z raportu ABW do którego dotarł Robert Zieliński z Dziennika Gazety Prawnej wynika, że „„rriorytetem (wywiadów rosyjskiego i białoruskiego – red.) są zagadnienia dotyczące polityki energetycznej naszego kraju, w tym dywersyfikacji źródeł energii dla Polski, perspektywy rozwoju sektora jądrowego czy plany eksploatacji złóż gazu łupkowego” – wymieniają autorzy i dodają: „Służby zabiegały również o uzyskanie informacji dotyczącej polityki zagranicznej władz RP w kontekście naszego członkostwa w strukturach europejskich i NATO, a także kreowania polityki wschodniej, w tym programu »Partnerstwo Wschodnie«”. To zagrożenie tłumaczy dlaczego w polskich spółkach energetycznych roi się od byłych funkcjonariuszy naszego kontrwywiadu. „Pion kontrwywiadu obserwuje „działania o charakterze lobbingowym” na rzecz rosyjskich firm obecnych w Polsce. A funkcjonariusze wywiadu intensywnie poszukują agentów właśnie w sektorze energetyki i szerzej – bezpieczeństwa państwa. Takie „agresywne” zachowania jednego z oficerów rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego spowodowały, że został on uznany za persona non grata w Polsce” – pisze Zieliński.

Dane za pierwszy kwartał – PGNiG

(PGNIG)

W pierwszym kwartale tego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało 4,9 mld m sześc. gazu – podała spółka w środę. Sprzedaż ropy naftowej wyniosła 322 tys. ton. W pierwszym kwartale 2014 roku wydobycie ropy wzrosło o 40% do 322 tys. ton w pierwszym kwartale 2014 roku wobec 229 tys. ton w analogicznym okresie 2013 roku. Wzrost wydobycia i sprzedaży ropy naftowej jest efektem rozpoczęcia wydobycia przez otwartą w 2013 roku kopalnię Lubiatów oraz rozpoczęcia wydobycia na norweskim złożu Skarv. Sprzedaż gazu ziemnego wyniosła 4,9 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2014 r., wobec 5,6 mld m sześc. w analogicznym okresie 2013 roku. Natomiast wydobycie gazu ziemnego pozostało na niezmienionym poziomie 1,2 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2014 roku. Import gazu ziemnego w pierwszym kwartale 2014 r. wyniósł 2,5 mld m sześc. gazu wobec 3,5 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2013 roku. Import z kierunku wschodniego wyniósł 2 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2014 roku w porównaniu do 2,8 mld m sześc. w analogicznym kwartale 2013 roku. Wolumen dystrybucji gazów przez Polską Spółkę Gazownictwa wyniósł 3,2 mld m sześc. wobec 3,9 mld w pierwszym kwartale 2013. 31 marca 2014 r. w podziemnych magazynach gazu wysokometanowego (tj. Brzeźnica, Husów, Strachocina, Swarzów, Wierzchowice oraz w kawernowych podziemnych magazynach gazu Mogilno i Kosakowo) znajdowało się ok. 1,26 mld m sześc. gazu wraz z uwzględnieniem zapasu obowiązkowego będącego w gestii Ministerstwa Gospodarki. Powyższy stan zapasów nie obejmuje wolumenu gazu będącego w gestii Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System. Sprzedaż ciepła PGNiG Termika wyniosła 15,4 PJ w pierwszym kwartale 2014 roku wobec 18,5 PJ w analogicznym kwartale 2013 roku, a jej sprzedaż energii elektrycznej była na poziomie 1,39 TWh w pierwszym kwartale 2014 roku wobec 1,53 TWh w analogicznym kwartale 2013 roku. Wpływ na wyniki sprzedaży gazu, wielkości importu, stanu magazynów oraz sprzedaży ciepła i energii elektrycznej miało mniejsze zużycie spowodowane wyższymi niż w analogicznym kwartale temperaturami powietrza. Średnia temperatura w pierwszych trzech miesiącach 2014 wyniosła 2,9 stopnia Celsjusza w porównaniu do -1,4 stopnia w pierwszym kwartale 2013 roku. Dane za pierwszy kwartał 2014 roku są szacunkowe i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione 9 maja 2013 r. podczas publikacji wyników finansowych.

Słowacja tłumaczy dlaczego nie uruchomiła rewersu dla Ukrainy

(SŁOWACKI OBSERWATOR/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister gospodarki Słowacji Tomas Malatinski spotkał się wczoraj z ministrem energetyki Jurijem Prodanem by omówić możliwość uruchomienia rewersowych dostaw gazu przez połączenie w Wielkich Kapuszanach. Strony nie doszły do porozumienia. Słowacy tłumaczą, że główne gazociągi tranzytowe są pod kontrolą Gazpromu, dlatego proponują Ukraińcom wykorzystanie nitek w miejscowości Wojany, których operatorem jest słowacki Eustream. Z kolei Kijów wskazuje na niewystarczająca przepustowość tego połączenia. Jednakże dostawy przez Wielkie Kapuszany  mogłyby ruszyć w listopadzie 2014 roku, na początek 3,2 mld m3 rocznie i stopniowo zwiększać się do 10 mld m3 rocznie. Zdaniem uczestniczącego w rozmowach przedstawiciela Komisji Europejskiej Klausa Dietera Borchardta wykorzystanie samego połączenia w Wojanach nie zapewni dywersyfikacji dostaw na Ukrainę na wypadek przerwania tranzytu z Rosji w nadchodzących miesiącach.

Litwa liczy na LNG z Kataru

(THE LITHUANIAN TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Litewski minister energetyki Jarosław Niewierowicz odwiedził Katar, gdzie rozmawiał z przedstawicielami Qatargas na temat możliwości uruchomienia dostaw gazu skroplonego dla mającego rozpocząć pracę w 2015 roku terminalu LNG w Kłajpedzie. Firmą odpowiedzialną za rozmowy po stronie litewskiej jest Litgas należący do państwowej grupy Lietuvos Energija. Sprecyzował on dotąd trzech potencjalnych dostawców, w tym Katar. Pozostali to prawdopodobnie USA i trzeci, nieokreślony kraj.

Strojtransgaz zainteresowany udziałami operatora bułgarskiego GTS

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma Strojtransgaz w której 63 procent udziałów posiadaj Grupa Wołga należąca do objętego sankcjami Zachodu oligarchy Giennadija Timczenki zamierza kupić udziały Bulgarian Energy Holding. Spółka chce także wejść do konsorcjum zarządzającego projektem South Stream, którego odcinek miałby przebiegać przez Bułgarię. Sofia wykluczyła rozpoczęcie negocjacji na ten temat. BEH jest operatorem bułgarskiego systemu przesyłu gazu (GTS).

Niemiecki biznes: sankcje przeciw Rosji są niebezpieczne

(AP/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

Zaostrzenie sytuacji na Ukrainie oraz otwarte starcia zbrojne powodują coraz większe obawy niemieckiego biznesu. Przedstawiciele wielu firm i branż ostrzegają, że dalsze zaostrzanie sankcji przeciwko Rosji jeszcze pogarszają sytuację.  Prowokują też Moskwę do retorsji wobec Zachodu niszczących zwłaszcza dla niemieckiej gospodarki.  Szczególnie niebezpieczne – w ich opiniach – byłoby wstrzymanie przez Rosję dostaw surowców energetycznych. Dlatego politycy europejscy powinni dobrze się zastanowić nad podejmowanymi krokami – postulują przedstawiciele niemieckich środowisk gospodarczych. Prezes BASF, Kurt Bock ostrzega wyraźnie, że „sytuacja jest bardzo złożona” i należy uwzględniać także interesy strony rosyjskiej. Bock kierujący największym na świecie koncernem paliwowo-chemicznym, domaga się, aby „ci, którzy będą decydować o nowych, ostrzejszych sankcjach zmierzyli koszty i odpowiedzieli sobie, kto te koszty zapłaci i jakie tego będą dalekosiężne skutki”.  BASF należy do bliskich biznesowych partnerów Gazpromu. Spółka zależna BASF, Wintershall sprzedała Rosjanom sieć krajowych gazociągów w Niemczech oraz trzy największe w kraju magazyny na gaz w zamian za duże udziały w projektach wydobywczych Gazpromu na Syberii. Jest też uczestnikiem konsorcjum South Streamu ( 15 proc. udziału). Jednocześnie przedstawiciele niemieckiego biznesu zwrócili się do Putina, „aby przesłał wyraźne sygnały deeskalacji konfliktu” oraz „wykazał umiarkowaną reakcję na napiętą sytuację na wschodzie Ukrainy”.

Gasunie wzmacnia współpracę z Gazpromem

(EIN NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Holenderskie Gasunie i rosyjski Gazprom odbyły spotkanie w sprawie postępów w ramach strategicznej współpracy spółek. Omówiły one możliwość przedłużenia Nord Streamu do Wielkiej Brytanii oraz uruchomienia małych projektów LNG w Europie. Spotkanie odbyło się w największym terminalu LNG na świecie – Gate LNG w Rotterdamie. Holendrzy są ważnym partnerem Gazpromu ze względu na jego plany zwiększania przepustowości i rozbudowy Nord Stream oraz planów uruchomienia eksportu LNG z Europy na rynki światowe, głównie azjatyckie.

Turcja zamierza zaproponować nową trasę South Streamu

(OIL&GAS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Ankara chce zaproponować Rosji inny wariant tureckiego odcinka South Streamu. Odcinek ten zamiast dnem morskim byłby poprowadzony lądem. Poinformował o tym turecki minister energii i zasobów naturalnych Taner Yildiz w programie telewizyjnym TRT Haber, zaznaczając, że strona turecka zamierza tę zmianę przedyskutować z władzami Gazpromu. Przy tej okazji Yildiz powiedział, że kryzys ukraiński nie wpłynie na stosunki gospodarcze między Turcją a Rosją, ponieważ „są strategicznymi partnerami”.  Trasa South Stream według dotychczasowego projektu ma przebiegać m.in. po dnie akwenu Morza Czarnego, w tym w znacznej części na wodach terytorialnych należących do Turcji. Yildiz nie uzasadnił proponowanej przez stronę turecką zmiany trasy rosyjskiego gazociągu. Dodatkowo Turcja domaga się od Rosji zwiększenia dostaw surowca z obecnych 16 mld metrów sześciennych do około 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. Prawdopodobne jest, że kwestia South Stream zostanie poruszona w trakcie spotkania pomiędzy przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu a Ankarą, planowanego na przyszły tydzień.

Konsorcjum inwestujące w projekt South Stream to Gazprom ( 50 proc. udziału), włoski koncern ENI ( 20 proc.), niemiecki Wintershall i francuski EDF ( po 15 proc.).

Delek Group chce eksploatować złoża Lewiatan

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Izraelska firma Delek Group zgłosiła się do przetargu na dostarczanie surowca ze złóz gazu Lewiatan należących do Cypru. Przetarg dotyczy do 07 do 0,95 mld m3 rocznie.

Kiedy libijska ropa powróci na rynek?

(REUTERS/RIGZONE/OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Minister ropy Libii Omar Shakmak powiedział wczoraj (16 kwietnia), że nie można dokładnie przewidzieć harmonogramu powrotu do dawnego poziomu wydobycia ropy ze złóż w jego kraju oraz dawnego poziomu eksportu. Aktywność rebeliantów wciąż się utrzymuje, a porty naftowe po 9 miesiącach zablokowania i niezbędnej kontroli technicznej będą najprawdopodobniej wymagać napraw. Co prawda w minioną środę po raz pierwszy od lipca ub.r. rozpoczęto załadunek ropy na tankowiec w porcie Hariga na wschodnim wybrzeżu, ale to dopiero pierwszy sygnał normalizacji. Trypolis ma jeszcze bardzo wiele do zrobienia, aby ropa libijska popłynęła na rynki światowe.  Wciąż trwają negocjacje z rebeliantami zwłaszcza z grupy Ibrahima Al-Jathrana w sprawie realnego odblokowania innych terminali naftowych. Osiągnięcie dawnej średniej eksportowej będzie niemożliwe jeszcze przez pewien czas.

Wzrost cen ropy Brent, ceny ropy WTI bez zmian

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Ceny ropy Brent na dostawy czerwcowe poszybowały 16 kwietnia do prawie 110 dol. za baryłkę na giełdzie w Londynie. Jest to najwyższa cena od 3 marca br. Wzrost jest skutkiem eskalacji napięcia na Ukrainie. Tymczasem ceny ropy amerykańskiej WTI w USA pozostają niemal na tym samym poziomie – 103,76 dol. za baryłkę. Ostatnia informacja Energy Information Administration (EIA), o wysokim i rosnącym stanie zapasów surowca zrównoważyła obawy geopolityczne. Zapasy wzrosły w ubiegłym tygodniu do 394 mln baryłek – o 10 mln, choć analitycy spodziewali się znacznie niższego wzrostu (2,3 mln baryłek). Szef strategii rynków BNP Paribas Harry Tchilinguirian ocenił, że na rynkach umacnia się przekonanie, iż w Stanach Zjednoczonych nie brakuje i nie zabraknie ropy pomimo dalszych oznak ożywienia gospodarki.

Gaz łupkowy obniża emisję i uniezależnia USA od dostaw

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Wydobycie gazu łupkowego w USA doprowadziło do wzrostu produkcji gazu i wpłynęło na obniżenie emisji dwutlenku węgla – uważa Amerykański Instytut Naftowy.  AIN powołuje się na informacje z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, która podała, że USA odnotowały spadek emisji o 3,4 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem rzecznika AIN, technologia hydraulicznego szczelinowania nie tylko pomogła obniżyć emisję gazów cieplarnianych ale  pozwoliła także uczynić USA największym producentem gazu ziemnego na świecie.

Afrykańskie i brazylijskie surowce bardziej atrakcyjne od arktycznych

(THE ENERGY TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Afryka i Brazylia posiadają bardziej perspektywiczne złoża węglowodorów od tych znajdujących się w Arktyce. Ze względu na trudny klimat i brak infrastruktury będzie trudniej wydobyć gaz i ropę spod arktycznych lodów niż wód okalających czarny ląd i Brazylię – ocenia dyrektor norweskiego DNV GL. To największa na świecie firma zajmująca się doradztwem dla spółek energetycznych i marynarki. Poza wydobyciem z naziemnych złóż jamalskich, według spółki doradczej cytowanej przez The Energy Tribune, eksploatacja złóż arktycznych ruszy najwcześniej za 15-20 lat. Tymczasem złoża w Ugandzie, Kenii, Ghanie i Nigerii składają się na potencjalne wydobycie około 100 tysięcy baryłek dziennie do końca dekady. Z kolei Mozambik i Tanzania już szykują się do rozpoczęcia eksportu LNG na rynki światowe. Po odkryciu przez Brazylie złóż podmorskich w 2007 roku o szacowanej zasobności 35 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, złoża tego kraju mogą się podwoić. Jednocześnie spada zaangażowanie spółek energetycznych w poszukiwania w Arktyce, zmniejszają one budżety arktycznych programów i sprzedają udziały.

INFRASTRUKTURA

Poprawa bezpieczeństwa na drogach krajowych województwa w 2014 roku

(GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy oprócz budowy nowych dróg prowadzi też intensywne prace mające na celu poprawę jakości istniejących już tras woj. kujawsko-pomorskiego. Naprawy nawierzchni mają przede wszystkim zapewnić płynność ruchu i bezpieczeństwo kierowców na drodze. W ramach działań prowadzonych na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego planuje się w 2014 roku realizację następujących inwestycji: przebudowa skrzyżowań; budowa sześciu sygnalizacji świetlnych; budowa chodników; budowa zatok autobusowych.

Otwarcie ofert na drugie jezdnie obwodnicy Gorzowa Wlkp. i Międzyrzecza

(GDDKiA)

Otwarto oferty w przetargu na budowę drugich jezdni obwodnicy Gorzowa Wlkp. i Międzyrzecza w ciągu drogi ekspresowej S3. Łącznie wpłynęło 21 ofert: 11 ofert na obwodnicę Międzyrzecza, 10 ofert na obwodnicę Gorzowa Wlkp. Najtańszą propozycję budowy drugiej jezdni obwodnicy Międzyrzecza złożyło konsorcjum: lider OBRASCÓN HUARTE LAIN S.A.(Hiszpania), partner: OHL ŽS, A.S. (Czechy). Oferta opiewa na kwotę 95 mln 155 tys. zł brutto. Najdroższa z ofert została złożona przez konsorcjum: lider Bunte Polska sp. z o. o. Partner: Johan Bunte Bauunternehmung GmbH (Niemcy), partner PRM  „Mosty-Łódź” SA. Oferta wynosiła 138 mln 191 tys. zł brutto.

Zadecydowała aukcja internetowa

(UM Warszawa)

Miasto wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę trasy tramwajowej w ul. Powstańców Śląskich. Najniższą cenę – 78 792 754,42 zł – zaoferowali wykonawcy: Balzola Polska Sp. z o. o. i Construcciones y Promociones Balzola SA. W aukcji elektronicznej wzięło udział czterech wykonawców. Zakres zamówienia Tramwajów Warszawskich obejmuje m.in. rozbudowę i przebudowę układu drogowego w ul. Powstańców Śląskich (odcinek od ul. Czumy do ul. Pirenejskiej oraz rozbudowę ulicy na odcinku Wrocławska–Radiowa), rozbudowę i przebudowę ul. Radiowej (odcinek od ul. Andyjskiej do  ul. Uniejowskiej), oraz budowę i przebudowę torowisko tramwajowego. Po podpisaniu umowy zwycięzca przetargu będzie miał dziewięć miesięcy na realizację inwestycji.

Ustalono listę projektów związku ZIT

(UM Gdańsk)

Metropolitalny system tras rowerowych, wdrożenie systemu zintegrowanego zarządzania transportem publicznym z uwzględnieniem miast powiatowych, jako lokalnych węzłów transportu publicznego, zmierzające do wprowadzenia wspólnego biletu. To tylko niektóre z piętnastu projektów, które znalazły się na liście przedsięwzięć jednogłośnie zaakceptowanych przez Radę Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Powołany w lutym Związek ZIT dysponuje sumą 1 mld zł na inwestycje, które chce przeprowadzić w latach 2014-2020. Jednak liczba i wartość projektów zgłoszonych przez strony i obserwatorów Związku znacznie przekracza kwotę dofinansowania. Dlatego Związek ZIT musiał podjąć decyzję, które z ponad 70 pomysłów uznaje za najważniejsze dla rozwoju metropolii.

Wielkanocne podróże z PKP Intercity

(PKP SA)

Dodatkowe pociągi na najpopularniejszych trasach, bilety w dobrej cenie z gwarancją miejsca siedzącego oraz pełna informacja dla pasażerów to propozycja PKP Intercity dla podróżujących na Wielkanoc. Na czas wielkanocnych podróży PKP Intercity poszerzyło swoją ofertą o dodatkowe terminy kursowania pociągów. Np. pociąg „Uznam”, na co dzień jeżdżący w weekendy, w trasę wyruszy już w środę. TLK „Słowiniec” relacji Gdynia – Poznań poza poniedziałkiem, piątkiem i sobotą, dodatkowo pojedzie w czwartek i wtorek.

PKP Intercity przygotowało również wzmocnienia tych pociągów, które cieszą się największym zainteresowaniem. Więcej miejsc oferować będą np. składy wyjeżdżające z dużych miast 17 i 18 kwietnia oraz powracające 21 i 22 kwietnia.

Zmiany w rozkładach jazdy pociągów PKP Intercity w dniach 27 IV – 15 VI

(PKP SA)

Od 27 kwietnia br. wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Jest to przede wszystkim kontynuacja zmian wdrożonych w marcu, których powodem są prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK na torach. Korekta rozkładu jazdy wynika z potrzeby dostosowania tras, terminów i godzin kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji i prac torowych. Tylko w tym roku PKP PLK wykorzysta 7,3 mld zł i zmodernizuje około 1,5 tys. km torów. Wśród największych inwestycji, których celem jest skrócenie czasu przejazdów pociągów i podniesienie komfortu podróży pasażerów, znajdują się prace modernizacyjne na: CMK, między Krakowem a Rzeszowem czy Wrocławiem a Poznaniem.

Umowa na ITS Koszalin podpisana

(PKP Informatyka)

Została podpisana umowa na realizację ITS Koszalin przez PKP Informatykę. System o wartości ponad 10 mln zł powstanie do połowy 2015 roku. ITS będzie sterować sygnalizacją świetlną na trzynastu skrzyżowaniach, wyświetlać informacje na tablicach elektronicznych o sytuacji na drogach i parkingach miejskich. System będzie również ważył przeciążone pojazdy i sam identyfikował auta łamiące przepisy.

Wielkanocna promocja Eurolotu

(Eurolot)

Startujemy z nową promocją „Planuj wakacje w Wielkanoc”, w której można kupić bilety m.in. z Gdańska do Wrocławia lub Krakowa od 249 zł w obie strony. Połączenia zagraniczne również są objęte promocją, a bilety dostępne są już od 399 zł w obie strony. Do wyboru jest szeroka siatka połączeń europejskich, w tym m.in. loty z Gdańska do Brukseli, z Krakowa do Zurychu czy z Rzeszowa do Rzymu. Promocja dotyczy podróży od 5 maja aż do końca wakacji czyli do 31 sierpnia br. Bilety w promocyjnej cenie są dostępne w sprzedaży do 21 kwietnia na stronie eurolot.com lub za pośrednictwem Call Center przewoźnika i u agentów. Na wszystkich rejsach objętych promocją można skorzystać ze zniżek. W przypadku dzieci 2-15 letnich wynoszą one 33% od taryfy na rejsach międzynarodowych.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak