2.05.2014 ALERT

2 maja 2014, 09:58 Alert

ENERGETYKA

Rozmowy gazowe w Warszawie

(BIZNESALERT.PL)

Dzisiaj odbędą się rozmowy Komisja Europejska-Ukraina- Rosja w Warszawie. Ich tematem będzie ukraiński dług gazowy oraz perspektywy utrzymania tranzytu surowca przez terytorium tego kraju. Oświadczenie stron po spotkaniu zostanie wygłoszone o 13.00. Także dziś odbędzie się spotkanie premiera Donalda Tuska z komisarzem ds. energii UE Guntherem Oettingerem poświęcone idei Unii Energetycznej promowanej przez Polskę. Oettinger wyraził wcześniej poparcie dla tego pomysłu. Komisarz ma przedstawić wyniki swoich konsultacji z rządami państw członkowskich na ten temat.

Rozmowy o Unii Energetycznej

(KANCELARIA PREMIERA/CIRE.PL/BIZNESALERT.PL)

Tematem rozmów premierów było wsparcie dla projektu europejskiej Unii Energetycznej oraz sytuacja na Ukrainie. Donald Tusk uzyskał pełne wsparcie Hiszpanii dla utworzenia Unii Energetycznej dla Europy. Premierzy zgodzili się, że kluczowe dla zapewnienia realizacji tego projektu są interkonektory, czyli infrastruktura umożliwiająca przesył energii pomiędzy państwami. Omówiono zarys planu premiera Rajoya wykorzystania potencjału hiszpańskich magazynów gazowych oraz terminali LNG do zwiększenia bezpieczeństwa Europy w ramach Unii Energetycznej. Premierzy zapowiedzieli ścisłą współpracę Polski i Hiszpanii w przygotowaniach do czerwcowej Rady Europejskiej, która ma się zająć problematyką bezpieczeństwa energetycznego Europy. Rozmowy w Madrycie to kontynuacja spotkań premiera z unijnymi przywódcami w sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. W ubiegłym tygodniu Donald Tusk rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, prezydentem Francois Hollande’em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz premierem Włoch Matteo Renzim. Poparcie dla inicjatywy premiera Donalda Tuska dotyczące unii energetycznej wyraził podczas szczytu „29+1″ w Bukareszcie w obecności komisarza UE ds. energii Günthera Oettingera premier Rumunii Victor Ponta. Sam komisarz Oettinger również poparł ideę Unii Energetycznej. Ocenił, że w kontekście kryzysu ukraińskiego niezbędne jest powołanie takiego sojuszu. Podobne stanowisko wyrazili kandydaci na przewodniczącego Komisji Europejskiej – Martin Schulz i Jean-Claude Juncker.

UE będzie bronić trzeciego pakietu energetycznego w sporze z Rosją w WTO

(PAP)

Unia Europejska jest przekonana, że trzeci pakiet energetyczny, liberalizujący unijny rynek energii, jest zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), i jest gotowa wyjaśnić to w konsultacjach z Rosją – poinformował PAP rzecznik KE ds. handlu. „UE przyjmuje do wiadomości wniosek Rosji i potwierdza swoją gotowość do udzielenia odpowiedzi zgodnie z procedurami przewidzianymi w ramach WTO. UE jest przekonana, że przepisy energetyczne, obecnie kwestionowane przez Rosję, są w pełni zgodne z zasadami WTO, i jest gotowa to wyjaśnić w konsultacjach z Rosją” – napisał w czwartek w informacji dla PAP rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu John Clancy.

Aresztowano 30 działaczy Greenpeace w Holandii

(REUTERS/AFP/AP/TERESA WÓJCIK)

Holenderska policja aresztowała 30 aktywistów Greenpeace, którzy usiłowali przeszkodzić rosyjskiemu tankowcowi przybić do portu w Rotterdamie. Rzecznik policji holenderskiej przekazał przedstawicielom AFP, że funkcjonariusze aresztowali kapitana statku Greenpeace Rainbow Warrior, zaś sam statek został przetransportowany na inną lokację. Aresztowano także 30 działaczy, którzy próbowali przeszkodzić tankowcowi w zarzuceniu kotwicy. Greenpeace nieco wcześniej oświadczył, że wysłał dwa swoje statki Rainbow Warrior i Esperanca, gumowe tratwy i motorówki oraz grupę działaczy na portowe nabrzeże, na spotkanie z tankowcem Michaił Uljanow wynajęty przez Gazprom do przewozu ładunku ropy. Był to pierwszy transport ropy pochodzącej z nowej platformy rosyjskiej na Morzu Arktycznym. Celem Greenpeace było zatrzymanie transportu arktycznej ropy, zgodnie z programem tej organizacji, która jest przeciwna wydobywaniu ropy i gazu z terenów arktycznych oraz żąda zaprzestania produkcji paliw kopalnych i ich używania, jako surowca do wytwarzania energii.

Przesył energii elektrycznej na Baleary po dnie morskim

(REUTERS/BLOOMBERG/TERESA WÓJCIK)

Baleary nie mają już problemów z zaopatrzeniem w energię elektryczną. Hiszpańska państwowa spółka energetyczna zrealizowała bardzo skomplikowany nowatorski projekt ułożenia podwodnego kabla elektrycznego łączącego Półwysep Iberyjski z Balearami. To połączenie zaopatruje wyspy w energię elektryczną z systemu krajowego, co zapewnia stabilność nieosiągalną w poprzednich warunkach rozproszonej lokalnej energetyki. Rosnące zapotrzebowanie, zwłaszcza na skutek dynamicznego rozwoju turystyki i hotelarstwa, doprowadziło do jej niewydolności. Podmorski kabel przewodzi prąd stały, więc na wejściu i wyjściu zbudowane zostały stacje transformatorowe dużej mocy z transformatorami w technologii HVDC produkcji Siemensa.

General Electric oferuje 16,9 mld dol. za część koncernu Alstom

(AP/AFP/TERESA WÓJCIK)

Amerykański koncern General Electric (GE) zaoferował 16,9 mld dol. za energetyczną część francuskiej spółki Alstom. Porozumienie jednak nie jest jeszcze wynegocjowane, ponieważ możliwe są wciąż oferty konkurencyjne oraz liczni francuscy politycy są przeciwni temu przejęciu. Wczoraj wprawdzie zarząd koncernu Alstom akceptował sprzedaż Amerykanom, ale musi upłynąć miesięczny termin do formalnej akceptacji lub odrzucenia oferty. Zgodnie z porozumieniem GE ma przejąć tę część francuskiej firmy, która zajmuje się produkcją i serwisowaniem urządzeń do produkcji i przesyłu energii elektrycznej. Alstom pozostawi sobie wydziały produkcji urządzeń transportowych, które wytwarzają szybkie pociągi. Zarezerwowany miesięczny termin akceptacji porozumienia został wyznaczony, ponieważ rząd francuski, który z zasady interweniuje w sprawach przejęć/sprzedaży, ma poważne wątpliwości, czy zbycie ważnej części koncernu nie zagraża energetycznej suwerenności Francji i utratą miejsc pracy.

Włoski Saipem podpisał kontrakt na serwisowanie pola Shach Deniz 2 w Azerbejdżanie

(RIGZONE/OIL&GAS EURASIA/TERESA WÓJCIK)

Zarząd spółki Saipem ogłosił w ostatnią środę (30 kwietnia) w Mediolanie, że podpisał nowy kontrakt na usługi inżynieryjne w Azerbejdżanie, na łączną kwotę około 1,8 miliardów dolarów. BP w imieniu konsorcjum Shach Deniz jest stroną kontraktu. Pole Shach Deniz 2 znajduje się na szelfie Morza Kaspijskiego, 90 km od wybrzeży Azerbejdżanu na głębokości od 75 do 550 m. Zakres prac przewidzianych kontraktem obejmuje transport kompletnych urządzeń i wyposażenia, ich pełny montaż, montaż podwodnych systemów i struktur produkcyjnych, układanie ponad 360 km rurociągów itd. Prace mają być zakończone do końca 2017 r. Saipem jest światowym liderem w pracach inżynieryjnych i budowlanych koniecznych dla umożliwienia wydobycia ropy i gaz, zwłaszcza ze złóż morskich. Także na dużych głębokościach. Saipem podpisał ostatnio również z Gazpromem na ułożenie podmorskiego odcinka drugiej nitki South Streamu. Wartość kontraktu wynosi 400 mln dol.

Zysk kolumbijskiej spółki naftowej Ecopetrol niższy o 3,6 proc.

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Kolumbijska państwowa spółka naftowa Ecopetrol oświadczyła 30 kwietnia w Bogocie, że jej zysk netto w b.r. spadł o 3,6 proc. Przyczyną – jak podał zarząd – jest spadek wydobycia ropy. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,7 mld dol. w pierwszym kwartale b.r. Produkcja ropy naftowej spadła o 3,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Zakłady destylacji ropy naftowej w rafinerii Ecopetrol w Cartagena) jeden z dwóch głównych zakładów rafineryjnych w Kolumbii), zostały zamknięte od marca b.r. ze względu na rozbudowę. Sektor naftowy Kolumbii poważnie zmniejsza wydobycie wskutek nasilenia się ataków na rurociągi dokonywanych przez lewicowych partyzantów. W ub. r. zanotowano 259 tych ataków, najwięcej w ciągu ostatnich 10 lat. Ostatni zamach, w którym rebelianci wysadzili w powietrze odcinek rurociągu miał miejsce 25 marca. Naprawa został uniemożliwiona przez liczne grupy miejscowej ludności.

Senat USA o przyspieszeniu pozwoleń na eksport LNG

(UPSTREAM ONLINE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Senacka komisja ds. energetyki przyjęła wezwanie Departamentu Energii USA do rozpatrywania podań o zezwolenia na eksport LNG poza strefę wolnego handlu w ciągu maksymalnie 90 dni. Senatorowie przegłosowali wezwanie 33 głosami do 18 sprzeciwiających się. Teraz ustawa zostanie przekazana Izbie Reprezentantów. Analitycy spodziewają się, że zdominowana przez Republikanów Izba przyjmie dokument. Zezwala on na podjęcie akcji prawnych przez firmy, które nie otrzymały odpowiedzi DE na aplikację  w ciągu 90 dni od jej złożenia. Do przyjęcia go zdopingowała senatorów trudna sytuacja na Ukrainie i zależność energetyczna sojuszników USA od surowców rosyjskich.

INFRASTRUKTURA

Autostradą A1 nad morze

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Kierowcy mogą już korzystać z 19 km odcinka autostrady A1 od Włocławka do Kowala. Jest to ostatni oddany do ruchu odcinek autostrady A1 z Gdańska do Łodzi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, dzięki któremu podróż nad morze skróci się o 30 minut. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Jadąc A1 z Łodzi do Gdańska kierowcy maja do dyspozycji nowoczesną, bezpieczną autostradę o długości prawie 300 km. Odcinek z Gdańska do Torunia (152 km), zarządzany przez koncesjonariusza – spółkę Gdańsk Transport Company, został ukończony w październiku 2011 r. W 2013 r. oddano do ruchu odcinki A1 z Kowala do Strykowa oraz z Torunia do Włocławka.

Półtora miliarda złotych z UE na drogi krajowe regionu świętokrzyskiego

(GDDKiA)

Dzięki funduszom z UE w ostatnich kilku latach kielecki oddział GDDKiA wybudował ok. 55 km nowych dróg dwujezdniowych, w tym ponad 46 km dróg ekspresowych. W ramach funduszy europejskich w latach 2009-2013 współfinansowane były cztery wielkie inwestycje na drogach krajowych woj. świętokrzyskiego. Całkowita wartość tych projektów to ponad 2 mld zł. Inwestycje dofinansowane zostały przez UE w łącznej kwocie blisko 1,5 mld zł. W ramach unijnego PO Infrastruktura i Środowisko wybudowane zostały trzy odcinki świętokrzyskich dróg ekspresowych o łącznej długości ponad 46 km. W latach 2009-2011 zrealizowany został blisko 17-km fragment drogi ekspresowej S7 od Skarżyska do Występy. Całkowita wartość tego projektu to około 711 mln zł.

Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA w Olsztynie

(GDDKiA)

Jak działa profilograf? Co sprawdza georadar? Jakiej siły potrzeba, by złamać betonowy krawężnik? Na te i inne można będzie uzyskać odpowiedź podczas Dnia Otwartego Laboratorium Drogowego. Z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej organizujemy 9 maja br. Dzień Otwarty w Laboratorium Drogowym GDDKiA w Olsztynie. Wstęp wolny.

„Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA w Olsztynie” realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Zaangażowana jest w nią większość instytucji odpowiedzialnych za wydatkowanie Funduszy Europejskich w Polsce.

Remont opolskiej autostrady coraz bliżej

(GDDKiA)

W opolskim Oddziale GDDKiA otwarte zostały oferty na wykonanie remontu nawierzchni na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy węzłami „Prądy” i „Dąbrówka”. W przetargu wystartowało sześć firm. Ich oferty wahają się od blisko 23 do prawie 28 mln zł i mieszczą się w kwocie, jaką GDDKiA zamierzała przeznaczyć na ten remont. Ogłoszenie zwycięzcy w przetargu powinno nastąpić w połowie maja br., po przeanalizowaniu wszystkich ofert pod kątem formalnym. Do końca maja powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.

W latach 2013-2017 opolski Oddział GDDKiA planuje dokonać wymiany nawierzchni na całej długości opolskiego odcinka autostrady A-4. Planowane rozpoczęcie remontu nastąpi 30 maja, a prace powinny się zakończyć do połowy sierpnia tego roku.

Zapraszamy na „Dzień Otwarty” Laboratorium Drogowego

(GDDKiA)

9 maja 2014 roku w godzinach 10.00 – 14.00 odbędzie się Dzień Otwarty w Laboratorium Drogowym GDDKiA w Opolu (ul. Żerkowicka 1C). Wydarzenie jest jednym z elementów obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej z racji faktu, iż część inwestycji nadzorowanych przez laboratorium było dofinansowane ze środków unijnych. W Laboratorium Drogowym GDDKiA w Opolu, funkcjonującym od niespełna dwóch lat w zmodernizowanej siedzibie, działa kilka zespołów zajmujących się zarówno materiałami, z których powstaje droga, jak i diagnostyką gotowej nawierzchni. Materiały bada się m.in. pod kątem mrozoodporności, nasiąkliwości, wytrzymałości na ściskanie i zginanie, ścieralności, koleinowania, odporności na wysokie temperatury itp.

Oferty na budowę S5 od Gniezna w kierunku granicy z województwem kujawsko-pomorskim otwarte

(GDDKiA)

7 ofert wpłynęło do poznańskiego Oddziału GDDKiA na budowę drogi ekspresowej S5 odc. węzeł Mielno – Gniezno. Zamawiający na realizację tego zadania przeznaczył ponad 561 mln zł brutto. Budowa drogi ekspresowej S5 odc. węzeł Mielno – Gniezno, dł. ponad 18 km, stanowi kontynuację wschodniej obwodnicy Poznania, która została  udostępniona kierowcom przed Mistrzostwami EURO 2012. Przedmiotowy odcinek stanowi kontynuację tej trasy w kierunku granicy z woj. kujawsko-pomorskim. Najniższą ofertę złożyło konsorcjum: BUDIMEX – Lider oraz Ferrovial Agroman – partner, na kwotę ponad 476 mln zł brutto. Najwyższą ofertę na kwotę 593 mln zł brutto złożyło konsorcjum: Firma „Gotowski” – lider oraz PRM „Mosty- Łódź” – partner.

Zaproszenie na Dzień Otwarty

(GDDKiA)

Co to jest koleinomierz? Jak działa profilograf? Jakie materiały służą do budowy dróg i mostów? Na czym polega dbanie o jakość dróg? Te i inne pytania będzie można zadać podczas Dnia Otwartego Laboratorium Drogowego GDDKiA. Laboratorium mieszczące się w Rzeszowie przy ul. Rejtana 8A (obok budynku MPDiM) zostanie otwarte dla zwiedzających 7 maja br. w godz. 8:00 – 12:00. Wstęp wolny. „Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA w Rzeszowie” realizowany jest w ramach wielkiej ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Zaangażowana jest w nią większość instytucji odpowiedzialnych za wydatkowanie Funduszy Europejskich w Polsce we współpracy z Telewizją Polską SA.

Komunikat w sprawie zmiany siedziby

(GDDKiA)

GDDKiA Oddział we Wrocławiu informuje iż w związku z przebudową siedziby urzędu przy ul. Powstańców Śląskich 186 we Wrocławiu rozpoczął się proces przeprowadzki do siedziby tymczasowej. W związku z tą procedurą część komórek organizacyjnych urzędu już rozpoczęła urzędowanie w nowej siedzibie. Sukcesywnie do końca miesiąca maja br. przeniesione zostaną wszystkie podmioty urzędu funkcjonujące do tej pory w siedzibach przy ul. Powstańców Śląskich 186 oraz ulicy Sudeckiej 98 we Wrocławiu. Urząd w całości rozpocznie prace w siedzibie tymczasowej od 1 czerwca 2014 r. Siedziba tymczasowa urzędu będzie mieściła się pod następującym adresem: GDDKiA Oddział we Wrocławiu, ul. Lotnicza 24 54-155 Wrocław.

Ruszył II etap przetargu na kolejny odcinek drogi S3

(GDDKiA)

Zakończył się pierwszy etap przetargu jednego z trzech kontraktów (od km 286+043 do km 299+350), polegających na dobudowie drugiej jezdni na odcinku Sulechów – Nowa Sól. Do drugie etapu przetargu zaproszonych zostało (20) podmiotów. Przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert do 18 czerwca 2014 r.

Zaktywizować Dolinę Dolnej Wisły

(PZPB/Rynek Infrastruktury)

Posłowie PO Iwona Kozłowska i Jacek Rostowski apelują w interpelacji skierowanej do ministra środowiska o przeprowadzenie inwestycji mających na celu aktywizację gospodarczą rzek w obszarze Doliny Dolnej Wisły. W ramach DDW zawiera się m.in. Bydgoski Węzeł Wodny, czyli układ hydrograficzny Wisły, Brdy, Kanału Bydgoskiego i Kanału Górnonoteckiego. DDW jest fragmentem dwóch międzynarodowych dróg wodnych, E40 i E70. Posłowie Kozłowska i Rostowski wymieniają w interpelacji szereg działań, które należy podjąć, by zaktywizować ten region i ożywić drogi wodne, a także poprawić sytuację na rynku pracy w regionie. Są to m.in.  działania obejmujące zabezpieczenie stopnia wodnego we Włocławku (w tym – budowa nowego stopnia wodnego Siarzewo/Ciechocinek).

Umowa na budowę torowiska podpisana

(UM Warszawa)

Spółka Tramwaje Warszawskie podpisała umowę na budowę trasy tramwajowej w ul. Powstańców Śląskich. Wykonawcy: Balzola Polska Sp. z o. o. i Construcciones y Promociones Balzola S.A. będą mieli 9 miesięcy na realizację inwestycji. Wartość umowy wynosi 78 792 617,84 zł brutto. Zakres zamówienia obejmuje m.in. rozbudowę i przebudowę układu drogowego w ul. Powstańców Śląskich (odcinek od ul. Czumy do ul. Pirenejskiej oraz rozbudowę ulicy na odcinku Wrocławska–Radiowa), rozbudowę i przebudowę ul. Radiowej (odcinek od ul. Andyjskiej do ul. Uniejowskiej), oraz budowę i przebudowę torowiska tramwajowego. Nowa trasa w ciągu ul. Powstańców Śląskich (o długości 2,6 km) połączy istniejące trasy. Prace budowlane rozpoczną się w okresie wakacyjnym.

Elektrobus 154 już jeździ

(UM Kraków)

To pierwsza w Polsce linia autobusowa, na której jeździć będą wyłącznie autobusy napędzane na prąd. Na trasie linii 154 Prądnik Biały – Dworzec Główny Zachód kursują już wyłącznie pojazdy elektryczne. – Ta linia została wybrana przede wszystkim dlatego, że kursuje do ścisłego centrum miasta. Pojawienie się elektrycznych autobusów w regularnych przewozach po Krakowie to element naszych antysmogowych działań – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas uruchomienia elektrycznych autobusów. Autobusy, które będą wozić pasażerów w Krakowie, to pojazdy wyprodukowane przez firmy: Solaris Bus&Coach SA, LBUS oraz Rampini (MPK SA wypożyczyło ten autobus z Wiener Linien). Będą one służyły mieszkańcom do czasu zakupu nowych autobusów elektrycznych.

Patriotycznym Tramwajem po Krakowie

(UM Kraków)

Chcesz w wyjątkowy sposób uczcić 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja? Koniecznie weź udział w akcji „Młodzież Pamięta” i wsiądź do Patriotycznego Tramwaju, który od godz. 10:30 do godz. 14:30 będzie jeździł wokół Plant Krakowskich. W Patriotycznym Tramwaju mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli posłuchać i wspólnie z młodzieżą zaśpiewać polskie pieśni historyczne i patriotyczne. W tramwaju wystąpią – chór „JASZCZWÓRY” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, „MAŁE SŁOWIANKI” z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, grupa „ANAFORA” z Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, zespół „TRIOLKI” z Rabki-Zdroju, Studio Teatru Muzyki i Tańca z Krakowa oraz „Kolorowe Nutki” z MDK w Krakowie.

Metro, monitoring i ścieżki rowerowe – weź udział w konsultacjach

(UM Kraków)

Rozpoczęły się konsultacje społeczne z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków dotyczące: budowy metra w Krakowie, rozbudowy miejskiej sieci monitoringu oraz wieloletniego programu budowy dróg rowerowych. Konsultacje potrwają do 23 maja, a 25 maja w trakcie referendum mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat tych propozycji oraz czwartej konsultowanej osobno – idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 r. Uwagi do propozycji budowy metra w Krakowie, rozbudowy miejskiej sieci monitoringu oraz wieloletniego programu budowy dróg rowerowych można składać do 23 maja pocztą tradycyjną na adres: Wydział Rozwoju Miasta, Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków lub pocztą elektroniczną.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak