20.02.2014 ALERT

20 lutego 2014, 10:03 Alert

ENERGETYKA

Naftogaz apeluje o kolejne odroczenie spłaty długu wobec Gazpromu

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

Naftogaz zwrócił się po raz kolejny o odroczenie spłaty za dostawy gazu w 2013 roku do połowy kwietnia tego roku – informuje agencja Bloomberg.

Turecki koncern TPAO chce szukać ropy wspólnie z ExxonMobil

(RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Turcja prowadzi rozmowy z międzynarodowymi firmami naftowymi o wspólnych poszukiwaniach ropy naftowej na dnie Morza Czarnego. Besim Sisman, szef tureckiego państwowego koncernu Turkish Petroleum Corporation (TPAO) poinformował o tym w ostatnią środę. W rozmowach z TPAO uczestniczyły: amerykański gigant naftowy ExxonMobil, austriacki OMV i węgierski MOL.  TPAO jest jedyną państwową firmą w Turcji prowadzącą poszukiwanie węglowodorów, wiercenia, wydobycie, rafinację oraz marketing.  Firma została założona w 1954 roku. Od momentu powstania TPAO aktywnie inwestuje we wszystkich gałęziach przemysłu naftowego. Jak informuje Besim Sisman – zrealizowała kilka ważnych dla Turcji strategicznych inwestycji w tej branży.

Novatek rzuca wyzwanie Gazpromowi

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma oligarchy Giennadija Timczenki – Novatek – chce rywalizować z Gazpromem na rynku LNG. Jej przewaga to lepsze dostosowanie do warunków rynkowych i wsparcie Timczenki, który utrzymuje bliskie stosunki z prezydentem Władimirem Putinem. Firma buduje terminal LNG na Półwyspie Jamalskim, z którego będzie eksportować gaz skroplony, dzięki zgodzie Moskwy na zakończenie monopolu Gazpromu na tego typu eksport. Drugi terminal ma powstać na Półwyspie Gydan, co pozwoli podwoić wydobycie gazu ziemnego w latach 2020-25.

Gaz z Rosji dla Korei Południowej przez terytorium Chin. 

(ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)

Negocjowane są dostawy rosyjskiego gazu do Korei Południowej. Mówił o tym rosyjski minister energetyki Nowak w wywiadzie dla ItarTass 19 lutego br. Strona rosyjska uważa za korzystniejsze dostawy skroplonego gazu ziemnego z instalacji Gazpromu we Władywostoku, lub Rosnieftu na Sachalinie. Korea Południowa proponuje rozważyć możliwości dostarczania surowca gazociągiem. Według koreańskich ekspertów taki gazociąg powinien kosztować średnio o 30 proc. taniej niż dostawy LNG czy to z Władywostoku czy z Sachalinu.  Również Gazprom lepiej ocenia opcję transportu gazociągiem, z przewagą odcinka lądowego, tranzytem przez Chiny.  Wg. agencji ItarTass, już w 2003 r. firma Rusia Petroleum rozważała możliwość dostaw gazu do Korei Południowej przez terytorium Chin. Wg ówczesnego projektu, gazociąg z południowego brzegu Bajkału dochodziłby do granicy chińskiej w Mandżurii, a następnie do chińskiego miasta Dalian w zatoce Bohai. Stamtąd jeden odcinek gazociągu byłby skierowany do Pekinu, zaś drugi – po dnie Morza Żółtego do Korei Południowej. Całkowita długość tej rury wynosiłaby ponad 4,8 tys. km.

Rosja negocjuje z Iranem dostawy energii i stali

(ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)

Wg rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka Rosja prowadzi negocjacje z Iranem w celu zwiększenia wymiany handlowej obu krajów w ramach współpracy w branży energetycznej i hutniczej. Celem jest przywrócenie poziomu współpracy gospodarczej z lat przed nałożeniem sankcji przez USA i UE na Iran – podkreśla Nowak. Rosja dostrzega pilną potrzebę zwiększenia wolumenu handlu z Iranem oraz poszerzenia obecności firm rosyjskich na rynku tego kraju. Chodzi o firmy z branży paliwowej, hutniczej oraz usług finansowych. Zaraz po wakacjach ub.r. rozpoczęły się wstępne negocjacje rosyjsko-irańskie w sprawie dostaw irańskiej ropy w zamian za stal oraz różne towary z Rosji. Obecnie negocjacje są znacznie zaawansowane.

Gazprom znalazł ropę naftową na Sachalinie

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom informuje o odkryciu złóż szacowanych na 464 mln ton ropy naftowej na polu naftowym Jużno-Kirinskoje (projekt Sachalin-3). Firma planowała wydobywać tam jedynie gaz ziemny. Nowe odkrycie zweryfikuje jej plany. Do 2023-24 roku Gazprom zamierza uruchomić wydobycie gazu ziemnego z tamtego złoża, które może osiągnąć poziom 16 mld m3 rocznie.

Turcja rozmawia z Izraelem o śródziemnomorskich złożach

(TODAYS ZAMAN)

Tureckie media spekulują na temat porozumienia między Ankarą a Tel Awiwem odnośnie stworzenia węzła gazowego na terenie Turcji. Ten kraj ma się stać głównym odbiorcą surowca ze złóż Lewiatan i Tamar znajdujących się pod wodami terytorialnymi Izraela. Dostawy izraelskie pozwolą dalej rozwijać plany eksportu gazu ziemnego z Turcji do Europy. Turcy chcą uczynić ze swojego kraju punkt tranzytowy dla surowca z Azerbejdżanu a w przyszłości być może z kolejnych krajów Azji Centralnej. Ten plan wpisuje się w strategię dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Europy. Zdaniem dziennikarzy gazety Todays Zaman współpraca turecko-izraelska w tym zakresie może uśmierzyć napięcie wokół seperatystów tureckich na Cyprze.

Budowa nowej siłowni jądrowej w USA

(EIA/TERESA WÓJCIK)

Jest niemal pewne, że Departament Energii USA dziś podejmie ostateczną decyzje akceptującą budowę nowej siłowni jądrowej w Stanach Zjednoczonych, w miejscowości Vogtle, stan Georgia. Inwestycja – dwa reaktory najnowszego typu – będzie kosztować ponad 14 mld dol. Departament Energii zamierza na ten cel przyznać kredyt w wysokości 6,5 mld dol. W Waszyngtonie oczekuje się, że decyzję o kredycie potwierdzi sekretarz energii USA, Ernest Moniz. Moniz w tych dniach ma odwiedzić teren budowy pierwszej od 34 lat elektrowni jądrowej za Oceanem. Również po raz pierwszy od lat rządowy regulator ds. badań i energetyki jądrowej dał zezwolenie na budowę nowej centrali nuklearnej. Inwestycję realizować ma specjalistyczna spółka z Atlanty z kilkoma partnerskimi firmami., Eksperci nie wykluczają, że w planach Departamentu Energii USA są kolejne elektrownie nuklearne.

Sekretarz Energii USA – konieczna budowa nowych rurociągów   

(RIGZONE/CAPITAL/TERESA WÓJCIK)

Sekretarz energii USA Ernest Moniz w wywiadzie dla nowojorskiego portalu Capital stwierdza, że należy radykalnie ograniczyć transport ropy naftowej koleją, a zwiększyć rurociągami. Transport rurociągami jest bezpieczniejszy, tańszy i czystszy, a więc dużo korzystniejszy i dla firm naftowych i dla środowiska. „Dlatego należy jak najszybciej rozbudować infrastrukturę rurociągową, aby mogła w pełni obsłużyć dynamicznie wzrastające wydobycie ropy łupkowej z basenu Bakken w Dakocie Północnej. To wydobycie w rekordowym czasie zwiększyło się od zera do 1 mln baryłek dziennie” – podkreślił Moniz. Jego zdaniem nowe rurociągi są tym pilniej potrzebne, że w ostatnich miesiącach doszło do kilku katastrof kolejowych, a „niebezpieczne wybuchy ropy i gazu zaalarmowały opinię publiczną, gdyż zniszczyły ogromne transporty i zagrażały pobliskim okolicom” przypomniał sekretarz energii USA. Tymczasem przesył ropy naftowej transportem kolejowym, – choć nie tylko bardziej niebezpieczny, ale i znacznie droższy – stał się ostatnio popularny, nie tylko dlatego, że brak rurociągów, także dlatego, że jest bardziej elastyczny i łatwiej go dostarczyć bocznicami kolejowymi do rafinerii. Prawdopodobnie nie uda się go wyeliminować, więc eksperci rynku ropy zalecają zastosowanie maksymalnie ostrych norm bezpieczeństwa przy produkcji nowych cystern kolejowych do przewozu paliw płynnych oraz wycofanie starszych typów.

Koncern Apache rozpocznie wydobycie ropy w Australii 

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Reuters poinformował 19 lutego w Singapurze, że spółka poszukiwawczo-wydobywcza Apache Corporation Balnaves planuje wydobycie komercjalne słodkiej ropy z podmorskiego pola Balnaves znajdującego się ok. 180 km. od północnozachodnich wybrzeży Australii. Rzecznik firmy potwierdził, że wydobycie rozpocznie się pod koniec drugiego kwartału br. Zasoby pola Balnaves mają wystarczyć na ok. 5 lat, szczytowe wydobycie szacuje się 30 tys. baryłek dziennie.  Koncern Apache ma 65 proc. udziałów w spółce poszukiwawczo-wydobywczej, pozostałe 35 proc. należy do Kuwait Petroleum Exploration, Co.

INFRASTRUKTURA

Ogłoszono wtórną upadłość Alpine Bau GmbH

(GDDKiA)

Sąd Rejonowy w Poznaniu wszczął wtórne postępowanie upadłościowe wobec Alpine Bau.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się obwieszczenie o ogłoszeniu upadłości Alpine Bau. Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto postanowieniem z 20 stycznia 2014 r. wszczął wtórne postępowanie upadłościowe wobec tej firmy. Sprawa prowadzona jest pod sygnaturą akt XI GUp 5/14. W ciągu trzech miesięcy od daty ukazania się obwieszczenia, poszkodowani przez Alpine Bau mogą zgłaszać swoje wierzytelności do sędziego-komisarza.

GDDKiA dokona wypłat na podstawie Ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych, po pozytywnej weryfikacji wniosków.

Polska straci unijne miliardy?

(portal uniaeuropejska.org)

Jak informuje „Tygodnik Powszechny” Polska może stracić przynajmniej 1,5 mld zł z puli przeznaczonej na realizację unijnej polityki przeciwpowodziowej. Komisja Europejska zarzuca nam niewłaściwe gospodarowanie otrzymanymi środkami i domaga się wyjaśnień.

O nieprawidłowościach w wydatkowaniu unijnych środków na politykę przeciwpowodziową KE informowały już od lat organizacje ekologiczne. Wedle raportu WWF-u oceniającego sytuację między 2010 a 2012 r., w naszym kraju na zlecenie Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych przekopano ok. 15 tys. km małych rzek. W opinii organizacji nie przyniosło to jednak pożądanego efektu – ryzyko powodziowe wręcz wzrosło, dodatkowo powstało zagrożenie dla  jakości wód, chronionych gatunków i gleby.

PKP Energetyka SA rozpoczęła współpracę z GAZ-SYSTEM S.A.

(PKP Energetyka)

Energetyczne Centrum SA, Neas Energy S/A oraz Tauron Sprzedaż sp. z o.o. podpisały z GAZ-SYSTEM SA umowę ramową na przesył paliwa gazowego. Operacyjną współpracę w zakresie obrotu gazem rozpoczęła również PKP Energetyka SA. Wprowadzone zmiany w otoczeniu prawnym i postępująca liberalizacja rynku gazu w Polsce zachęcają coraz więcej przedsiębiorstw do wejścia w sektor obrotu gazem. Wśród podmiotów, które zdecydowały się na zawarcie umowy przesyłowej z GAZ-SYSTEM SA znajduje się PKP Energetyka SA.

– Naszym celem jest stworzenie oferty opartej na trzech filarach: energii elektrycznej, gazie oraz usługach okołoenergetycznych – powiedział Wojciech Szwankowski, członek zarządu i dyrektor handlowy PKP Energetyka SA.

Nowe pociągi w Przewozach Regionalnych

(Przewozy Regionalne)

W ciągu trzech ostatnich miesięcy na trasy w pięciu regionach Polski wyruszyły nowe pociągi obsługujące połączenia REGIO. 24 listopada 2013 r. odbył się bezpłatny przejazd promocyjny nowego szynobusu SA139-003 na trasie Zielona Góra – Gorzów Wielkopolski. 12 grudnia 2013 r. w Szczecinie odbyły się uroczyste przekazanie i prezentacja trzech nowych pociągów elektrycznych serii ED78, nazywanych także Impulsami. 13 grudnia 2013 r, Marszałek Województwa Podkarpackiego dokonał uroczystego przekazania trójczłonowego składu elektrycznego Impuls (typ 36WE). W drugiej połowie stycznia br. nowy tabor kolejowy zawitał na obsługiwane przez nas trasy w woj. pomorskim. 17 lutego br., takie same autobusy szynowe trafiły na Lubelszczyznę.

Więcej pieniędzy na przebudowę DW nr 690

(portal edroga.pl/ Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)

Zarząd Województwa Podlaskiego zwiększył o 11 mln zł dofinansowanie z Regionalnego PO na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 690 z Ostrożan do Siemiatycz. Projekt znajduje na liście inwestycji kluczowych, czyli najważniejszych z punktu widzenia rozwoju regionu. Pierwotnie dofinansowanie z RPO miało wynieść 49,5 mln zł (co stanowi 99% wartości inwestycji). Jednak o zwiększenie tej kwoty zwrócił się Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Powodem są wyższe koszty, wynikające z ofert, jakie wpłynęły w ramach ogłoszonego przetargu. Znacząco wzrosła więc wartość inwestycji (z 50 mln zł do 61,2 mln zł). Zarząd Województwa przychylił się do tego wniosku i zwiększył dotację do 60,5 mln zł (nadal stanowi ona 99%).

Ruszył montaż parkomatów

(KRK Magiczny Kraków)

Niecałe dwa tygodnie pozostały do poszerzenia strefy parkowania o nowe dzielnice Krakowa. Trwa montaż parkomatów. Ogółem będzie 470 urządzeń, przy pomocy których uregulujemy opłatę za postój. Do połowy lutego wydano około 6 tys. ulgowych abonamentów. Oprócz mieszkańców strefy, o zniżki za parkowanie mogą się też ubiegać mikroprzedsiębiorcy i osoby niepełnosprawne.Przypomnijmy, żewniosek o abonament najłatwiej złożyć przez internet. Możemy to także zrobić w jednym z czterech punktów obsługi strefy. Sprzedaż i wydawanie abonamentów odbywa w punkcie na rogu ulic Kalwaryjskiej i Smolki, w budynku UMK przy ul. Grunwaldzkiej 8, a także w budynku ZIKIT przy ul. Centralnej 53.

Ryanair ogłasza kolejne polskie połączenie krajowe

(Ryanair)

Ryanair ogłosił uruchomienie nowego połączenia krajowego z Wrocławia do Gdańska, które będzie operować trzy razy w tygodniu. Wrocław Airport jest pierwszą bazą Ryanair w Polsce. W 2013 r. Ryanair przewiózł ponad 860 tys. pasażerów, co jest wynikiem o 11% lepszym niż w 2012 r. Ryanair będzie obsługiwał połączenie krajowe z Wrocławia do Gdańska samolotem Boeing 737-800. Katarzyna Gaborec z Ryanair we Wrocławiu powiedziała: – bilety są dostępne w sprzedaży od 20 lutego w cenie od 105 zł w jedną stronę. W ciągu ostatnich dwóch lat Ryanair stał się liderem w Polsce przewożąc więcej pasażerów niż LOT i Eurolot razem.

Obniżka Air France na przeloty do Pekinu, Johannesburga i na Madagaskar

(Air France)

Dzięki kolejnej, specjalnej ofercie Air France, entuzjaści dalekich i egzotycznych, podróży, mogą wyruszyć do Pekinu i Johannesburga lub odwiedzić Madagaskar. Obniżone ceny przelotów lotniczych obowiązują tylko do 22 lutego br., a podróż należy zaplanować do 19 czerwca br. W najnowszej ofercie Air France, stolicę Chin można odwiedzić za 1919 zł.

Do Johannesburga można polecieć za 1999 zł. Jest to czwarte największe miasto na kontynencie afrykańskim. W swoim bliskim otoczeniu kryje ono niezliczoną liczbę atrakcji. Podobnie, jak Madagaskar ze stolicą w Antananarywa. Ta egzotyczna kraina jest dostępna w promocji Air France w cenie 3149 zł.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak