20.03.2014 ALERT

20 marca 2014, 10:15 Alert

ENERGETYKA

Korolec: Podejmowanie decyzji ws. polityki klimatycznej UE – przedwczesne

(PAP)

Podejmowanie dziś decyzji co do poziomu ambicji klimatycznych w UE jest przedwczesne – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec. Dodał, że nie da się zbudować bezpieczeństwa energetycznego UE tylko na odnawialnych źródłach energii. W czwartek rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, podczas którego przedstawiciele państw członkowskich będą rozmawiać m.in. o polityce klimatyczno-energetycznej Wspólnoty na lata 2020-2030 – informuje PAP.

Biden rozmawiał w Polsce o rewersie na Słowacji

(UKRAINSKA ENERGETYKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedził we wtorek Polskę. W obliczu aneksji Krymu przez Rosję potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Polaków i Bałtów. Rozmawiał także z premierem RP Donaldem Tuskiem o uruchomieniu dostaw gazu z Zachodu na Ukrainę przy pomocy rewersu w połączeniu gazowym na granicy słowacko-ukraińskiej. Dzięki niemu będzie możliwe sprowadzanie przez Kijów od niemieckiego RWE do 8 mld m3 gazu ziemnego rocznie niezależnie od umowy gazowej z Rosją. Biden wspomniał także o staraniach Waszyngtonu o przyspieszenie liberalizacji eksportu LNG z USA, które mogłoby trafiać na rynki krajów uzależnionych obecnie od rosyjskich dostaw.

Biden deklaruje w Wilnie wsparcie USA dla dywersyfikacji

(THE LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Zdaniem wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena „suwerenność narodów zależy od posiadania przez nie więcej niż jednego dostawcy surowców”. Taką opinię wygłosił podczas spotkania z przywódcami państw bałtyckich w Wilnie. Zadeklarował, że Waszyngton popiera zabiegi dywersyfikacyjne tych państw. Podobnie jak w tym tygodniu Polsce, Biden wspomniał o alternatywnych źródłach energii jako kluczowego narzędzia uniezależniania energetyki od importu surowców. Obecnie rosyjski Gazprom jest jedynym dostawcą gazu ziemnego dla Litwy. Wilno buduje terminal LNG, który ma pozwolić na sięgnięcie po gaz skroplony od innych dostawców. Władze litewskie sygnalizowały w przeszłości zainteresowanie amerykańskim LNG.

Rosja pragnie zapewnić stałe dostawy energii na Krym

(REUTERS/THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ministerstwo energetyki Rosji zadeklarowało, że niebawem zapewni Półwyspowi Krymskiemu nieprzerwane dostawy energii elektrycznej. Władze seperatystyczne na Krymie współpracują z Moskwą. Deklarują, że w najbliższym czasie zapasy paliwa pokryją zapotrzebowanie użytkowników samochodów. i zgodziły się na przejęcie miejscowych spółek energetycznych przez Gazprom, który kupi Czornomornaftogaz – spółkę-córkę ukraińskiego Naftogazu. Firma ta przynosiła istotne zyski ukraińskiemu budżetowi, posiadała także doświadczenie oraz sprzęt niezbędne do pracy na Morzu Czarnym. Miała także pod kontrolą koncesje na szelfie tego akwenu. Ze względu na odebranie Ukraińcom Czarnomornaftogazu należy spodziewać się zwiększonego zainteresowania Kijowa złożami łupkowymi w okolicach Lwowa, Iwano-Frankowska i Doniecka.

Moskwa szuka rynku na Wschodzie?

(GAS&OIL/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Igor Sieczin, szef państwowej firmy energetycznej Rosnieft w czasie swojej wizyty wczoraj w Tokio ostrzegł Zachód, że zastosowanie silniejszych sankcji po aneksji przez Rosję Krymu tylko zaostrzy sytuację. Szybka wizyta w Tokio ma być sygnałem, że Rosja rozgniewana na Zachód, zwraca się ku Wschodowi. Sieczin kusił japońskich inwestorów atrakcyjną współpracą w sektorze ropy i gazu.  Japonia to pierwszy etap „podróży na wschód”, Sieczin ma również odwiedzić Indie, Wietnam i Koreę Południową. Ostrzejsze sankcje tylko zaostrzą konflikt – powiedział szef Rosnieftu podczas dyskusji panelowej poświęconej inwestycyjnej współpracy Rosji i Japonii.  Sieczin oferował stronie japońskiej rozmaite koncepcje takiej współpracy i „atrakcyjne” możliwości dla inwestorów japońskich.  M. in. miałby to być cały łańcuch technologiczny wspólnych inwestycji w sektorze ropy i gazu – wydobycia, rafinacji, budowy infrastruktury i transportu energii. Rosnieft ma już przygotowanych kilka wspólnych projektów z firmami z Japonii, która jest największym na świecie konsumentem skroplonego gazu ziemnego (LNG). W 2011 r., kiedy Japonia zwiększyła zużycie LNG po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima, Sieczin w imieniu rosyjskiego rządu, osobiście nakazał dodatkowe transporty LNG do Japonii.  Być może nawiązane wówczas kontakty z japońskim biznesem okażą się obecnie przydatne, gdyby sankcje objęły rosyjski sektor ropy i gazu.

Gazprom może przejąć sektor węglowodorów na Krymie

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Agencja informacyjna RIA w Moskwie podała, że Gazprom zaproponował samozwańczym władzom na Krymie rozwój wydobycia ropy i gazu na Krymie.  Gotowy projekt podobno koncern przedstawił wicepremierowi Krymu. Rzecznik Gazpromu nie potwierdził tej informacji.  W ub. tygodniu wicepremier prorosyjskiego rządu Krymu Rustam  Temirgaliew powiedział, że jego rząd może  sprzedać ukraińską firmę energetyczną  Czernomornaftohaz  jednemu z rosyjskich koncernów, jak np.   Gazprom. Jednocześnie z poszukiwań i ewentualnej eksploatacji gazu ze złóż na szelfie przy półwyspie krymskim wycofał się holenderski Shell.

Przetarg na eksplorację chorwackich złóż węglowodorów

(OIL&GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Chorwacja ogłosiła przetarg na poszukiwania węglowodorów na dnie Morza Adriatyckiego. Będzie on trwał sześć miesięcy. Koncesje rozrysowano dzięki danym zebranym przez norweską firmę Spectrum. Wśród dwudziestu firm, które zgłosiły zainteresowanie przetargiem znalazł się Gazprom Nieft.

Sieczin zrobił interes na sankcjach – kupił taniejące akcje Rosnieftu

(REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Szef Rosnieftu Igor Sieczin posiadacz 0,0849 proc. akcji w zarządzanym przez siebie koncernie Rosnieft wczoraj zakupił dodatkowy pakiet akcji 4,494 tys. akcji za 1 mld rubli. Dzięki temu obecnie jest właścicielem 0,1273 proc. akcji. Sieczin i 15 innych czołowych menadżerów koncernu nabyli akcje, ponieważ jak oświadczyli – znacznie potaniały po ogłoszeniu przez USA i UE sankcji przeciw Rosji. Istotnie, akcje rosyjskiego giganta 14 marca spadły do tegorocznego minimum wynoszącego 219,17 rubli za akcję.  Tylko jednego dnia Rosnieft stracił szacunkowa 5 mld USD. Spadek trwa nadal, w środę 19 marca cena zniżkowała jeszcze o 0,6 proc.  Szef Rosnieftu sam poinformował o tej transakcji w czasie wizyty w Japonii, podkreślając, że „Przedsiębiorcy powinni starać się wykorzystać każdą okazję zarobienia pieniędzy. Będziemy kupowali te tańsze akcje, bo to jest bardzo dobra inwestycja i zapraszamy naszych japońskich przyjaciół, aby robili to samo”.  Transakcja nagłośniona przez rosyjskie media ma świadczyć o zaufaniu Sieczina do rynkowej pozycji jego koncernu i pewności, że akcjonariusze Rosnieftu mogą być pewni dużych zysków.

Moskwa zmieni stanowisko wobec Iranu?

(AP/TERESA WÓJCIK)

Jeśli USA i UE będą nadal wywierać presję na Kreml w odwecie za uznanie przez nią secesji Krymu – Moskwa może zmienić swoje stanowisko w sprawie programu nuklearnego Iranu – oświadczył wieczorem 19 marca wiceminister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Riabkow. Chwilowo Rosja nie chce wykorzystać negocjacji z Iranem, ale mogłaby skorzystać z tej okazji i zareagować w ten sposób na sankcje Brukseli i Waszyngtonu – dodał Riabkow. Analitycy oceniają, że jest to najpoważniejsza groźba Moskwy w odpowiedzi na sankcje ogłoszone po uznaniu przez Kreml wyników „referendum” na Krymie.  Według oświadczenia Riabkowa, przedstawiciela Moskwy w negocjacjach z Iranem o programie nuklearnym Teheranu, dla Rosji przyłączenie Krymu jest nieporównywalnie ważniejsze niż los tych negocjacji. Rosja dotychczas w negocjacjach zajmowała stanowisko zgodne z USA i UE, ale Riabkow zakomunikował, że to się szybko może zmienić. Nie chcielibyśmy tak postąpić – podkreślił Riabkow, – ale jeśli nas zmuszą, zastosujemy odwet.  Jednak nie sprecyzował, w jakim trybie Rosja podjęłaby decyzję o zmianie stanowiska w negocjacjach z Iranem.

Gaz za elektryczność

(ARKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Armenia chce kupować od Iranu 2 mld m3 gazu rocznie. Tę kwestię omówili na spotkaniu ministrowie energetyki tych krajów. Obecnie Erewań sprowadza gaz z Iranu na mocy umowy gazowej zakładającej barter metr sześcienny surowca za 3 kWh energii elektrycznej. Umowa opiewa na 20 lat i zakłada dostarczenie do Armenii 36 mld m3 w ciągu tego okresu. Teheran deklaruje otwartość na rozmowy o bardziej atrakcyjnych warunkach i większym wolumenie.

Brent drożeje

(UPSTREAM ONLINE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Cena baryłki ropy naftowej Brent wzrosła powyżej $106 ze względu na zapowiedź możliwego podniesienia stóp procentowych przez FED. Zdaniem analityków zmiana pokazuje spadek zaufania do amerykańskiej gospodarki. Ma być jednak tymczasowy, ponieważ spodziewany wzrost gospodarczy ma doprowadzić do ponownej obniżki cen ropy naftowej.

INFRASTRUKTURA

Lubuskie inwestuje w drogi

(portal edroga.pl/urząd marszałkowski województwa lubuskiego)

– W latach 2014-2020 zaplanowaliśmy 49 inwestycji: 39 dróg, 7 obwodnic i 3 mosty. Przebudowanych zostanie 160 km. Szacunkowy koszt tych zadań to 561 mln zł – poinformowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Marszałek podkreśliła, że wśród najważniejszych zadań samorządu jest poprawa dostępności komunikacyjnej i transportowej regionu. – Odpowiadamy za tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego, a te tworzą też dobre drogi i odpowiednie skomunikowanie województwa – dojazdy do S3 i A2. Na naszych drogach, zgodnie z przyjętym przez zarząd województwa Planem budowy dróg i mostów, bardzo dużo będzie się działo – zapewniła marszałek.

W Szczecinie podpisano umowę na budowę mostu łączącego część lądową z wyspą Brdowski Ostrów

(Skanska)

W lutym przyszłego roku miasto wzbogaci się o nowy 200-metrowy most łączący teren lądowy z wyspą Brdowski Ostrów. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Skanska. Projekt został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje budowę mostu i rozpoczyna się w tym tygodniu. Zakończenie realizacji zaplanowano na luty przyszłego roku. Na całej długości mostu wybudowane zostaną dwa pasy drogowe wraz z chodnikiem. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 2583 m2, a jego wysokość blisko 9 m. Wcześniej spółka Mars Most Brdowski podpisała z Urzędem Marszałkowskim umowę o dofinansowanie na kwotę 32.299.617,50 zł, co stanowi 85% wydatków kwalifikowanych inwestycji.

Zmiany w składzie Rady Nadzorczej PKP S.A.

(PKP SA)

Uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Ryszard Petru przestał pełnić funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PKP SA. Ponadto 18 odwołano ze składu Rady Nadzorczej Jadwigę Stachowską i Andrzeja Żurkowskiego, a na ich miejsce powołano Juliusza Engelhardta i Waldemara Dubaniowskiego.

PLK podwyższają standard obsługi pasażera

(PKP PLK SA)

W 2013 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA oddały do użytkowania ponad 30 nowych i zmodernizowanych przejść podziemnych i kładek oraz blisko 150 nowych peronów, które zapewniają podróżnym wyższy standard podróży. Rekordowe inwestycje kolejowe przeprowadzone w ub.r. oprócz blisko 1300 km zmodernizowanych torów przyniosły również podwyższenie standardu infrastruktury pasażerskiej. Modernizacje i rewitalizacje linii kolejowych prowadzone przez PKP PLK wiążą się nie tylko z przebudową i wymianą elementów infrastruktury kolejowej pozwalających na podwyższanie prędkości pociągów i skracanie czasu podróży. Kolejarze w 2013 roku zmodernizowali lub zbudowali 29 przejść podziemnych i 3 kładki nad torami.

Ruszyła przedsprzedaż biletów na przejazdy pociągami międzynarodowymi

(PKP Intercity)

Ruszyła przedsprzedaż biletów na przejazdy pociągami międzynarodowymi na daty odjazdu od 26.04.2014 (przedsprzedaż biletów na pociągi poc.35/51 rel. Kraków – Lwów zostanie uruchomiona 20 marca 2014 r.), a w przypadku pociągów dziennych na daty odjazdu od 27.04.2014. Przedsprzedaż biletów była czasowo wstrzymana ze względu na planowane przez PKP PLK zmiany w rozkładach jazdy, wynikające z konieczności dostosowania rozkładów do prowadzonych na liniach prac inwestycyjnych.

Dni Inżyniera Budownictwa na BUDMIE

(Polska Izba Inżynierów Budownictwa)

W Poznaniu odbywały się Dni Inżyniera Budownictwa. Patronat honorowy nad nimi sprawowała PIIB. Robert Dziewiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podkreślił, nowy kodeks budowlany przewiduje zaniechaniu ingerencji państwa tam, gdzie nie jest to konieczne. Zwiększeniu odpowiedzialności uczestników procesu budowlanego ma sprzyjać funkcja powoływanego na większych budowach inspektora nadzoru technicznego, sprawdzającego czy obiekt jest wykonywany zgodnie, ze sztuką budowlaną. Pos. Adam Szejnfeld wskazał, że nowelizacja prawa zamówień publicznych, ma m.in. na celu ochronę interesów podwykonawców w zakresie terminowych wypłat oraz dążenie do ograniczenia kryterium najniższej ceny, jako jedynego kryterium w przetargach.

Zobacz II linię metra

(UM Warszawa)

Chcesz zobaczyć powstające podziemne miasto, zejść na nowe perony? Budowa centralnego odcinka II linii metra odsłania swoje tajemnice. Zapraszamy do zwiedzania stacji Rondo Daszyńskiego. W niedzielę, 30 marca, w godz. 9.00 – 19.00 miasto stołeczne Warszawa wraz z Metrem Warszawskim Sp. z o.o. oraz wykonawcą centralnego odcinka II linii metra AGP Metro Polska S.C. zapraszają do zwiedzenia stacji C9 Rondo Daszyńskiego. Podczas godzinnej wycieczki przyszli pasażerowie centralnego odcinka II linii metra przejdą podziemnymi korytarzami, wejdą na peron nowej stacji, a także zwiedzą pomieszczenia, które w przyszłości podczas codziennej eksploatacji dostępne będą jedynie dla pracowników obsługi.

Azja i Australia coraz popularniejsze wśród podróżujących z Lotniska Chopina

(Lotnisko Chopina)

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Indie, Chiny oraz Australia cieszyły się największą popularnością Polaków podróżujących w 2013 r. liniami Emirates z Lotniska Chopina w Warszawie. W ciągu pierwszego roku swojej obecności na polskim rynku przewoźnik obsłużył na trasie Warszawa-Dubaj-Warszawa ponad 145 tys. pasażerów. Największą popularnością wśród pasażerów podróżujących liniami Emirates z Lotniska Chopina w ub.r. cieszyły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Australia, Indie i Chiny. Od 6 lutego 2013 r. do 10 lutego br. na trasie Warszawa – Dubaj przewoźnik obsłużył 72 420 pasażerów. Natomiast z Dubaju do Warszawy na pokładach samolotów Emirates podróżowały 72 684 osoby. Łącznie linie przewiozły pomiędzy tymi miastami ponad 145 tys. klientów.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak