20.08.2013 ALERT

20 sierpnia 2013, 09:43 Alert

ENERGETYKA

Butkevicius czeka z przyznaniem koncesji Chevronowi

(15MIN/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius poinformował, że Chevron zostanie ogłoszony zwycięzcą przetargu na koncesje poszukiwawcze i wydobywcze tylko wtedy, gdy porozumie się ze społecznościami lokalnymi protestującymi przeciwko jego pracom na terytorium kraju. Polityk oczekuje także, że firma przeprowadzi ocenę oddziaływania na środowisko odwiertów łupkowych, które planuje. Z kolei minister środowiska Valentinas Mazuronis uważa, że koncesje powinny zostać przyznane bez opóźnień.

Statoil znalazł gaz na Morzu Norweskim

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Statoil poinformował w poniedziałek, że znalazł nowe złoża gazu ziemnego w okolicach norweskiego wybrzeża. Może ono zawierać do 47 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Odkrycia dokonano na polu Asgard, gdzie nie znaleziono nowych surowców od lat osiemdziesiątych. Norwedzy planują wykorzystać istniejącą tam infrastrukturę do rozpoczęcia szybkiego wydobycia z nowych zasobów.

Grecja chce rabatu od Gazpromu

(NEW EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Grecji Antonis Samaras przesłał list prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, w którym informuje, że jego kraj chce obniżki cen gazu w ramach dostaw świadczonych przez Gazprom. Samaras wskazuje, że część krajów europejskich otrzymała już takie rabaty. Dodaje, że cena energii będzie kluczowym czynnikiem w walce z kryzysem budżetowym. Obecna umowa gazowa między Grecją a Rosją wygasa w 2016 roku. Po ukończeniu Gazociagu Transadriatyckiego Grecy mogą liczyć na alternatywne dostawy surowca z Azerbejdżanu.

SOCAR planuje uroczyste podpisanie umów gazowych

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Państwowa spółka energetyczna SOCAR planuje zorganizować duże wydarzenie medialne związane z podpisaniem umów gazowych na dostawy ze złóż Szach Deniz II na Morzu Kaspijskim. Surowiec ma docierać do klientów w Europie za pomocą Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) w ramach realizacji koncepcji Korytarza Południowego. Przygotowania do imprezy mają zakończyć się we wrześniu.

Rosnieft inwestuje na Morzu Karskim

(ENERGIA NEWS/JOANNA DOBOSZ)

Największa rosyjska spółka paliwowa wyda w tym roku ponad 50 mln dolarów na działania przygotowawcze do wydobycia ropy i gazu z dna Morza Karskiego. Firma posiada licencje na trzy tamtejsze działki podmorskie, na których będzie prowadzić prace wiertniczo-badawcze, wspólnie amerykańskim ExxonMobil. Agencja Prime poinformowała, że na morzu przebywa obecnie ekspedycja specjalistów Rosneft i uczonych z rosyjskiego Instytutu Arktyki i Antarktyki, którzy zainstalowali tam stacje meteorologiczne. Pierwsze wiercenia ruszą w przyszłym roku. Koncernom Rosneft i ExxonMobil partnerować będą także włoski Eni oraz norweski Statoil. Celem zabezpieczenia odpowiedniej floty do wierceń podwodnych Rosneft i Gazprombank inwestują w budowę stoczni Gwiazda w Kraju Primorskim.

INFRASTRUKTURA

Czy w wakacje w stolicy jeździ się szybciej?

(www.edroga.pl/lorkowo.pl)

W 2013 roku Warszawa zajęła 3 miejsce w Rankingu Najwolniejszych Miast. Z tego powodu na terenie stolicy przeprowadzono badanie, które miało odpowiedzieć na pytanie, czy w ciągu wakacji jeździ się szybciej. Wyniki pomiarów średnich prędkości wskazują, że w ścisłym centrum Warszawy (0-2 km od centrum) średnia prędkość pojazdów wzrosła z 32 do 35 km/h. W obszarze położonym 2-5 km od centrum prędkość samochodów spadła – choć w sposób nieodczuwalny przez kierowców (z 41 na 40 km/h).

Obwodnice Inowrocławia i Brodnicy już blisko

(www.edroga.pl /Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

Ministerstwo transportu wytypowało 11 inwestycji drogowych polegających na budowie obwodnic miast w ciągu dróg krajowych w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. Na liście znalazły się dwie obwodnice na terenie Kujaw i Pomorza – Inowrocławia i Brodnicy. Postępowania przetargowe na realizację zadań mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

Utrudnienia na DW 933 w Jastrzębiu Zdroju

(www.edroga.pl/UM Jastrzębie Zdrój)

Od 16 do końca sierpnia, w związku z rozbiórką wiaduktu kolejowego w Jastrzębiu Zdroju, zamknięta dla ruchu będzie ulica Wodzisławska (droga wojewódzka nr 933) na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wolności (DW nr 930 w Mszanie) do skrzyżowania z ulicą Boża Góra Prawa. Objazd będzie się odbywał ulicami: Wolności – DW 930 w Mszanie, Wiejską w Połomi i Gogołowej, Jastrzębską w Gogołowej i Rybnicką w Jastrzębiu-Zdroju.

Ograniczenie produkcji biopaliw w UE wpłynie na rolnictwo

(www.srodowisko.abc.com.pl)

Ograniczenie produkcji biopaliw z surowców rolniczych, jakie planuje wprowadzić Komisja Europejska, zakłóci równowagę w produkcji roślinnej i zwierzęcej – uważa dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Lech Kempczyński. Komitet ds. środowiska Parlamentu Europejskiego pod koniec lipca przegłosował propozycję ustawy o biopaliwach. Projekt PE jest zbliżony do założeń Komisji Europejskiej.

W Biskupicach powstanie rondo

(www.skanska.pl)

Przejazd przez skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 964 i 975 w Biskupicach Radłowskich (pow. tarnowski) stanie się bezpieczniejszy i bardziej płynny za sprawą budowy ronda. Jeszcze w tym miesiącu Skanska rozpocznie przebudowę skrzyżowania i zrealizuje ją w zaledwie 3,5 miesiąca. Przebudowę skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 964 Szczurowa-Biskupice Radłowskie z drogą nr 975 Żabno-Radłów zrealizuje Skanska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Stanowisko firmy Budimex do informacji opublikowanych na portalu Deutsche Welle

(www.budimex.pl)

Informacje pochodzące z IG BAU o rzekomo głodowych płacach pracowników firmy Budimex SA w Niemczech są nieprawdziwe. IG BAU nie sprawdziła tych informacji w naszej firmie i nie dała nam żadnej możliwości wyjaśnienia tej sprawy lub zajęcia stanowiska.

Pracownicy firmy Budimex SA są zatrudniani w Polsce, wobec czego ich stosunek pracy podlega odpowiednio polskiemu prawu pracy. Jednakże pracownicy, którzy są delegowani do Niemiec, otrzymują wynagrodzenie, które odpowiada wynagrodzeniom miejscowym.

Grupa CTL Logistics na podium

(CTL Logistics)

Grupa CTL Logistics w I półroczu 2013 roku przewiozła ok. 7,6 mln ton ładunków zwiększając jednocześnie swój udział w rynku przewozów towarowych w Polsce do 6,95%. W tym czasie wykonała, większą niż w ubiegłym roku, pracę przewozową na poziomie 1,7 mld tkm, co pozwoliło jej zająć drugą pozycję wśród przewoźników kolejowych w kraju z udziałem w rynku wynoszącym 7,41%.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak