Do 2030 roku globalny udział energii z offshore’u wzrośnie o 100 GW

26 lutego 2019, 15:15 Alert

Tak wynika z najnowszego badania Navigant Research, które przewiduje, że już w latach 2018-2027, dzięki morskim farmom wiatrowym zostanie zainstalowanych 69 GW nowych mocy, a w efekcie do 2030 roku będzie to 100 GW nowych mocy.

– Morska energia wiatrowa będzie odgrywać coraz większą rolę w globalnej transformacji energetycznej, dążącej do przestawienia światowych gospodarek na bardziej zróżnicowane i elastyczne pod względem produkcji energii – powiedział analityk Jesse Broehl z Navigant Research. Dodał, że ze względu na kapitałochłonność tego rynku, analizy wskazują, że staje się on coraz węższy, a coraz mniejsza ilość producentów turbin wiatrowych zapewnia branży szybszy rozwój.

Navigant podkreśla, że morska energia wiatrowa staje się coraz bardziej opłacalna, a liderami rynku są dziś Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Dania oraz Belgia. W raporcie analitycy podkreślają także rosnącą rolę USA, w rozwoju morskich instalacji wiatrowych. Wschodnie wybrzeże USA posiada duży potencjał dla rozwoju offshore’u.

W 2018 roku dzięki instalacjom wiatrowym pozyskano łączenie 51 GW nowych mocy, co stanowi spadek w porównaniu do 2017 roku, w którym zainstalowano 53 GW. W przypadku morskiej energetyki wiatrowej zainstalowano w 2018 roku 4,5 GW mocy, co w efekcie daje 23 GW łącznej mocy offshore’u na świecie.

Global Wind Energy Council przewiduje, że morska energetyka wiatrowa będzie wkrótce wykorzystywana w skali całego globu. – Jeżeli rządy pozostaną zaangażowane, a projekty i inwestycje będą kontynuowane, np. w Azji udział energii produkowanej z instalacji wiatrowych będzie rósł o 5 GW rocznie.

Renews.biz/Patrycja Rapacka