25.07.2013 ALERT

25 lipca 2013, 10:38 Alert

ENERGETYKA

Komisja Europejska chce wesprzeć energetykę

(WYSOKIE NAPIĘCIE)

Bruksela planuje dopuścić pomoc publiczną dla energetyki na określonych, restrykcyjnych warunkach. Spadek cen na giełdach energii w Unii Europejskiej sprawił, że bardziej opłaca się kupić energię z importu, niż inwestować w nowe bloki konwencjonalne jak te w Elektrowni Opole. Ponadto, wiatraki i solary w coraz większym stopniu produkują energię elektryczną której cena hurtowa jest niższa od tej pochodzącej ze starych elektrowni. Jednakże rezerwy pochodzenia konwencjonalnego są niezbędne dla utrzymania dostaw w wypadku gdy wiatr ustanie a słońce schowa się za chmurami. Dlatego KE planuje dopuścić wsparcie państwa dla inwestycji w energetykę konwencjonalną za pomocą dopłat do elektrowni oraz refleksji nad poziomem wsparcia dla OZE.

Mały trójpak może zaszkodzić OZE

(OZE.PL)

Ustawa w obecnym kształcie zawiera nieścisłości i nie wspiera OZE w stopniu wystarczającym – informuje portal OZE.pl. Zdaniem części ekspertów jest to rozwiązanie prowizoryczne, które ma uchronić Polskę przed karami Unii Europejskiej. Nie spełnia jednak wymogów dyrektywy na temat promocji energetyki odnawialnej, dlatego mimo wszystko kary mogą się pojawić. Nie gwarantuje także OZE pierwszeństwa przyłączenia do sieci.

Ukraina liczy na amerykańskie inwestycje w energetykę

(UKR INFORM)

Kijów z radością powita amerykańskie inwestycje w ukraińskim sektorze energii – informuje portal Ukrinform powołując się na słowa ministra energetyki Eduarda Stawickiego. 23 lipca Stawicki wziął udział w roboczym spotkaniu z prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie Jorgem Zukoskim. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z  możliwymi inwestycjami w dziedzinie energetyki oraz możliwy transfer amerykańskich technologii i doświadczenia. Obie strony wyraziły zainteresowanie potencjalną współpracą, deklarując tym samym utworzenie grupy roboczej z udziałem przedstawicieli władz oraz biznesu. Głównym zadaniem forum ma być praca nad przepisami liberalizującymi i zapewniającymi przejrzystość na ukraińskim rynku gazu.

Litwini nie chcą elektrowni atomowej na Białorusi

(THE BALTIC COURSE)

Podczas spotkania Ambasadora Białorusi na Ukrainie Wladimira Drażyna z wiceministrem spraw zagranicznych Litwy Andriusem Krivasem, ten drugi wyraził zaniepokojenie jednostronną decyzją Mińska o podjęciu dyskusji z przedstawicielami społeczności litewskiej na Białorusi na temat możliwości budowy elektrowni atomowej w Astrawas. Jego zdaniem decyzja ta była niezgodna z wymogami Konwencji Narodów Zjednoczonych z Espoo regulującej standardy oceny oddziaływania na środowisko w kontekście międzygranicznym. Według Krivasa takie działania Białorusinów nie przysłużą się relacjom między Litwą a jej południowym sąsiadem.

Brytyjczycy będą szukać ropy łupkowej

(PAP)

Zajmująca się poszukiwaniami niekonwencjonalnych złóż węglowodorów, brytyjska spółka Cuadrilla Resources wkrótce wykona pierwszy na Wyspach odwiert, który ma posłużyć odkryciu potencjalnych złóż ropy łupkowej. Firma chce rozpocząć prace jeszcze w tym tygodniu, a miejsce wykonania odwiertu znajduje się w hrabstwie Sussex w południowej Anglii. Planowane działania zakładają zbadanie potencjalnej warstwy roponośnej w skałach łupkowych. Nie jest przewidziane szczelinowanie hydrauliczne, ponieważ Cuadrilla ma nadzieję na uwolnienie surowca bez wykonywania tego zabiegu. Gdy jednak tzw. fracking okaże się być konieczny, firma będzie musiała zdobyć kolejne pozwolenia. Rozpoczęciu poszukiwań ropy przeciwstawiają się zarówno lokalne jak i ogólnokrajowe organizacje ekologiczne, które nie chcą dopuścić do szczelinowania w tym rejonie. Ponad to, działalność firmy Cuadrilla Resources od lat spotyka się z licznymi protestami „zielonych”, a kwestia poszukiwań gazu łupkowego jest przedmiotem ostrych dyskusji także w brytyjskim parlamencie.

 

 

INFRASTRUKTURA

Mucha nie siada…

(www.fakty.tvn24.pl)

Ani Wizz Air ani Ryanair nie chcą wracać do Modlina. Nie chcą latać przez Modlin, mimo że dziur na pasie startowym już nie ma. Tanie linie wolą droższe, ale pewniejsze Okęcie. Port w Modlinie zaczyna przypominać jedną wielką ekonomiczną dziurę nie do załatania.

Otwarcie przeprawy w Kwidzynie coraz bliżej

(www.gddkia.gov.pl)

Długo wyczekiwany most w Kwidzynie zostanie udostępniony kierowcom do końca tego tygodnia, po uzyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie. Przeprawa połączy dwa duże regiony woj. pomorskiego – Kociewie z Powiślem. Dotychczas w pobliżu funkcjonowała jedynie przeprawa promowa, której funkcjonowanie było ograniczone ze względów pogodowo-hydrologicznych.

Wagi na wagę bezpieczeństwa

(www.gddkia.gov.pl)

Inspektorzy transportu samochodowego szacują, że jedna trzecia ciężarówek poruszających się po sieci dróg krajowych to auta przeładowane. Skutki – zniszczona nawierzchnia, zagrożone bezpieczeństwo kierowców, konieczność napraw i remontów dróg.
Jednej z największych plag polskich dróg, czyli przeładowanym ciężarówkom przeciwdziała preselekcyjny system ważenia pojazdów.

United Technologies Corp – wyniki za Q2 2013

(United Technologies Corp.)

Koncern United Technologies Corporation, jeden z inicjatorów powstania Doliny Lotniczej oraz właściciel Sikorsky Aircraft – firmy produkującej w Polsce śmigłowce S-70i Black Hawk, ogłosił wyniki finansowe za Q2 2013. Zysk na akcję, w wysokości 1,70 USD, i zysk netto przypadający posiadaczom akcji zwykłych, w kwocie 1,6 mld USD, wzrosły odpowiednio o 5% i 6% w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego.

Wieżowiec koło Spodka idzie na sprzedaż

(www.pkp.pl)

Ma 72 m wysokości, nieco ponad 17 tys. mkw. powierzchni użytkowej i jest położony w samym centrum Katowic. Polskie Koleje Państwowe SA wystawiły na sprzedaż wieżowiec wraz z całym kompleksem biurowym, w którym dawniej mieściła się okręgowa dyrekcja kolei w Katowicach. Nieruchomość jest położona w b. dobrej i przeżywającej boom inwestycyjny lokalizacji.

Przygotowania do modernizacji trasy Warszawa Okęcie – Radom

(www.plk-sa.pl)

Po zakończeniu modernizacji linii kolejowej ze stolicy do Radomia pociągi pojadą z prędkością maksymalną 160 km/h. PKP PLK SA kończą przygotowanie do budową nowego systemu sterowania ruchem pociągów. Modernizowany, 92-km odcinek z Warszawy do Warki jest częścią linii kolejowej nr 8 łączącej stacje Warszawa Zachodnia i Kraków Główny.

Były premier do obecnego: niezbędne decyzje wobec GDDKiA

(www.pkd.org.pl)

W liście do premiera Donalda Tuska b. premier, przewodniczący SLD Leszek Miller nazwał działania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad niekompetentnymi i aroganckimi oraz wezwał do „podjęcia niezbędnych w tych okolicznościach decyzji”. L. Miller przypomniał, że rząd, którym kierował w latach 2001 – 2004 nie dysponował tak wielkimi kwotami na rozwój infrastruktury, jakie pojawiły się po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak