26.07.2013 ALERT

26 lipca 2013, 09:22 Alert

ENERGETYKA

Premier o prywatyzacji Grupy Azoty

(PAP)

Premier Donald Tusk odwiedził Zakłady Azotowe w Puławach. Pochwalił działalność spółki, która jest jego zdaniem wzorowa dla innych przedsiębiorstw w kraju. Tusk dodał, że utrzymanie kontroli nad Grupą Azoty leży w strategicznym interesie Polski. Zadeklarował jednak, że nie ma zagrożenia wrogim przejęciem.

Amerykanie o polskich łupkach

(CIRE/RZECZPOSPOLITA)

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” cytuje opinię „Christian Science Monitor”, ukazującego się online amerykańskiego magazynu, na temat polskich łupków. Amerykański magazyn przypomina, że szacunki dotyczące polskich złóż obniżono, a z kraju wycofały się trzy duże koncerny naftowe. Autor korespondencji Peter Andrews uważa też, że europejska droga do eksploatacji gazu łupkowego będzie znacznie dłuższa niż amerykańska – napisała gazeta. – Europa chce uchodzić za lidera w kwestiach ekologicznych. Może to otworzyć furtkę dla eksportu nadwyżek taniego surowca z USA do Europy.  Cytowany przez dziennik „Christian Science Monitor” przypomniał również że stary kontynent podzielił się w sprawie łupków: Polska i W. Brytania przychylnie odnoszą się do eksploatacji, ale już Francja i Niemcy są temu pomysłowi przeciwne.

USA: szczelinowanie bezpieczne dla zasobów wód?

(CIRE/Gazlupkowy.pl)

Nowe badania przeprowadzone w Pensylwanii udowadniają, że chemikalia stosowane w procesie szczelinowania nie przedostają się do warstw wodonośnych. Jest jednak za wcześnie na wyciąganie ostatecznych wniosków. – Jesteśmy wciąż w początkowej fazie analizy i weryfikacji danych. Choć wstępne nadania nie wykazały żadnych obaw, raport końcowy pojawi się pod koniec roku – powiedział Shelley Martin, rzecznik prasowy centrum badawczego.

Południowy Potok popłynie do Macedonii

(ITAR-TASS/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Macedonia i Federacja Rosyjska podpisały porozumienie w sprawie budowy macedońskiego odcinka gazociągu South Stream – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Energetyki. Zdaniem zainteresowanych stron, umowa pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego obu krajów tworząc równocześnie korzystne warunki dla projektowania, budowy i eksploatacji przemysłu gazowego na terytorium Macedonii. Podpisanie umowy pociąga za sobą utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, które zajmie się koordynacją projektu. Podczas spotkania, oprócz podpisania porozumienia, obie strony omówiły formę dalszej współpracy w zakresie sektora paliw i energii. Konkretne rozwiązania dotyczące dostaw gazu dla Macedonii ma regulować odrębna umowa pomiędzy Gazpromem i macedońskim ministerstwem energetyki.

OZE za drogie dla Francuzów

(PULS BIZNESU/JOANNA DOBOSZ)

Francuski La Cour des Comptes, czyli odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli uznał, że rozwój zielonej energii pochłonie zbyt dużo państwowego wsparcia finansowego, nie dając przy tym wymiernych korzyści społecznych. Taki wniosek płynie z raportu instytucji. Dokument stwierdza, że Francji daleko do wypełnienia obowiązków narzuconych przez Unię Europejską – 23 procent udziału OZE w całkowitym zużyciu energii w 2020 roku. W chwili obecnej odsetek ten wynosi 13,3 procent. Jednak najważniejszym wnioskiem, jaki płynie z raportu, są zbyt wysokie koszty realizacji celu na 2020 rok. Oszacowano, że wsparcie pochłonęło już Francję 3,3 mld  euro (od 2005 do 2011 roku) i stale rośnie. Prognoza wskazuje, że w latach 2012 – 2020 wyniesie łącznie kolejne 40,5 mld euro. W samym 2020 roku będzie to od 7 do 8,6 mld euro. Urząd Regulacji Energetyki już wcześniej alarmował, że Francji grozi wzrost cen energii. Wpływać na to będą nie tylko wysokie nakłady z budżetu państwa, ale również koszty podłączenia OZE do sieci przesyłowej – około 5,5 mld euro. W raporcie zauważono też, że korzyści społeczno-ekonomiczne wynikające z rozwoju zielonej energii nie korespondują z jej kosztami. Poziom zatrudnienia w tym sektorze w ostatnich latach spadł, a francuski system wsparcia oceniono jako zbyt skomplikowany, zbyt niestabilny i zbyt niespójny.

SOCAR gazyfikuje Gruzję

(TREND/PATRYCJA OLSZAMOWSKA)

Minister Energii oraz Zasobów Naturalnych Gruzji Kakha Kaladze powiedział prasie, że gazyfikacja osady Tianeti postępuje naprzód. Gruziński minister wspólnie z Dyrektorem Generalnym azerskiej spółki SOCAR Mahirem Mammadowem zapalili symboliczną flarę w centralnej części osady. SOCAR wspiera gruzińskie wysiłki na drodze do pełnej gazyfikacji kraju. Prace w ramach pierwszego stadium gazyfikacji wkrótce zostaną ukończone. Uwzględniają one stworzenie 11 kilometrowego odcinka gazociągu, prowadzącego do Tianeti. Dzięki temu fragmentowi, trzystu jeden konsumentów zostanie przyłączonych do sieci gazowej. Do chwili obecnej udało się zbudować łącznie 496,4 kilometrów sieci gazowej w Shida Kartli oraz w Mtskheta-Mtianeti. Dzięki temu, 16,5 tysiąca mieszkańców uzyskało dostęp do dostaw gazu. Do końca bieżącego roku, SOCAR przewiduje stworzenie w powyższych regionach kolejnych 625 kilometrów gazociągu. Po zakończeniu budowy szacuje się, że niemalże 20872 konsumentów zostanie przyłączonych do sieci gazowej. Ministerstwo Energii oraz Zasobów Naturalnych wspólnie ze spółkami, odpowiedzialnymi za dystrybucję gazu stworzyły plan, który przewiduje, że u schyłku przyszłego roku aż 86 tysięcy gruzińskich rodzin uzyska dostęp do tego surowca, a do kolejnych 52 wiosek w kraju będzie dostarczany gaz. Na stworzenie nowej infrastruktury zostanie przeznaczonych dziesięć milionów lari.

INFRASTRUKTURA

Hiszpańskie media: System ASFA nie hamuje samoczynnie

(www.rynek-kolejowy.pl/El Pais)

Inżynierowie przepytywani przez hiszpańskie media przyznają, że system sterowania ASFA, który jest używany na feralnym odcinku linii Ourense-Santiago, jedynie ostrzega maszynistę o przekroczeniu prędkości. Użycie nowocześniejszego ETCS nie było konieczne…ze względu na ograniczenie prędkości na odcinku. Budowa odcinka o długości 87,5 km kosztowała ok. 2,5 mld euro.

KE opublikowała listę nadzwyczajnych okoliczności w przypadku odwołania/opóźnienia lotu

(www.ulc.gov.pl)

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że na stronie internetowej Komisji Europejskiej została opublikowana lista nadzwyczajnych okoliczności, stworzona wspólnie przez organy wykonawcze Państw Członkowskich odpowiedzialnych za wdrożenie rozporządzenia nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.

Polski podróżny jest wymagający i pragmatyczny

(Air France KLM)

Z badania przeprowadzonego przez Air France KLM wynika, że polscy podróżni korzystający z usług francusko–holenderskiego przewoźnika są coraz młodsi. Badanie pokazało również, że stale zwiększa się liczba podróżujących pań. Na krótkich dystansach oferowanych przez Air France KLM Polacy najczęściej latają do Paryża, Bordeaux, Malagi, Amsterdamu, Edynburga i Manchesteru.

Połączenie innowacji i recyklingu dzięki badaniom TPA i PW

(Strabag)

W podwarszawskim Pruszkowie, przed siedzibą należącej do międzynarodowego koncernu spółki Strabag, trwa budowa drogi w eksperymentalnej technologii. Doświadczalny odcinek na ul. Parzniewskiej ma ponad 500 m długości i powstaje w rezultacie projektu badawczego bazującego na wykorzystaniu gumy ze zużytych opon samochodowych do przedłużenia trwałości polskich dróg.

IV konferencja BRD 26-27 września

(www.pkd.org.pl)

Działalność Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego dla poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz specyficzne problemy związane z korzystaniem z dróg przez młodzież będą głównymi tematami IV Konferencji brd Polskiego Kongresu Drogowego, która odbędzie się 26-27 września w Chełmie (woj. lubelskie). Będzie ona połączona z obchodami 15-lecia działalności WORD-ów.

PKP Energetyka rozpoczęła budowę trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

(www.pkpenergetyka.pl)

PKP Energetyka ruszyła z budową trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju (SST). Pomorski zakład spółki rozpoczął w lipcu prace elektrotrakcyjne jako podwykonawca firmy Strabag. Budowa pierwszego etapu linii SST potrwa dwa lata, a jej koszt sięgnie blisko 240 mln zł. Inwestorem jest gmina miasto Szczecin, która otrzymała na realizację tego projektu dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 106 mln zł.

Kolejny rekord w ruchu cargo na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Ponad 23 tys. t cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w pierwszej połowie 2013 r. To o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. To kolejny rekordowy wynik w obsłudze przewozów towarowych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. na warszawskim lotnisku odprawiono łącznie 23,1 tys. ton frachtu, z czego 22,7 tys. t w ruchu międzynarodowym (wzrost o 8,8 proc.) a 308 t w ruchu krajowym (spadek o 5,1 proc.).

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak