27.03.2014 ALERT

27 marca 2014, 10:26 Alert

ENERGETYKA

San Leon Energy wpuszcza TransAtlantic Petroleum na koncesje łupkowe w Polsce

(SAN LEON ENERGY/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma San Leon Energy podpisała porozumienie z amerykańskim TransAtlantic Petroleum przekazujące jej 50 procent udziałów w projektach na koncesjach Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Przysice, Kotlarka, Oleśnica, Praska i Wieluń. TransAtlantic sfinansuje sześc odwiertów mających umożliwić komercyjne wydobycie ze złóż łupkowych w tamtym regionie. Koszt prac jest szacowany na 60-70 mln dolarów. Jednocześnie TransAtlantic stanie się operatorem na wspomnianych koncesjach. San Leon zatrzyma 37,5 procent udziałów, a 12,5 procent zostanie w dyspozycji Hutton Energy.

Kanclerz Merkel przeciw ekonomicznym sankcjom wobec Rosji

(ITAR-TASS/TERESA WÓJCIK)

Angela Merkel po spotkaniu z prezydent Korei Południowej  Park Geun-hye, oświadczyła, że kryzys ukraiński należałoby rozwiązać środkami politycznymi, bez sięgania po sankcje ekonomiczne wobec Rosji. Jej zdaniem to nie jest faza kryzysu, kiedy należy stosować wobec Moskwy takie właśnie sankcje. Mam nadzieję, że zdołamy tego uniknąć – powiedziała i dodała, że osobiście nie jest zainteresowana eskalacją retorsji, ale przeciwnie – ich deeskalacją.

Niemieccy specjaliści oceniają często, że sankcje ekonomiczne wobec Rosji, które zamierzają zastosować państwa zachodnie wobec sytuacji Ukrainy i aneksji Krymu, mogą bardzo negatywnie wpływać na niemiecką gospodarkę. Wartość wymiany handlowej obu krajów w 2013 r. wyniosła 76 mld euro. Około 6 tys. firm niemieckich działa w Rosji, a łączna wartość inwestycji tych firm wynosi 20 mld euro. Ponad 300 tys. miejsc pracy w Niemczech zależy od gospodarczej współpracy niemiecko-rosyjskiej.

Litwa oczekuje szybkiego otwarcia dostaw LNG z USA   

(THE LITHUANIAN TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz brał udział w posiedzeniu Kongresu USA na którym odbyła się debata na temat liberalizacji eksportu amerykańskiego gazu skroplonego. Wilno od kilku lat ubiega się o dostawy z tego kierunku do budowanego terminala LNG w Kłajpedzie. Niewierowicz wyraził przekonanie, że amerykańscy politycy są przychylni liberalizacji. Oczekuje, że Waszyngton uprości procedury przyznawania pozwoleń na eksport poza strefę wolnego handlu przyznawanych przez Departament Energii. Podkreśla, że Litwa płaci za rosyjski gaz prawie najwięcej wśród europejskich klientów Gazpromu. Liczy na to, że alternatywne dostawy skłonią Rosjan do zaoferowania niższej ceny w ramach umowy gazowej z Litwą.

Ukraina chce sprowadzać 25 mld m3 gazu z Zachodu

(INTERFAX/ITAR TASS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przekonuje, że jego kraj będzie mógł sprowadzać do 25 mld m3 gazu ziemnego z kierunku zachodniego. Jego zdaniem będzie on tańszy o 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych od gazu oferowanego przez Rosjan. Obecna cena tego surowca to $286,5/1000m3. Przewidywana cena po usunięciu rabatu w nowym kwartale rozliczeniowym ma wynieść $420-490/1000m3. Jednocześnie Gazprom zasygnalizował, że w razie problemów z tranzytem surowca przez terytorium Ukrainy, firma rozważa przekierowanie wolumenu tamtędy transportowanego do Gazociągu Jamalskiego i Nord Stream. Gazprom podkreśla, że obecnie nie ma zakłóceń przesyłu a plan finansowy firmy pozostaje niezmieniony. Nowy szef Naftogazu, Andrej Kobolew ma odwiedzić niebawem Moskwę w celu ustalenia warunków dalszego importu rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Prezes Novateku: amerykańskie sankcje nie szkodzą projektowi Jamał LNG

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Novatek nie odczuwa wpływu sankcji USA na postępy w realizacji projektu Jamał LNG – powiedział mediom w czasie wizyty w Seulu Leonid Michelson, szef drugiego, co do wielkości rosyjskiego producenta gazu. Michelson, prezes i współwłaściciel (wspólnie z Giennadijem Timczenką, oligarchą z kręgu najbliższych współpracowników Putina) grupy Novatek przebywał wczoraj ( 26 marca) w Seulu, w „celu biznesowym”. Podkreślił też, że Novatek w pierwszych miesiącach b.r. wyprodukowała o 7 proc. gazu więcej niż w tym czasie w ub. r. Ogółem ubiegłoroczne wydobycie gazu tej grupy wyniosło 62 mld m. sześc. Projekt Novateku Jamał LNG realizowany jest wspólnie z partnerami zagranicznymi – francuskim Total i chińskim CNCP. Pierwsza jednostka produkcji gazu skroplonego o wydajności rocznej 5,5 mln ton, ma zostać uruchomiona w 2017 r.

Gazprom chce sprzedawać LNG do Kuwejtu

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

W ramach Wschodniego Planu Gazowego Gazpromu, firma zamierza szukać kupców dla swojego LNG na całym świecie. W obliczu rosnącego na Ukrainie ma miejsce intensyfikacja tych zabiegów. Dyrektor Gazpromu odwiedził Kuwejt, gdzie spotkał się z ambasadorem tego kraju w Rosji Abdulazizem Al.-Adwani. Strony omówiły perspektywy współpracy w tym zakresie.

Gruzja liczy na Korytarz Południowy

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki Gruzji Kaka Kaladze ocenił podczas otwarcia gruzińskiej Konferencji Gaz-Ropa-Infrastruktura, że rynki energetyczne są przedmiotem politycznych nacisków, co rodzi zagrożenei dla stabilności geopolitycznej na Kaukazie. Dlatego jego zdaniem niezbędna będzie realizacja projektu Gazowego Korytarza Południowego, który zakłada budowę gazociągów (SCP, TANAP, TAP) łączących złoża kaspijskie (Azerbejdżan, w przyszłości być może Turkmenistan i inne kraje regionu), przez Turcję, z rynkiem europejskim. Gruzja liczy na to, że na dostawach z regionu kaspijskiego zyska także jej sektor gazowy. Tbilisi przystąpiło w tym roku do Europejskiej Wspólonty Gazowej, tym samym decydując się na tworzenie wspólnego rynku gazu z Unią Europejską i implementację regulacji antymonopolowych trzeciego pakietu energetycznego.

Trwają rozmowy na temat eksploatacji złóż Lewiatan

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Australijski Woodside Petroleum ma przejąć 25-procentowy udział w projekcie eksploatacji gazu ziemnego z izraelskich złóz Lewiatan (szacowane na 450 mld m3) od Delek Drilling. Firmy nie doszły jeszcze do porozumienia w sprawie podziału zysków. Australijczycy mają doświadczenie w eksporcie LNG. Izrael liczy na to, że przełoży się ono na szybkie uruchomienie eksportu śródziemnomorskiego gazu. Tel Awiw walczy także o klauzulę w umowie gwarantującą, że w sytuacji kryzysu gazowego w Izraelu (np. przerwa dostaw z Egiptu), surowiec ze złóż trafi na rynek tego kraju.

Kongres występuje z inicjatywą zablokowania antywęglowego programu Obamy

(AP/TERESA WÓJCIK)

Republikańska większość w Izbie Reprezentantów przyjęła 25 marca ustawę, która uniemożliwi administracji Obamy wprowadzenie przepisów chroniących niektóre obszary wodne, moczary i bagna na terenach eksploatacji węgla. Przepisy praktycznie stanowiłyby poważną przeszkodę dla górnictwa węglowego. Eksperci są przekonani, że te przepisy spowodowałyby likwidację ponad 7 tysięcy miejsc pracy. Przepisy opracowane przez obecną administrację miały zastąpić przepisy wprowadzone przez administrację Busha, które chroniąc wymienione obszary, jednocześnie nie uniemożliwiały prac górniczych. Było to szczególnie ważne dla górnictwa węglowego w Appalachach (stany Wirginia, Ohio, Kentucky i Pensylwania), ale także sprzyjało kopalniom w innych stanach. Za ustawą głosowało 229 reprezentantów, do 219 Republikanów przyłączyło się w tym głosowaniu 10 Demokratów. Przeciw było 192 Demokratów. Biały Dom zapowiedział zawetowanie ustawy i jest mało prawdopodobne, że przyjmie ją Senat, gdzie większość mają Demokraci. Republikanie uważają, że nowe przepisy są częścią programu Obamy mającego na celu likwidację sektora paliw kopalnych. Szef amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska występuje w obronie nowych przepisów. Twierdzi, że wprowadzają transparentny porządek prawny na szczeblach federalnym i lokalnym oraz że odpowiadają interesom ekologów, rolników i przemysłu.

Francusko-chińska współpraca w energetyce

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Francja i Chiny podpisały 26 marca w Paryżu szereg transakcji w sektorze energetycznym. Zawarcie tych transakcji odbyło się w ramach oficjalnej wizyty prezydenta Xi Jinping, zgodnie z zapowiedziami obu stron, że głównym celem pobytu głowy państwa chińskiego we Francji jest budowanie ściślejszych kontaktów gospodarczych między obu krajami.

Dyrektorzy firm nuklearnych, francuskiej EDF i chińskiej CGN ( China General Nuclear) podpisały oficjalnie umowę o współpracy i partnerstwie w zakresie celów strategicznych obu firm. Powołano spółkę joint venture, która ma w Południowych Chinach ( w Taishan) zbudować dwa reaktory EPR 1.600 MWh. Firmy Areva Luc Oursel CEO i chinska CNNC (China National Nuclear Corporation) podpisały umowę o poszerzeniu współpracy w zakresie utylizacji i recyklingu zużytego paliwa nuklearnego. Yves – Louis Darricarrere , szef badań i produkcji francuskiej grupy paliwowej Total i Wang Yilin, jeden z szefów chińskiego koncernu paliwowego CNOOC  (China National Offshore Oil Corporation) Wang Yilin podpisali dokument, który będzie podstawą rozszerzenia przez Total dostaw gazu skroplonego do Chin. Mają też być zbadane możliwości ewentualnej współpracy w zakresie budowy infrastruktury LNG w Chinach.

Jak kraje rozwijające się mają sobie radzić ze zmianami klimatu(

(MOS)

W Bonn trwa pierwsze posiedzenie Komitetu Wykonawczego „Loss and Damage” (Mechanizm Strat i Szkód). Mechanizm ten został utworzony podczas ubiegłorocznej konferencji COP19 w Warszawie, jego celem jest pomoc dla państw rozwijających się w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu. Spotkanie otworzyli wiceminister Marcin Korolec, Prezydent COP19, oraz sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatu Christiana Figueres. Międzynarodowy Mechanizm Strat i Szkód ma wypracować długoterminowe, trwałe i skuteczne rozwiązania rekompensujące straty i szkody wynikające ze zmian klimatu. Mechanizm to szczególne osiągnięcie szczytu w Warszawie, gdyż państwa najbardziej narażone zabiegały o jego utworzenie od samego podpisania Konwencji Klimatycznej, czyli od ponad 20 lat. Za funkcjonowanie Mechanizmu odpowiada Komitet Wykonawczy. Podczas posiedzenia w Bonn uczestnicy dyskutują m.in. o głównych zadaniach na najbliższe miesiące, zwłaszcza o opracowaniu dwuletniego programu prac. Otwierając posiedzenie Komitetu wiceminister Korolec stwierdził: – Międzynarodowy Mechanizm Strat i Szkód ma do odegrania kluczową rolę w międzynarodowych  wysiłkach na rzecz wsparcia krajów rozwijających się w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu. Aby mógł on spełnić swoje zadanie, potrzebna jest dalsza ścisła współpraca między wszystkim uczestnikami procesu negocjacji klimatycznych. Dlatego zachęcam wszystkich Państwa do pomocy przy opracowaniu, zgodnie z mandatem konferencji COP19, skutecznego i trwałego dwuletniego planu pracy Mechanizmu. Liczę na Państwa  wsparcie merytoryczne, wiedzę i doświadczenie.

INFRASTRUKTURA

Zmiana uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”

(Rada Ministrów)

Rząd w październiku 2008 r. przyjął program, który zapewnia samorządom pomoc w przebudowie, budowie lub remontowaniu ważnych odcinków dróg gminnych i powiatowych, tak aby poprawić ich połączenia z siecią dróg wojewódzkich i krajowych, a także zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. W znowelizowanej uchwale wydatki budżetu państwa na realizację programu w 2014 r. zostają zwiększone o 450 mln zł do 700 mln zł (obecnie jest 250 mln zł). W efekcie na realizację programu w latach 2012-2015 zostanie przeznaczone z budżetu państwa 2.400 mln zł. W wyniku podwyższenia środków na dofinansowanie zadań samorządowych w 2014 r. powstanie ok. 1.680 km dróg (więcej o 1.080 km) Oznacza to, że do końca trwania programu, tj. 2015 r. powstanie ok. 6.080 km dróg lokalnych.

Podsumowanie Kongresu Smart City w Kielcach

(portal droga.pl)

W Centrum Kongresowym – Targi Kielce SA odbyła się pierwsza konferencja z cyklu „Kongres Smart City”. Dużo uwagi podczas spotkania poświecono innowacyjnym technologiom, które mogą ułatwić życie mieszkańców ośrodków miejskich. ASR – czyli Automatyczny System Ratunkowy, to jeden z wielu nieodzownych elementów Inteligentnego Miasta. Ten innowacyjny system chroni zdrowie i życie zarówno kierujących pojazdem, jak i pasażerów. Posiada on również funkcję antykradzieżową. Kolejne prezentowane rozwiązania to m.in. Centrum Zarządzania Kryzysowego, Inteligentny Monitoring, Inteligentny System Transportu, Centrum Komunikacji z Mieszkańcami oraz Inteligentne Biuro Publiczne.

STOP – przed każdym przejazdem kolejowo – drogowym

(PKP PLK)

Modernizacja urządzeń, remont nawierzchni, wymagane oznakowanie przejazdów, szkolenie personelu to stałe działania PKP PLK, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na styku toru i drogi. PLK przypomina te zasady w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. W pierwszym kwartale 2014 r. było 40 wypadków, w wyniku których zginęło 7 osób. Każde zdarzenie to przede wszystkim tragedia dla poszkodowanych i ich rodzin. Kodeksowy wymóg przypomina PLK w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Poza planowanymi działaniami z SOK, od początku roku odbyło się już kilkadziesiąt prelekcji edukacyjnych, akcji  informacyjnych na przejazdach, spotkań z dziećmi i młodzieżą, m.in. w Szczecinie i Trójmieście.

PKP Informatyka zbuduje inteligentny system sterowania ruchem w Koszalinie

(PKP Informatyka)

Spółka wygrała przetarg na budowę Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem (ITS) w największym mieście Pomorza Środkowego. PKP Informatyka zrealizuje dla Koszalina system inteligentnego sterowania ruchem drogowym. System o wartości ponad 10 mln zł powstanie do połowy 2015 r. ITS będzie sterować sygnalizacją świetlną na trzynastu skrzyżowaniach, wyświetlać informacje na tablicach elektronicznych o sytuacji na drogach i parkingach miejskich. System będzie również ważył przeciążone pojazdy i sam identyfikował auta łamiące przepisy. Kierowcy otrzymają w ramach systemu internetowy portal informujący m.in. o natężeniu ruchu na drogach, wolnych miejscach parkingowych i wszelkiego rodzaju utrudnieniach oraz serwis komunikacji miejskiej.

Tunel metra połączony pod Wisłostradą

(UM Warszawa)

Ściana pomiędzy dwoma częściami stacji metra Centrum Nauki Kopernik przebita – tym samym tunel pod jezdniami Wisłostrady łączy już Pragę i Wolę. Tunele metra są już gotowe, ale do dziś jeszcze nie można było przejść nimi pod ziemią z Pragi na Wolę, gdyż na drodze stała ściana szczelinowa podtrzymująca tunel Wisłostrady. Wschodnią i zachodnią część stacji metra Centrum Nauki Kopernik łączą tunele i peron położone pod tunelem, w którym jeżdżą samochody, na głębokości 19 m. Od kilku miesięcy trwa mrożenie gruntu i drążenie tuneli pod Wisłostradą. Budowniczowie metra drążąc północny tunel właśnie przeszli przez konstrukcję ściany podtrzymującej tunel jezdni. Trwa także drążenie tunelu południowego.

Otwarcie ofert w przetargu na budowę układu drogowego w ul. Powstańców Śląskich wraz z budową trasy tramwajowej

(Tramwaje Warszawskie)

Spółka Tramwaje Warszawskie otworzyła oferty w przetargu na budowę układu drogowego w ul. Powstańców Śląskich wraz z budową trasy tramwajowej. W ciągu tygodnia złożone oferty zostaną ocenione. W przetargu  oferty złożyli: 1. TORPOL SA – netto: 69 494 220,45 zł, brutto: 85 477 891,15 zł; 2. Trakcja PRKiI SA – netto: 73 187 000,00 zł, brutto: 90 020 010,00 zł; 3. Wykonawcy występujący wspólnie: Balzola Polska Sp. z o. o. i Construcciones y Promociones Balzola SA (Hiszpania) – netto: 65 034 759,70 zł, brutto: 79 992 754,42 zł; 4. Wykonawcy występujący wspólnie: TOR – KAR – SSON Sp. z o. o. Sp.Komand. i TOR – KAR – SSON Zbigniew Kargul i PeBeKa SA – netto: 71 714 251,83 zł, brutto: 88 208 529,75 zł.

Stanowisko Rady Miejskiej w Radomiu

(Port Lotniczy Radom)

Mając na uwadze strategiczny rozwój Miasta Radomia i regionu radomskiego, zwiększenie jego gospodarczej, turystycznej i kulturalnej atrakcyjności, Rada Miejska w Radomiu wyraża poparcie dla idei uruchomienia cywilnego lotniska użytku publicznego w Radomiu. Decyzja o budowie portu lotniczego w Radomiu doskonale wpisuje się w lotnicze tradycje miasta, które trwają od ponad 80 lat. Port Lotniczy Radom jest marką, która będzie kojarzyła się z lotnictwem cywilnym w najszerszym wymiarze. Lotnisko będzie obsługiwało przede wszystkim ruch przewoźników niskokosztowych, cargo, czartery, a także operacje lotnictwa ogólnego. Jest to przedsięwzięcie, które dobrze wpisuje się w rozwój Miasta Radomia i regionu radomskiego.

„Bilecikowe” w Wizz Air

Wizz Air uruchamia przełomową promocję „Bilecikowe”, czyli wprowadzenie „połowy ceny za bilet dla dzieci”. Gwarantuje ona 50-procentową refundację kosztów za lot dla niemowląt oraz dzieci do 14 roku życia podróżujących z osobą dorosłą (do 2 osób dorosłych w tej samej rezerwacji). W przypadku rezerwacji obejmujących dzieci, 50 proc. ceny przelotu dziecka i opłaty za niemowlę zostanie automatycznie przelane na konto WIZZ, z którego dokonano transakcji (jako zasilenie konta) i może być wykorzystane na zakup kolejnych lotów i usług dostępnych na wizzair.com. Oferta dostępna jest wyłącznie na polskim rynku i dotyczy lotów z/do Polski zarezerwowanych na wizzair.com niezależnie od daty podróży.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak