27.05.2014 ALERT

27 maja 2014, 10:09 Alert

ENERGETYKA

Komisja sejmowa kontynuuje pracę na projektem ustawy łupkowej

(KANCELARIA SEJMU)

Nadzwyczajna sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych będzie 28 maja kontynuować drugie czytanie nad rządowym projektem ustawy nowelizującej Prawo Geologiczne i Górnicze. Zgodnie z programem prac nad tym projektem, komisja powinna zakończyć drugie czytanie 3 czerwca. Sejm zaś – przyjąć ustawę do połowy przyszłego miesiąca. Komisja ds. energetyki następnego dnia, 29 czerwca rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.

Unia Europejska i Polska wspierają niskoemisyjną gospodarkę

(MINISTERSTWO GOSPODARKI)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Ministerstwem Gos podarki zapraszają do udziału w seminarium „Unia Europejska i Polska we wspieraniu niskoemisyjnej gospodarki: plany działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP)”. Seminarium przeznaczone jest dla samorządów lokalnych, które wdrażają, przygotowują lub planują przygotować plany gospodarki niskoemisyjnej. Zapraszani są również wszyscy zainteresowani tematyką efektywności energetycznej z wykorzystaniem OZE i możliwością finansowania ze środków funduszy UE projektów energetycznych wynikających z tych planów. W tym przedstawicieli instytucji publicznych, pozarządowych oraz przedsiębiorców działających w tym sektorze. Seminarium odbędzie się 28 maja 2014 r. w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Gospodarki.

Litgas sprowadzi LNG od Statoila

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Litewska firma Litgas informuje, że jest bliska podpisania umowy na dostawy gazu skroplonego od norweskiego Statoilu. Surowiec docierałby do litewskich odbiorców przez terminal LNG w Kłajpedzie. Pierwsze dostawy mają ruszyć w styczniu przyszłego roku. Umowa zakłada dostawy w wysokości 0,54 mld m3 rocznie przez pięć lat. Cena w kontrakcie ma być „rynkowa”. Litgas chce podpisać kilka małych umów z wieloma dostawcami, w celu oparcia ich o ceny spotowe i zdywersyfikowanie dostawców. Dyrektor finansowy Statoila Torgrim Reitan przekonuje, że dzięki rosnącej płynności rynku gazu (w tym gazu skroplonego) bezpieczeństwo dostaw w Europie nigdy nie było tak duże, nawet pomimo kryzysu ukraińskiego.

Umowa Gazprom-ENI bez indeksu ceny ropy naftowej

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

W zeszłym tygodniu podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu doszło do podpisania umowy gazowej na dostawy surowca od rosyjskiego Gazpromu dla włoskiego ENI. Kontrakt nie zawiera indeksu ceny ropy naftowej a cena będzie się kształtowała w zależności do rynku spotowego w Europie. Wcześniej podobne umowy oferował Europejczykom norweski Statoil.

Putin: Możemy zrewidować trasę South Stream

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK/ITAR TASS/AFP/TERESA WÓJCIK)

Podczas forum ekonomicznego w Petersburgu prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że jeśli Europa będzie nadal blokować budowę gazociągu South Stream na terenie krajów Unii Europejskiej to Rosja poszuka nowej trasy dla inwestycji, nieuwzględniającej terytorium UE. Wtedy, zdaniem Putina, Europa skończy z kolejnym krajem tranzytowym u swoich granic. Rosyjski przywódca zapowiedział także kontynuację rozbudowy gazociągu Nord Stream. Podkreślił, że kryzys ukraiński jest ostatecznym dowodem na to, że Rosja musi mieć bezpośredni dostęp do rynku gazu w Europie. Odniósł się także do długu gazowego Ukrainy. Wyraził oburzenie, że trwa nacisk na Rosję aby ta obniżyła cenę za dostawy gazu do kraju, który nie płaci za odbierany wolumen. Dodał, że firmy energetyczne muszą ze sobą współpracować w celu walki z promocją odnawialnych źródeł energii w Europie, która „źle interpretuje sygnały rynkowe”. Putin wyraził obawy, że może dojść do zablokowania tranzytu gazu na Ukrainie przez radykalną prawicę, której „przedstawiciele zapowiadają przerwanie dostaw z Rosji. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie” – powiedział prezydent Rosji dziennikarzom. Ponowił swoje groźby, że w czerwcu wstrzyma dostawy gazu dla Ukrainy, jeśli Kijów nie wpłaci zaliczki za import czerwcowy i nie rozpocznie spłaty zadłużania, wynoszącego wg rosyjskich roszczeń na kwotę 3,5 mld dol. Wyeliminowana z Grupy-8 Rosja nadała szczególne znaczenie tegorocznemu Międzynarodowemu Forum Ekonomicznemu w Petersburgu, które odbyło się w dniach 22 – 24 maja. Forum odbyło się tym razem pod hasłem „Budowanie zaufania w dobie transformacji.” Udział w imprezie wzięło około 6,5 tysiąca uczestników, pojawili się też przedstawiciele biznesu z Zachodu, pomimo apeli prezydenta USA o „nieobecność w Petersburgu”. Do najważniejszych tematów Forum należały problemy energetyki. Ostatniego dnia Forum odbył się szczyt firm paliwowo-energetycznych z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, który przedstawił m.in. priorytety rozwoju rosyjskiego sektora energetycznego i jego potencjał. W Petersburgu podpisana została umowa Exxon Mobil – Rosnieft o realizacji wspólnego projektu LNG w latach 2018 – 2019. Ponadto prezes Rosnieftu Sieczin i prezes Exxon Mobil Glenn Waller podpisali umowę o powołaniu konsorcjum Sachalin-1. Rosnieft łącznie podpisał w Petersburgu 12 dużych umów i kontraktów.

Minister energetyki Ukrainy: Kijów jest gotów płacić za gaz rynkową i uczciwą cenę

(ITAR TASS/TERESA WÓJCIK/REUTERS/AMBASADA RP NA UKRAINIE/BLOOMBERG/THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ukraina „jest w stanie zapłacić za gaz, ale cena powinna być rynkowa i uczciwa” – stwierdził ukraiński minister energetyki Jurij Prodan wczoraj wieczorem po rozmowach z unijnym komisarzem ds. energii Güntherem  Oettingerem oraz rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem.  „Uważam, że w tym kierunku zmierzają propozycje w naszych rozmowach w Berlinie – podkreślił Prodan – Trzeba jak najszybciej określić uczciwą cenę rynkową, a Ukraina będzie gotowa ją zapłacić i zapewnić nieprzerwany tranzyt gazu”. Jednak w odróżnieniu od komisarza Oettingera i rosyjskiego ministra Nowaka, Prodan powiedział, że obecnie nie jest jeszcze możliwe konkretne porozumienie i trzeba kontynuować negocjacje. Tymczasem ukraiński Naftogaz informuje, że nie ma postępu w rozmowach z Gazpromem. To stanowisko odmienne od przedstawionego wcześniej przez Oettingera, który wyraził nadzieje na osiągnięcie porozumienia do czerwca tego roku. Naftogaz ostrzega, że Rosjanie chcą by Ukraina spłaciła natychmiast cały dług gazowy (wg Rosjan 3,5 mld dolarów) i dopiero wtedy ruszą rozmowy na temat obniżki cen dostaw. Wcześniej media informowały, że Rosjanie są gotowi na ustępstwa w tym zakresie i chcą natychmiastowej spłaty tylko 2,5 mld dolarów długu ukraińskiego (za dostawy z poprzedniego kwartału). Jednocześnie Gazprom alarmuje, że zalega rządowi federalnemu Rosji na 800 mln dolarów, które musi opłacić z tytułu cła na eksport gazu ziemnego na Ukrainę, za który ta nie zapłaciła. Firma nie jest w stanie spłacić zaległości, dlatego prosi Moskwę o rozmowy na temat rozwiązania tego problemu. Prawdopodobnie Gazprom zwróci się do Kremla o odroczenie spłaty zaległości podatkowych do czasu wywiązania się ze swoich zobowiązań przez Naftogaz. Ambasada RP w Kijowie podaje, że „Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Podziemnych Zbiorników Gazowych (GSE) przedstawiło informację o aktualnie zgromadzonych w podziemnych zbiornikach NAK „Naftogaz Ukrainy” zapasach gazu ziemnego. Zgodnie z tą informacją, na dzień dzisiejszy w podziemnych zbiornikach gazu na Ukrainie zakumulowano 10,9 mld m3 gazu ziemnego (dla porównania ilość gazu wtłoczonego do podziemnych zbiorników na dzień 11 maja 2014 r. stanowiła 9,3 mld m3)”. Eksperci wskazują, że na potrzeby utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę, zimą w magazynach musi znaleźć się 17-20 mld m3 surowca. Nowo wybrany prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał, że rozpocznie ofensywę w sektorze gazowym zmierzającą do zmniejszenia korupcji, zwiększenia dywersyfikacji  dostaw, co ma docelowo zmniejszyć zależność kraju od dostaw z Rosji. Kijów zaskarżył umowę gazową z Rosją do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie.

Cypryjski gaz dla Europy

(AP/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Wiceprezydent Joe Biden w ostatnim dniu wizyty na Cyprze oświadczył, że obecnie, gdy na cypryjskich wodach terytorialnych odkryto wielkie zasoby gazu, stał się optymistą, co do zjednoczenia wyspy. Z okazji jego wizyty ujawniono ostatnie szacunki – według nich podwodne złoża należące do Cypru kryją ponad 1,7 bln m. sześc. błękitnego surowca. To ilość wystarczająca, aby Wyspa Afrodyty powtórzyła sukces Norwegii. Rząd w Nikozji zapowiada, że te zasoby łącznie z już gotowymi do eksploatacji złożami na wodach terytorialnych Izraela mogą stanowić dla Europy alternatywę zaopatrzenia w gaz. I choć politycy cypryjscy nie wymieniają wyraźnie przy tym Rosji, to jest oczywiste, że o Rosję chodzi. Tym bardziej, że projektowane już sieci gazociągów przez Turcję i Grecję przewidują łączność z gazociągami TANAP (Gazociąg Transanatolijski) oraz TAP (Gazociąg Transadriatycki). Analitycy rynku zwracają też uwagę, że w 2011 r. zawarte zostało międzyrządowe porozumienie między Cyprem a Izraelem o współpracy w dziedzinie eksploatacji gazu, projektów LNG oraz przyszłego eksportu i inwestycji w infrastrukturę.

Deklaracja z Baku

(TREND/NEWS AZ/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ministrowie spraw zagranicznych z Azerbejdżanu, Turcji i Turkmenistanu przyjęli deklarację, w której zapowiadają wzmocnienie współpracy w przemyśle, energetyce, turystyce i polityce. Uczestnicy wydarzenia podkreślili wagę dużych projektów infrastrukturalnych dla dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego na świecie. Kraje mogą zostać w przyszłości połączone Gazociągiem Transkaspijskim pociągniętym pod dnem Morza Kaspijskiego. Strony mają spotykać się regularnie w ramach spotkań odpowiednich ministrów. Spotkanie w Baku było pierwszym wydarzeniem tego typu. Podobne spotkania Azerbejdżan-Turcja-Gruzja oraz Azerbejdżan-Turcja-Iran są już praktykowane. Tymczasem podczas szczytu w Baku konsorcjum Szach Deniz podpisało umowę z joint venture Saipem/Azfen w sprawie rozbudowy  Gazociągu Południowokaukaskiego. Budowa ma się zakńczyć w 2017 roku.

Pierwszy transport ropy z irackiego Kurdystanu do Europy

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Reuters podał 23 maja, że został przesłany pierwszy ładunek ropy z irackiego Kurdystanu rurociągami do odbiorców europejskich. Regionalne władze Kurdystanu poinformowały, że ładunek ten następnie został odebrany tankowcami z tureckiego portu Ceyhan, pomimo sprzeciwu rządu w Bagdadzie. Irak zagroził konsekwencjami prawnymi każdej firmie, także zagranicznej, uczestniczącej w „przemycie” irackiej ropy naftowej. Turecki minister energetyki Taner Yildiz powiedział w piątek, że ładunek jest przeznaczony prawdopodobnie do Włoch lub do Niemiec na rynek spotowy. „Tankowiec załadowany ponad milionem baryłek ropy odpłynął 23 maja z Ceyhan do Europy,  – brzmi oświadczenie regionalnych władz Kurdystanu – „To jest pierwszy transport ropy eksportowanej przez nowo wybudowany rurociąg w regionie Kurdystanu. Pierwszy z bardzo wielu”. Przedstawiciele Kurdystanu jednak podkreślili przy tej okazji, że są otwarci na negocjacje z Bagdadem w sprawie eksportu ropy.

Rosnieft oraz hinduski ONGC podpisały memorandum o współpracy w Arktyce   

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Hinduski koncern Natural Gas Corporation Ltd. ( ONGC) ogłosił 24 maja, że prezes tego koncernu Kumar Sarraf oraz szef Rosnieftu Igor Sieczin, podpisali memorandum o współpracy wydobywczej ropy naftowej w Arktyce. Miało to miejsce w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, w obecności prezydenta Putina. Memorandum otwiera współpracę obu firm w poszukiwaniach, rozpoznaniu i eksploatacji podmorskich złóż ropy i gazu na rosyjskich wodach arktycznych. Strony rozważą wspólnie utworzenie w tym celu konsorcjum z ewentualnym udziałem innych partnerów. ONGC jest państwowym hinduskim koncernem, największą w tym państwie firmą zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu poza granicami Indii. Prowadzi działalność w 16 krajach. Jest już partnerem Rosnieftu w Projekcie Sachalin-1. ONGC dostarcza Indiom ok. 70 proc. ropy i gazu. Indyjski rząd posiada 68,94 proc. udziałów w tym koncernie, którego kapitalizacja rynkowa wyniosła w 2013 r. ok. 60 mld dol.

Exxon Mobil – pierwszy tankowiec z LNG dla Japonii

(RIGZONE/OIL AND GASTERESA WÓJCIK)

Exxon Mobil Corporation, poinformował 25 maja o wysłaniu pierwszego ładunku skroplonego gazu ziemnego z Papui-Nowej Gwinei. Tankowiec z LNG wartości 19 mln dol. popłynął do japońskiego klienta Tokyo Electric Power Co Inc przed ustalonym terminem. Produkcja pierwszej partii LNG dla tego klienta rozpoczęła się w kwietniu b.r. Przedstawiciele ExxonMobil zakomunikowali, że jest to początek ekspansji ich koncernu na rynek azjatycki i szerzej – na rynek globalny. „Będziemy dostarczać gaz skroplony na rosnące potrzeby energetyczne Azji. Jednocześnie damy pracę wielu ludziom. Tak jak daliśmy ją dzięki Projektowi LNG-Papua-Nowa Gwinea. (LNG-PNG)”. Projekt LNG PNG to zintegrowany kompleks przemysłowy obejmujący wydobycie, produkcję i przetwarzanie/skraplanie gazu. Kompleks jest zlokalizowany w górskim terenie południowozachodniej i środkowej Papui-Nowej Gwinei. Około 435 mil rurociągu prowadzi do instalacji skraplania gazu i magazynów o pojemności 6,9 mln ton LNG. Główni klienci tego Projektu to China Petroleum and Chemical Corp (Sinopec), Tokyo Electric Power Co Inc (TEPCO), Osaka Gas Ltd. oraz CPC Corp Tajwan. Udziałowcami Projektu LNG-PNG, oprócz ExxonMobil PNG Ltd, są firmy: Oil Search Ltd National Petroleum Company z Nowej Gwinei, Santos Ltd., japońska Nippon Oil & Gas Exploration Corp, oraz Petromin Holdings Ltd. z Nowej Gwinei.

Chiny: Roszczenia Wietnamu są „śmieszne”

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Chiny uznały roszczenia Wietnamu do wód Morza Południowochińskiego na których pracuje obecnie chińska platforma wiertnicza za „śmieszne”. Z powodu umieszczenia chińskiego obiektu rośnie napięcie między Pekinem a Hanoi. Tymczasem Wietnam uznaje, że ma pełne prawo do Wysp Paracelskich i Spratly znajdujących się na Morzu Południowochińskich. Pod dnem akwenu znajduje się przypuszczalnie pokaźne skupisko węglowodorów. Chińczycy informują, że platforma na Morzu Południowochińskim wykonała już pierwszą fazę odwiertów, zebrała niezbędne dane geologiczne i podejmie dalsze prace, które mają zakończyć się w połowie sierpnia. W weekend doszło do incydentu na spornych wodach. Wietnamski okręt rybacki został zatopiony przez chińską ochronę wybrzeża stacjonującą wokół platformy wiertniczej. Załoga została uratowana. Strony sporu wysyłają także w rejon obiektu swoje jednostki ochrony wybrzeża. Chińczycy posiadają tam więcej okrętów.

Pentagon będzie ignorował politykę przeciwdziałania zmianom klimatu?

(FOX NEWS/BLOOMBERG/TERESA WÓJCIK)

Izba Reprezentantów Kongresu USA w miniony czwartek uchwaliła poprawkę do Ustawy o obronie narodowej, która zakazuje Sekretarzowi Obrony wydatkowanie przydzielonych środków budżetowych na raporty i ekspertyzy oceniające zmiany klimatu i ich skutków. Projekt poprawki wniósł republikański deputowany McKinley (Zachodnia Wirginia). W skrócie poprawka zakazuje, aby środki przekazane z budżetu federalnego na potrzeby Departamentu Obrony, były wydatkowane na realizację programów badawczych w dziedzinie zmian klimatu, Programu Narodowej Oceny Klimatu, wspólne programy międzyrządowe, wszelkie programy ONZ oraz projekty związane z nadmierną emisją CO2. Wnosząc poprawkę McKinley uzasadnił, że ma ona zapobiec, aby koszty prezydenckiej polityki przeciwdziałania zmianom klimatu były przez Biały Dom narzucane i przerzucane na Sekretariat Obrony i Siły Zbrojne USA. „Oczywiście, klimat się zmienia, bo zawsze się zmieniał. Ale to nie jest powód, aby w dzisiejszym niespokojnym świecie Kongres się godził, aby środki zamiast na obronę i bezpieczeństwo ojczyzny i obywateli, były przeznaczane na popieranie jakiejś ideologii” – powiedział po głosowaniu Mc Kinley.

ONZ: zwiększyła się koncentracja CO2 w ziemskiej atmosferze

(AFP/TERESA WÓJCIK)

Koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze przekroczyła kolejna granicę zakomunikowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (SOM), wyspecjalizowana agencja ONZ. W kwietniu b.r. po raz pierwszy koncentracja CO2 w atmosferze ziemskiej na półkuli północnej ( gdzie zanieczyszczenie jest większe niż na południowej) przekroczyła średnią miesięczną powyżej 400 jednostek wzrostu. Ta informacja powinna stanowić kolejny sygnał ostrzegawczy ponieważ dowodzi, że poziom gazów cieplarnianych systematycznie na ziemi wzrasta – oświadczył sekretarz generalny Michel Jarraud. Dodał, że jeśli ludzkość chce zachować planetę dla przyszłych pokoleń, należy podjąć natychmiast radykalne kroki, aby gospodarka, a przede wszystkim energetyka ograniczyły do minimum emisję gazów cieplarnianych. W pierwszym rzędzie CO2.

INFRASTRUKTURA

MIiR finansuje doradztwo dla pilotażowych projektów ppp

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Budowa nowego szpitala matki i dziecka w Poznaniu oraz program przebudowy i utrzymania dróg wojewódzkich na Dolnym Śląsku zostały objęte wsparciem doradczym finansowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Odpowiednio 23 i 26 maja 2014 r. zostały podpisane umowy z doradcami w celu zapewnienia kompleksowego wsparcia prawnego, ekonomiczno-finansowego i technicznego dla przygotowania i wdrożenia w modelu ppp dwóch samorządowych projektów. Zawarte umowy finansowane są z Programu Pomoc Techniczna, ich łączna wartość to ok. 5,5 mln zł. Wsparcie doradcze w sektorze dróg samorządowych będzie realizowało konsorcjum złożone z firm: PwC Polska Sp. z o.o. oraz Hogan Lovells LLP. Zamówienia zostały podzielone na 10 etapów, a termin ich realizacji określono na 15 grudnia 2015 r.

Podpisanie umowy z wykonawcą remontu opolskiej autostrady

(GDDKiA)

GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą tegorocznego remontu nawierzchni na opolskim odcinku autostrady A4 między węzłami „Prądy” i „Dąbrówka”. W przetargu wystartowało sześć firm, a wygrała Mota Engil Central Europe, która zaoferowała wykonanie prac za blisko 23 mln zł. W latach 2013-2017 opolski Oddział GDDKiA planuje dokonać wymiany nawierzchni na całej długości opolskiego odcinka autostrady A-4. W 2013 r. wyremontowany został 7,5-kilometrowy odcinek jezdni południowej (w kierunku Katowic) pomiędzy węzłami „Prądy” i „Dąbrówka” wraz z samymi węzłami. Mający się wkrótce rozpocząć remont jest kontynuacją działań ubiegłorocznych. Planowane rozpoczęcie remontu nastąpi na początku czerwca, a prace – zgodnie z umową – powinny się zakończyć do połowy sierpnia br.

Postępują prace na budowie szesnastki

(GDDKiA)

Układanie warstwy ścieralnej nawierzchni, naprawę osiadania nasypu, umacnianie skarp, rowów i pasa dzielącego można obserwować na budowie drogi krajowej nr 16 Biskupiec – Borki Wielkie. Prowadzone są też prace wykończeniowe na obiektach inżynierskich.

Po pięciu tygodniach od podpisania umowy zaawansowanie wykonanych robót kształtuje się na poziomie ok. 30%. Zakres wykonywanych prac obejmuje ułożenie warstwy ścieralnej nawierzchni, roboty naprawcze osiadania nasypu oraz roboty wykończeniowe takie jak umocnienie skarp, rowów i pasa dzielącego, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, wykonanie oznakowania. W ramach zadania wykonane zostaną również drogi serwisowe oraz remont starego przebiegu drogi krajowej nr 16.

Dworzec w Jaworzynie Śląskiej zmienia swoje oblicze

(PKP SA)

Wyremontowany, bezpieczny, komfortowy i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – taki będzie dworzec w Jaworzynie Śląskiej wiosną przyszłego roku. Obecnie trwają na nim  intensywne prace budowlane. Przebudowa dworca ruszyła w kwietniu. Obecnie wykonawca skupia się głównie na pracach rozbiórkowych. Przebudowa dworca obejmuje dworzec i plac dworcowy. Odnowiona będzie elewacja, która zyska nową iluminację. Modernizacji zostanie poddana część związana z obsługą podróżnych. W holu pełniącym funkcję poczekalni wykonawca wymieni posadzki, pomaluje ściany, zamontuje nowe oświetlenie, ławki i kosze na śmieci. Przebudowa dworca w Jaworzynie Śląskiej jest finansowana ze środków własnych PKP i budżetowych. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł.

Szlaban na głupotę! Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” po raz dziesiąty

(PKP PLK)

Brawura, nieuwaga i ignorowanie przepisów ruchu drogowego – to główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, przejściach i torach kolejowych. Dlatego PKP PLK prowadzą od 2005 r. kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. W tym czasie liczba wypadków spadła o jedną dziesiątą. Jednocześnie w 23 miastach w całej Polsce rozpoczęła się jubileuszowa, dziesiąta edycja kampanii. Tylko w kwietniu 2014 r. doszło do 9 wypadków i kolizji z udziałem samochodów na przejazdach kolejowo-drogowych. – Każdy przejazd kolejowo-drogowy w Polsce jest prawidłowo oznakowany i zabezpieczony. Bezpieczeństwo na nich zależy od tego, czy kierowcy przestrzegają przepisów o ruchu drogowym – podkreśla Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu PKP PLK.

EIC Jantar – decyzja UTK

(PKP Intercity)

Aby poprawić komfort pasażerów podróżujących na Hel pociągiem EIC Jantar, w nadchodzącym sezonie wprowadzimy nowy model odbioru czystości oraz zapewnimy lokomotywy spalinowe, które będą prowadzić pociągi na odcinku niezelektryfikowanym i umożliwią działanie klimatyzacji. Pojazdy zostały wydzierżawione od naszych czeskich partnerów. W 2015 r. będziemy dysponować własnymi lokomotywami spalinowymi dedykowanymi do obsługi tego odcinka, które obecnie przechodzą gruntowną modernizację w zakładach Newagu. Koszt projektu wynosi blisko 77 mln zł.

Transport Wisłą możliwy?

(Samorząd Województwa Mazowieckiego)

Prace nad odtworzeniem drogi wodnej E-40 nabierają tempa. Rozmowy w tej sprawie prowadzili przedstawiciele krajowi i zagraniczni podczas spotkań w Lublinie i w Warszawie.

Szlak wodny Dniepr-Wisła łączy baseny Morza Czarnego i Bałtyckiego, jednak obecnie nie jest wykorzystywany z uwagi na brak możliwości żeglugi na całym odcinku drogi wodnej E-40 po stronie polskiej. Podczas spotkania uczestnicy uzgodnili i zatwierdzili techniczny opis studium wykonalności odbudowy drogi wodnej E-40. Studium dostarcza 3 optymalne i najbardziej realistyczne scenariusze odbudowy drogi wodnej E-40 do IV lub wyższej klasy wodnej (międzynarodowe klasy dróg wodnych). Ogłoszenie międzynarodowego przetargu na opracowanie studium wykonalności nastąpi prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca br.

Norwegian ogłosił nowe połączenia z Warszawy

(Lotnisko Chopina)

Linia lotnicza Nowegian ogłosiła plany uruchomienia trzech nowych połączeń z Lotniska Chopina. Samoloty norweskiego przewoźnika będą latać do Londynu-Gatwick oraz do Las Palmas i Teneryfu na Wyspach Kanaryjskich. Pierwszy lot z Warszawy do Gatwick zaplanowany jest na 15 września. Loty na tej trasie odbywać się będą sześć razy w tygodniu,

Pierwszy rejs z Warszawy na Gran Canarię został zaplanowany na 28 października. Loty będą się odbywały raz w tygodniu: we wtorki. Loty z Warszawy na Teneryfę zostaną uruchomione 29 października i będą realizowane raz w tygodniu, w środy. Wszystkie loty z Warszawy Norwegian będzie obsługiwał samolotami Boeing 737-800.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak