28.07.2014 ALERT

28 lipca 2014, 10:47 Alert

ENERGETYKA

Trwa ofensywa ekologów przeciwko Elektrowni Północ

(CIRE)

Na przyszły tydzień przeciwnicy budowy Elektrowni Północ zapowiadają akcje informacyjne w Gdańsku, Tczewie i Malborku, podczas których zamierzają przekonywać mieszkańców i turystów do odnawialnych źródeł energii oraz przedstawiać argumenty przeciwko spalaniu węgla. Akcje informacyjne przeciwników budowy w Rajkowach koło Pelplina Elektrowni Północ ma trwać od przyszłego poniedziałku do środy. W tych dniach ekolodzy zamierzają przedstawiać swoje argumenty przeciwko realizacji tej inwestycji kolejno w Gdańsku, Tczewie i Malborku. Środowiska ekologiczne, które sprzeciwiają się budowie Elektrowni Północ, podkreślają jednocześnie, że są świadome „ujemnego bilansu energetycznego” Pomorza, ale w ich ocenie lepszym rozwiązaniem tego problemu jest postawienie na energetyki odnawialnej w tym mikroinstalacje prosumenckie. Póki co, i to nie tylko ze względu na protesty ekologów, do realizacji inwestycji budowy Elektrowni Północ jeszcze daleko. Z jednej strony środowiska ekologicznie utrudniają inwestorowi uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń potrzebnych rozpoczęcia budowy, a z drugiej sam inwestor ma wątpliwości co sensu ekonomicznego tej inwestycji.

Nowe narzędzia TGE

(RZECZPOSPOLITA)

W najbliższy wtorek i środę na giełdzie gazu prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii pojawią się nowe instrumenty. Najpierw do obrotu wejdą tygodniowe kontrakty terminowe – informuje Rzeczpospolita. – Od środy ruszą z kolei transakcje gazem na tzw. Rynku Dnia Bieżącego. Notowania będą prowadzone codziennie w godz. 8.00–13.30. Każdego dnia w obrocie będzie 19 instrumentów godzinowych. Koniec notowania każdego kontraktu nastąpi 2,5 godz. przed rozpoczęciem dostawy. W środę w obrocie pojawią się też kontrakty weekendowe, które będą notowane na tzw. Rynku Dnia Następnego. W ich ramach dostawy gazu będą realizowane w sobotę i niedzielę. Handel będzie prowadzony w systemie notowań ciągłych w czwartek i piątek.

Węgry bronią South Stream i Rosji

(PAP)

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w sobotę w kurorcie Baile Tusnad w Rumunii, że nie chce psuć relacji handlowych Budapesztu z Rosją ani izolować Moskwy w Europie; według Orbana Węgry powinny przede wszystkim myśleć o własnych interesach. Orban powiedział, że „nie należy izolować Rosji”. „Jeśli gazociąg South Stream ma przejść przez nasz kraj, po to abyśmy zachowali dobre stosunki handlowe z Rosją, to rzecz jasna jesteśmy za South Streamem” – dodał węgierski premier cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Van Rompuy: Nie dla sankcji gazowych wobec Rosji. Tak dla naftowych

(REUTERS/AFP/BBC/RUSSIA TODAY/TERESA WÓJCIK)

Jak informują źródła z Brukseli, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwrócił się z pismem do czołowych polityków Unii Europejskiej, w którym stawia wniosek, aby wszelkie sankcje, jakie UE będzie stosować wobec Rosji w dziedzinie technologii o znaczeniu strategicznym, nie obejmowały sektora gazu. Jednak – podkreśla Van Rompuy – ten wyjątek nie powinien dotyczyć sektora ropy naftowej. Szef Rady Europejskiej zaproponował również liderom państw członkowskim UE, aby podejmowanie decyzji o sankcjach przekazać ambasadorom, gdyż w ten sposób można będzie uniknąć konieczności odbywania nadzwyczajnych szczytów europejskich. Najnowsze sankcje UE zastosowane wobec Rosji w dziedzinie technologii o znaczeniu strategicznym są wymierzone w projekt Gazpromu South Stream oraz w projekt Novateku poszukiwania naturalnego gazu ciekłego n arktycznym półwyspie Jamał. Jak donosi Reuters propozycje sankcji zawierają też pakiet zapisów, który Rosji uniemożliwi dostęp do rynku kapitału oraz zakazuje państwom członkowskim UE zawieranie z Rosją nowych umów w branży zbrojeniowej.

Rosnieft przygotowuje anty-sankcje

(REUTERS/RIGZONE/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

Prezes zarządu Rosnieftu Igor Sieczin, wieloletni bliski współpracownik Putina, poinformował w miniony piątek, że poszukuje sposobów przeciwdziałania negatywnym skutkom amerykańskich i unijnych sankcji. Kontrolowany przez Kreml koncern produkuje ponad 40 proc. wolumenu całego rosyjskiego wydobycia ropy. Obecnie został poważnie dotknięty sankcjami, które, jak się obawia Kreml mogą praktycznie prawie uniemożliwić dostęp do zachodnich pieniędzy. Sieczin powiedział, że liczy przy tym na współdziałanie międzynarodowych partnerów Rosnieftu – brytyjskiego BP, posiadającego 19,75 proc. udziałów w rosyjskim koncernie oraz amerykańskiego ExxonMobil prowadzącego kilka wielkich projektów wspólnie z Rosnieftem. Światosław Slavinsky, odpowiedzialny za finanse Rosnieftu, powiedział na sobotniej telekonferencji, że koncern nie spodziewa się żadnych zmian w swoich wielkich planach „dotyczących współpracy z zagranicznymi partnerami. Finansowanie jest na dobrej drodze”. Rosnieft otrzymał w lipcu 1,9 mld dol. zaliczek BP z tytułu pięcioletniej umowy na dostawy ropy. Norweski Statoil, również zaangażowany we wspólne projekty poszukiwawczo-wydobywcze z Rosnieftem w Arktyce, oświadczył ostatnio, że analizuje sankcje i ich możliwe konsekwencje, ale „na razie nie widzi potrzeby, aby cokolwiek zmienić w zobowiązaniach”. Jednakże dziś pojawiły się opinie, że po ataku prorosyjskich terrorystów na malezyjski samolot z 298 pasażerami, którzy ponieśli śmierć, należy oczekiwać nowych sankcji, które mogą obejmować zakaz eksportu sprzętu do produkcji ropy i gazu z Rosji oraz nowych technologii dla tego sektora. Wówczas sytuacja Rosnieftu stanie się krytyczna, tym bardziej, że obciąża go ogromne zadłużenie denominowane w walucie obcej. W miniony piątek na zamknięciu sesji giełdy moskiewskiej akcje Rosnieftu spadły o 0,7 proc.

„Kommiersant”: sąd nakaże Rosji wypłacenie 50 mld dolarów b. udziałowcom Jukosu

(PAP/WOJCIECH JAKÓBIK)

Akcjonariusze nieistniejącego już koncernu naftowego Jukos wygrali sprawę sądową przeciwko Rosji. Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze ogłosi w poniedziałek, że Moskwa musi zapłacić im 50 mld dolarów – podał dziennik „Kommiersant”, powołując się na swoje źródła.

Rosjanie zapowiedzieli już, że odwołają się od decyzji trybunału w Hadze.

Prognozowany nieznaczny spadek sprzedaży gazu z Izraela

(GLOBES/AP/TERESA WÓJCIK)

Noble Energy Inc. Poinformował, że w trzecim kwartale b.r. wg szacunków należy spodziewać się nieznacznego spadku sprzedaży gazu w regionie Izraela w stosunku do wyników drugiego kwartału. Powodem jest trwający konflikt z Hamasem. Analitycy Noble Energy ocenili, jako bardzo dobre rezultaty wydobycia z pola Tamar w pierwszej połowie 2014 r. Zanotowano tylko jedną przerwę w produkcji, która trwała 30 minut i była spowodowana przyczynami technicznymi. Obecny gazociąg odprowadzający gaz wydobywany z pola Tamar osiągnął pełną zdolność przesyłową ze względu na duży popyt w Izraelu. Dla innych klientów gaz z tego pola może być dostarczany tylko w trybie ad hoc. Jednak już podjęte zostały prace, aby zwiększyć zdolność przesyłową całego systemu o 25 proc.

Wg informacji Noble Energy, jedna z ważnych najbliższych umów na sprzedaż gazu dla hiszpańskiej firmy Union Fenosa zostanie podpisana przed końcem bieżącego roku. Zgodnie z memorandum podpisanym w maju b.r. pole Tamar ma dostarczać Hiszpanom 4,4 mld m. sześc. gazu rocznie przez 15 lat. Wartość całej umowy określono na 20 mld dol. Noble Energy podpisał również memorandum z brytyjskim koncernem BG na dostawy z pola Lewiatan. Surowiec będzie dostarczany gazociągiem (realizowanym przez klientów) do egipskich instalacji FLNG.  Nieoficjalnie wiadomo, że negocjowane są umowy na dostawy gazu z pola Lewiatan również z innymi klientami.

Kurdystan zaczął samodzielnie eksportować ropę

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Tankowiec przewożący ropę naftową z irackiego Kurdystanu jest coraz bliżej portu w Galveston w USA. Według informacji agencyjnych nie ma przeszkód, aby tankowiec wpłynął z tym ładunkiem, pomimo obowiązującego zakazu sprzedaży ropy z kurdyjskiego regionu autonomicznego. Tankowiec, który opuścił turecki port Ceyhan w czerwcu, jest pierwszym, który pobrał ropę dostarczaną nowym gazociągiem kurdyjskim. Sprzedaż ropy kurdyjskiej do rafinerii w Stanach Zjednoczonych rozwścieczy Bagdad, który eksport ropy przez regionalne władze Kurdystanu uważa za przemyt. Jeszcze niedawno Waszyngton wyrażał obawy, że samodzielny eksport ropy przez regionalne władze Kurdystanu może stanowić pierwszy – choć na razie mały – krok w kierunku rozpadu Iraku. Biały Dom naciskał więc na firmy i rządy, aby nie kupowały ropy bezpośrednio z Kurdystanu. Teraz okazało się, że nie powstrzymał od tego firm amerykańskich. W miniony czwartek Biuro Energii Departamentu Stanu USA, przekazało agencji Reuters’a, że nie ma zmiany polityki Waszyngtonu wobec zakazu importu kurdyjskiej ropy, ale „mamy nadzieję, że iracki rząd centralny i region kurdyjski osiągną w tej sprawie porozumienie”. Bagdad zagroził, że pozwie każdego, kto kupuje kurdyjską ropę.

Obama mianuje nowego koordynatora ds. polityki energetycznej

(Reuters/Rigzone/Teresa Wójcik)

W piątek Departament Stanu USA powołał dyplomatę Amosa Hochsteina na stanowisko specjalnego wysłannika i koordynatora ds. międzynarodowej energetyki kierującego Biurem Zasobów Energetycznych.  Media zwracają uwagę, że Hochstein dostał nominację w krytycznym dla Obamy momencie konfrontacji energetycznej z Rosją.  Biuro Zasobów Energetycznych, które będzie prowadzić Hochstein, umożliwia Departamentowi Stanu ścisłą współpracę z państwami europejskimi, aby pomóc im uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Drugi pilny problem to zapewnienie pełnego bezpieczeństwa energetycznego Ukrainie. Zadania te będą realizowane w trudnych okolicznościach – zamieszki w Iraku i innych regionach Bliskiego Wschodu powodują zagrożenie stabilności światowego rynku węglowodorów. Amos Hochstein, jako dyplomata Departamentu Stanu specjalizował się od dość dawna w problemach globalnego rynku ropy i gazu. Obecnie zastąpił na stanowisku szefa Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu Carlosa Pascuala, który w czerwcu przystąpił do organizacji badawczej zajmującej się globalną polityką energetyczną na Uniwersytecie Columbia.

WWF przestrzega przed skutkami skażenia ropą Arktyki

(GAS AND OIL/TERESA WÓJCIK)

Światowa organizacja ekologiczna WWF poinformowała w ub. piątek w Calgary w Kanadzie o bardzo poważnych zagrożeniach spowodowanych poszukiwaniem i wydobyciem ropy na wodach Arktyki. Ropa, która wypłynie wskutek wycieku lub awarii wiertniczej do wód arktycznych Kanady może bardzo łatwo zostać uwięziona między zwałami kry lodowej na Morzu Beauforta wraz z nimi rozprzestrzeniać na ponad 1000 km zachodniego wybrzeża Alaski. Oznaczałoby to bezprzykładną klęskę ekologiczną. WWF zaprezentowało 22 modele różnych scenariuszy wycieku i przepływu ropy, z ilustrującymi tę klęskę mapami.

Morze Beauforta to część Oceanu Arktycznego, która rozciąga się na granicy Kanada – USA. Obejmuje ona około 476 tys. km. kw. (północne wybrzeża Alaski i Terytoria Północno-Zachodnie Kanady). Do niedawna Morze Beauforta było na ogół pokryte lodem nawet latem. Obecnie, gdy na Arktyce robi się cieplej – lodu ubywa. Za to coraz łatwiej będzie rozpocząć eksploatację bogatych podmorskich złóż węglowodorów. Szacunki Służby Geologicznej USA (US Geological Survey) określają te zasoby na 90 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Programy poszukiwawcze w tym regionie Arktyki opracowały ConocoPhillips oraz Statoil, ale wg ocen tych obu koncernów ich realizacja jest bardzo ryzykowna na Morzu Beauforta. Zagrożenia dla ekip poszukiwawczych są tu większe, niż na Morzu Barentsa, gdzie poszukiwania przygotowały wspólnie Rosnieft i ExxonMobil.

INFRASTRUKTURA

Zakończyło się 72. posiedzenie Sejmu

(Sejm RP)

Posłowie znowelizowali prawo zamówień publicznych. Jedna z podstawowych zmian zakłada, że cena przestanie być wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów. Zgodnie z przyjętymi w głosowaniach rozwiązaniami, ustalenie ceny jako wyłącznego kryterium wyboru wykonawcy będzie wymagało uzasadnienia. Ponadto Ustawa m.in. odformalizowuje i upraszcza tryb zamówień dotyczący tzw. usług niepriorytetowych o wartościach poniżej progów unijnych. Nowelizacja zwiększa jawność w zamówieniach publicznych – ogranicza powoływanie się na tajemnicę przedsiębiorstwa do przypadku, w którym podmiot wykaże, że czyni to zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa wprowadza też rozwiązanie dotyczące zjawiska tzw. fałszywego udostępniania potencjału. W celu ograniczenia tego zjawiska, a tym samym podniesienia pewności i jakości zamówień publicznych, ustawa wprowadza instytucję solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za szkodę zamawiającego. Zgodnie z uchwalonymi zmianami pracodawcy będą ponadto zobowiązani do kalkulowania kosztorysów w sposób uwzględniający wycenę pracy co najmniej na poziomie płacy minimalnej.

Rewitalizacja Wisły i odtworzenie drogi wodnej E40 Warszawa – Gdańsk

(Samorząd Województwa Mazowieckiego)

Odbyło się pierwsze posiedzenie powołanego w maju zespołu ds. koordynacji udziału województwa mazowieckiego w pracach nad rewitalizacją Wisły i odtworzeniem drogi wodnej E40 Warszawa – Gdańsk. Droga wodna E40 łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Prowadzi z Gdańska do Brześcia, gdzie łączy się z drogą wodną prowadzącą do Dniepru. Mazowsze nawiązało współpracę z województwami pomorskim i kujawsko-pomorskim. Jej efektem będzie wykorzystanie możliwości Dolnej Wisły, przebiegającej przez teren trzech regionów. Przedstawiciele Agencji Rozwoju Mazowsza zapoznali zebranych z projektem INWAPO – „Unowocześnienie śródlądowych szlaków wodnych i portów morskich”. W ramach inicjatywy powstają m.in. opracowania analityczne w zakresie rozwoju potencjału transportowego na Mazowszu, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z transportem kolejowym i drogowym. Przygotowywane są założenia inwestycyjne oraz projekt rozwoju transportu śródlądowego. Jego podstawą będzie współpraca z portami morskimi, a także pomiędzy żeglugą, transportem drogowym i kolejowym.

Krajowy System Zarządzania Ruchem. Lista uczestników dialogu technicznego już wkrótce.

(GDDKiA)

W związku z pojawiającymi się prośbami o udostępnienie listy uczestników dialogu technicznego GDDKiA informuje, że obecnie weryfikowane są otrzymane wnioski o dopuszczenie do udziału w dialogu technicznym. Wyniki weryfikacji zostaną opublikowane wkrótce w serwisie internetowym GDDKiA w formie listy wnioskodawców dopuszczonych do dialogu technicznego. Dialog techniczny przeprowadzany jest w sposób transparenty z zachowaniem wszelkich wymogów prawnych. O kolejnych etapach dialogu technicznego i realizacji projektu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej.

Kolejne zmiany na Trasie AK od 28 lipca

(UM Warszawa)

Na początku przyszłego tygodnia wykonawca przebudowy Trasy Armii Krajowej planuje wprowadzenie kolejnych zmian w organizacji ruchu. Zamknięta zostanie kładka dla pieszych przy ul. Żelazowskiej, a na węźle Modlińska rozpocznie się budowa podpór nowej estakady.

W poniedziałek, 28 lipca zamknięta zostanie kładka dla pieszych nad Trasą AK w ciągu ul. Żelazowskiej. Tego samego dnia rozpocznie się budowa podpór przyszłej estakady, która będzie sprowadzała ruch z Mostu gen. S. Grota-Roweckiego na ul. Modlińską. Natomiast we wtorek, 29 lipca zwężona o jeden pas zostanie zachodnia jezdnia ul. Modlińskiej na wysokości ul. Elektronowej. Trasa AK jest przebudowywana do parametrów drogi ekspresowej S8. Rozebrane i zbudowane od nowa będą 33 obiekty mostowe; natomiast remontowanych i przebudowywanych będzie 27 obiektów, w tym kluczowy Most gen. S. Grota–Roweckiego. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na październik 2015 r. Wykonawcą prac jest firma Metrostav Polska SA.

Skrzyżowanie drogi S3 z ulicą Goleniowską całkowicie zamknięte

(UM Szczecin)

Od 28.07.2014 zostanie zamknięta ostatnia funkcjonująca jeszcze relacja (Świnoujście – Szczecin Dąbie) na skrzyżowaniu drogi S3 z ulicą Goleniowską. Skrzyżowanie to zostało zastąpione przez nowy węzeł Szczecin Dąbie (Tczewska) oddany do ruchu 17 czerwca br. W ramach działań poprawiających płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego w tym rejonie poszerzono również do dwóch pasów ruchu łącznicę na węźle Rzęśnica w relacji Szczecin – Świnoujście i zamknięto wjazd na węzeł Rzęśnica od strony Wielgowa. Na ukończeniu jest budowa pasa włączenia dla relacji Chociwel – Szczecin. Od 11 lipca br. na skrzyżowaniu S3 z ulicą Goleniowską zostały zamknięte wszystkie relacje poza relacją Świnoujście – Szczecin Dąbie. Obecnie również ta ostatnia funkcjonująca relacja zostanie zlikwidowana.  Tym samym na drodze ekspresowej całkowicie zniknie kolizyjne skrzyżowanie, poprawi się płynność i bezpieczeństwo ruchu.

Jakie są nasze komunikacyjne zwyczaje?

(UM Kraków)

Mimo wzrostu liczby samochodów, 36,3 proc. z nas nadal wybiera komunikację zbiorową do poruszania się po mieście, wynika z najnowszych Kompleksowych Badań Ruchu. Ankieta została przeprowadzona pod koniec 2013 roku na zlecenie Miasta przez Instytut PBS z Sopotu i Politechnikę Krakowską. Jedną z najważniejszych informacji, jakie uzyskano w trakcie badania to preferencje mieszkańców odnośnie środków transportu, jakich używają w codziennych podróżach. Mimo większej liczby samochodów i wzrostu wskaźnika motoryzacji w ostatnich 10 latach o prawie 100 punktów, nadal dominującym środkiem transportu w podróżach ogółem jest komunikacja zbiorowa (36,3 proc.). Na drugim miejscu jest samochód osobowy (33,7 proc.).Na trzecim miejscu znajdują się podróże odbywane pieszo 28,4 proc. Raport potwierdza, że najwięcej podróży dziennie wykonywanych jest do Śródmieścia, do którego najchętniej jeździmy komunikacją zbiorową (47,7 proc). Rzadziej do centrum jeździmy samochodem (27,3 proc.). Bardzo chętnie do Śródmieścia podróżujemy pieszo (22,6 proc.).

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak