28.11.2013 ALERT

28 listopada 2013, 10:07 Alert

ENERGETYKA

MRR pomoże projektom energetycznym realizowanym w formule PPP

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje się do naboru projektów nastawionych na efektywność energetyczną realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. — Ten obszar jest dość ważny w kontekście unijnym, a projekty są prostsze i da się je szybko przeprowadzić. W przyszłym roku pilotażowy projekt obejmiemy kompleksowym wsparciem w celu wypracowania wzorcowej dokumentacji oraz praktycznych doświadczeń do wykorzystania przez innych — powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Robert Kałuża, dyrektor Departamentu Wsparcia Projektów PPP w MRR. PB przypomina, że w latach 2009-2011 projekty z sektora energetyki realizowane w formule PPP stanowiły jedynie 2 proc. wszystkich ogłoszeń (trzy ogłoszenia), ale w 2012 r. było to już 18 proc. (10 ogłoszeń). Przykładowe projekty to termomodernizacja w Bytomiu i Karczewie, budowa farmy fotowoltaicznej w Kraśniku, elektrociepłowni w Olsztynie i Dobiegniewie. W 2013 r. listę ogłoszonych projektów w PPP rozszerzy m.in. gmina Radzionków, która jako pierwsza ogłosiła modernizację oświetlenia ulicznego w tej formule, gdzie partner prywatny ma zarabiać na uzyskanych oszczędnościach – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Ukraina może opuścić Europejską Wspólnotę Energetyczną

(ITAR-TASS/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Ukraina może opuścić Europejską Wspólnotę Energetyczną jeśli jej interesy nie będą respektowane – informuje agencja prasowa ITAR-TASS powołując się na słowa prezydenta tego kraju, Wiktora Janukowycza. Zdaniem ukraińskiej głowy państwa, w czasie kiedy Unia Europejska prowadzi z Kijowem rozmowy na temat wspólnej polityki energetycznej, pięć państw członkowskich wspólnoty podpisało porozumienie dotyczące budowy gazociągu South Stream omijającego Ukrainę. Ukraińska administracja dopatruje się w zawartych umowach naruszenia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i podważenia pozycji UE jako ukraińskiego partnera.

Słowacja godzi się na uruchomienie rewersu na Ukrainę

(UKRAINIAN NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Eduard Stawicki poinformował na konferencji prasowej, że Słowacja zgodziła się na uruchomienie dostaw gazu ziemnego z Zachodu nad Dniepr na rewersie w Baranowiczach. Stawicki powiedział, że w planach jest uruchomienie dwóch szlaków dostaw z których jeden wymaga jeszcze doinwestowania. Kategorycznie zaprzeczył, jakoby decyzja Słowacji miała być uzależniona od podpisania lub niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z UE przez Kijów.

Węgrzy dostają 20-procentowy rabat na dostawy gazu z Rosji

(HUNGARY AROUND THE CLOCK/WOJCIECH JAKÓBIK)

Węgierska firma E.on Földgáz Trade, tuż przed przejęciem jej przez państwowe MVM, wynegocjowała z Gazpromem zmiany formuły cenowej dzięki czemu otrzyma o 20 procent tańsze dostawy gazu w ostatnim kwartale tego roku. Porozumienie w tej sprawie było warunkiem kupna spółki przez MVM. Obniżka ma według ekspertów pozwolić na obniżenie taryf za gaz dla węgierskich gospodarstw domowych.

Niemcy chcą obniżyć koszty energii elektrycznej

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Koalicja CDU/SPD doszła do porozumienia w sprawie obniżenia subsydiów dla energetyki odnawialnej w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej. Ma także zreformować ustawę o OZE (EEG) która nakłada obciążenia podatkowe na gospodarstwa domowe, dzięki którym finansuje rozwój sektora. Reforma ma zostać zaprezentowana przed Świętami Wielkanocnymi. Porozumienie zakłada dążenie do stopniowego ograniczenia wsparcia dla wszystkich rodzajów energetyki odnawialnej.

Rosja chce uznania South Stream za projekt strategiczny

(ARGUS MEDIA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo małych szans na sukces Rosjanie naciskają Komisję Europejską, by ta zgodziła się na wyłączenie South Stream spod reżimu zasady third party access rezerwującej 50 procent przesyłu rury dla innych firm. W tym celu domagają się uznania gazociągu za projekt strategiczny z punktu widzenia krajów europejskich. KE odpowiada, że rozpatrzy apel tak jak inne prośby tego typu. Gazprom liczy na to, że Komisja będzie bardziej przychylna temu pomysłowi po zmianie komisarza ds. energetyki. Głównym przeciwnikiem wyłączenia South Stream spod reżimu TPA jest zdaniem firmy obecny komisarz Gunther Oettinger.

INFRASTRUKTURA

PKP Cargo podpisało umowę z PKP Energetyką na dostawę energii elektrycznej

(PKP Cargo)

Spółka PKP Cargo podpisała umowę z PKP Energetyka na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej do 2016 r. o łącznej wartości 1.262,6 mln zł brutto. Dzięki zastosowanym w umowie rozwiązaniom PKP CARGO SA liczy, że będzie w stanie wygenerować oszczędności rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Umowa dotyczy sprzedaży energii trakcyjnej, służącej do zasilania lokomotyw. – Realizujemy nasze zapowiedzi dotyczące optymalizacji kosztów. Energia elektryczna stanowi trzecią pozycję kosztową w naszym bilansie. Dzięki podpisanej umowie oczekujemy, że uda się nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt mln zł rocznie – mówi Adam Purwin, p.o. prezesa PKP Cargo.

Duże zainteresowanie budową kolejnego odcinka drogi S5

(www.gddkia.gov.pl)

18. wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do dalszego etapu przetargu na budowę drogi S5 Poznań –Wrocław odc. Radomicko- Kaczkowo etap I Radomicko – Leszno Płd.  Wśród zainteresowanych są firmy polskie, z krajów UE oraz Turcji. Następny etap przetargu to zaproszenie do składania ofert cenowych.  Po zakończeniu I etapu przetargu – wstępnej kwalifikacji – Oddział zaprosi  wybranych wykonawców do składania ofert cenowych. Poza ceną na wybór wykonawcy będą miały wpływ termin realizacji i okres gwarancji. Wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy oraz rozpoczęcie prac przewidziane jest na III kw. 2014 r. Zakończenie budowy i oddanie drogi do ruchu nastąpić ma w drugiej połowie 2017 r.

Kto dokończy prace na autostradzie A1?

(www.gddkia.gov.pl)

Ogłoszony został przetarg nieograniczony na dokończenie prac na łódzkim odcinku autostrady A1. Przewiduje on kontynuacje robót na węźle Kutno Wschód (A1/DK92), a także dokończenie prac na MOP-ach: Krzyżanów Wschód i Krzyżanów Zachód. Przewidziane kontraktem prace obejmą także budowę Stacji Poboru Opłat (SPO) na węźle oraz chodników, zjazdów, zatok i parkingów na MOP-ach. Dzięki temu zdecydowanie wzrośnie komfort podróżowania autostradą A1 i poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców Kutna. Dotychczas kierowcy jadący tzw. stara trasą, czyli DK 92 chcąc podróżować w kierunku Gdańska autostradą A1 musieli dojechać do węzła Kutno Północ (A1/DK 60) przez centrum miasta.

Przetarg na „brakujące ogniwo” S8

(www.gddkia.gov.pl)

To już trzeci tej jesieni przetarg na podlaski fragment S8 łączącej Białystok z Warszawą. Ogłoszone postępowanie wyłoni wykonawcę odcinka „eski” od granicy województwa mazowieckiego do istniejącej obwodnicy Zambrowa. Po przetargach rozpisanych we wrześniu i październiku  tego roku na poszczególne części podlaskiej S8, przyszedł wreszcie czas na odcinek ostatni – ma on 14,9 km. Zaplanowany został – tak jak poprzednie – jako dwujezdniowa droga ekspresowa z jednym węzłem Szumowo , czternastoma obiektami inżynierskimi, drogami serwisowymi oraz elementami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także urządzeniami ochrony środowiska.

Autobusy niskopodłogowe to standard w Warszawie

(www.ztm.waw.pl)

Pierwsze autobusy niskopodłogowe wyjechały na warszawskie ulice w listopadzie 1994 r. Od tego momentu, w stolicy sukcesywnie przybywało pojazdów tego typu. Od 1 grudnia tego roku pasażerowie będą podróżować wyłącznie autobusami niskopodłogowymi. Niedziela – 1 grudnia – będzie pierwszym dniem w historii warszawskiej komunikacji miejskiej, w którym wszystkie kursy linii dziennych i nocnych będą obsługiwane przez autobusy niskopodłogowe. Przez ostatnie miesiące 100 proc. autobusów z niską podłogą wyjeżdżało na ulice w dni wolne, realizując kursy na liniach dziennych. W dni powszednie oraz nocami zdarzało się jeszcze spotkać ikarusy.

Na Maderę, Cypr, do Włoch i Maroka – z ITAKĄ i z Portu Lotniczego Gdańsk

(www.airport.gdansk.pl)

Gdańskie lotnisko kontynuuje politykę zabiegania o nowe połączenia czarterowe. Dzięki współpracy z Biurem Podróży ITAKA już najbliższego lata będziemy mogli polecieć z Gdańska do nowych miejsc – Maroka oraz na dwie, popularne wśród turystów wyspy – położoną na Oceanie Atlantyckim portugalską Maderę oraz na Cypr. Nowością jest także czarter na południe Włoch: do Apulii – regionu znanego z pięknych plaż. Po raz pierwszy będzie można polecieć z ITAKĄ z Gdańska na Chalkidiki oraz do bułgarskiego Słonecznego Brzegu. – Łącznie na sezon Lato 2014 planujemy wyloty z Gdańska do ok. 30 destynacji, w tym 6 to nowości – mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaki.

Świąteczny samolot airberlin w Krakowie

(www.krakow.airport.pl)

Świąteczny samolot airberlin po raz kolejny odwiedzi Kraków Airport.Tym razem hasłem kampanii przewoźnika jest „Lecimy do domu na Święta”. Boeing 737-800 udekorowany obrazkami świec oraz hasłem „Flying home for Christmas” wyląduje w Krakowie 29 listopada 2013 r. o godzinie 10:15 a wystartuje do Berlina o godzinie 11:00. Wzór bożonarodzeniowy prezentuje się inaczej za dnia, a inaczej w nocy ponieważ okna samolotu odzwierciedlają blask świec. W godzinach wieczornych samolot tworzy wyjątkowo nastrojową atmosferę.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak