Uczmy się na błędach i korzystajmy z doświadczeń. Podsumowanie 4DKE (WIDEO)

2 października 2018, 08:45 Energetyka

Ponad 350 gości, co jest rekordową liczbą, wzięło udział w IV Kongresie Energetycznym „Nowe Oblicze Polskiej Energetyki”, który został zorganizowany we Wrocławiu. – Gratuluję kontynuacji ważnego przedsięwzięcia, tworzącego płaszczyznę wymiany myśli w gronie ekspertów i praktyków oraz rzeczowej dyskusji o najważniejszych problemach i wyzwaniach branży energetycznej i paliwowej – napisał do uczestników premier Mateusz Morawiecki.

Fot. BiznesAlert.pl

Kongres odbył się w dniach 19-20 września we Wrocławiu, a zorganizował go Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych. – Chcemy pokazać, że energetyka się zmienia. Że zmieniają się nawyki konsumentów. Chcemy też pokazać, że w którą stronę energetyka będzie zmierzać. I chcemy też pokazać, jak transformacja energetyczna wygląda na świecie – rozpoczął Remigiusz Nowakowski, prezes DISE.

Dzień pierwszy: Gaz, elektromobilność i OZE

Od samego początku było uroczyście, bo Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski, odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. W korespondencji premier napisał m.in. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sprawna branża energetyczna jest gwarantem bezpieczeństwa państwa. Rząd podejmuje długofalowe działania służące temu celowi. Zapewnienie nowych źródeł dostaw energii, utrzymanie odpowiedniego poziomu zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw, wreszcie budowa gazociągu łączącego Polskę ze złożami gazu w Norwegii – w ramach projektu tzw. Baltic Pipe, który wraz z rozbudowanym terminalem LNG w Świnoujściu sprawi, że nasz kraj stanie się „węzłem gazowym” dla całego regionu, to zaledwie część z nich – czytał wojewoda Hreniak.

Do transformacji energetycznej, skupiając się na sytuacji w Polsce, nawiązał poseł Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. – Dziś możemy pochwalić się transformacją gospodarki, tym energetycznej. Stawiamy na energochłonność, reedukację zanieczyszczeń, wzrost udziału energii odnawialnej – mówił parlamentarzysta i dodawał, że krajowe zasoby węgla pozostaną głównym paliwem. – Zapewni to stabilność i bezpieczeństwo – przekonywał uczestników Kongresu.

Poseł wskazał też na zagrożenie Nord Stream 2, rurociągu, który ma połączyć Rosję i Niemcy. – Czy to projekt biznesowy, czy polityczny? Nie ma on nic wspólnego z konkurencją. Chodzi tylko o zwiększenie rosyjskiej dominacji w Europie, żeby zwiększyć uzależnienie od rosyjskiego monopolisty. Najpoważniejsze zagrożenie, które Nord Stream 2 niesie za sobą, to groźba utraty niepodległości przez Ukrainę – zakończył poseł Małecki.

Bardzo ciekawe wystąpienie wygłosił kolejny gość honorowy, Stefan Gullgren, ambasador Szwecji. – Do 2040 roku chcemy osiągnąć 100 proc. źródeł odnawialnej energii. W transporcie planujemy postawić na hybrydy i autonomiczne pojazdy. Te zmiany nadchodzą. Jeśli chodzi o produkcję energii, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie mocy wiatrowej, w tym na wodzie. Możemy współpracować z Polską, jeśli chodzi o Bałtyk. Mamy firmy, które są tym bardzo zainteresowane. To co my zrobiliśmy przez 40 lat, wy możecie zrobić o wiele szybciej. Możecie uczyć się na naszych błędach i korzystać z tego, co dobre. Szwecja zawsze będzie gotowa, żeby naszymi doświadczeniami dzielić się z Polską, naszym strategicznym partnerem – przekonywał zebranych ambasador Stefan Gullgren.

Dzień drugi: Nagroda dla Gaz-System i Amber Grid

Drugi dzień debaty był zdominowany przez zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii i dywersyfikacją dostaw surowców w regionie. Nie zabrakło też dyskusji na temat rynku LNG w Polsce i omówienia kwestii energii atomowej W trakcie debaty wręczono także nagrodę dla Osobowości Energetyki 2018

Spotkanie rozpoczął Paweł Śliwa, Wiceprezes ds. Innowacji w Polskiej Grupie Energetycznej. Omówił plany spółki dotyczące rozwoju OZE. Obecnie 29 elektrowni wodnych, 4 szczytowo-pompowe i 14 farm wiatrowych odpowiada za 11% energii wytwarzanej przez PGE. Plany jednak są ambitne, bo do 2030 roku nawet 25% energii ma pochodzić z OZE. Kolejną prelekcję wygłosił Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia, który skupił się na rozwoju elektromobilności o inwestycjach w nowe technologie zaznaczając, że tego typu projekty nie zawsze się zwracają. Brak pieniędzy oznacza jednak według niego pozbycie się szans na innowacje.

Po odczycie listu od Pawła Solocha, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, nastąpiła długo wyczekiwana uroczystość wręczenia nagrody „Osobowość Energetyki 2018”. W tym roku nagrody były dwie, choć – co podkreślił Remigiusz Nowakowski, Prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych – dotyczyły jednego projektu. Chodziło o transgraniczny gazociąg łączący Polskę i Litwę, którego powstanie koordynował Tomasz Stępień, Prezes OGP GAZ SYSTEM SA i Saulius Bilys, Prezes AB Amber Grid. Podkreślone zostało, że jest to kluczowa inwestycja w regionie, która dała realną możliwość dywersyfikacji dostaw surowców, poprzez połączenie terminali w Świnoujściu i Kłajpedzie.

Do gazociągu łączącego Polskę i Litwę nawiązał też Tomasz Dąbrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii. Ocenił on, że tego typu inwestycje zmieniają oblicze rynku gazowego w regionie. Zapowiedział też przygotowany przez rząd dokument, który określać będzie kierunki rozwoju i największe wyzwania polskiej energetyki. Wśród najważniejszych zagadnień znalazły się inwestycje w innowacje, które zmniejszą presję na środowisko naturalne. Chodziło między innymi o nowoczesne bloki węglowe i zwiększenie możliwości magazynowania gazu ziemnego.