5.08.2013 ALERT

5 sierpnia 2013, 09:51 Alert

ENERGETYKA

Co planuje PGNiG?

(RZECZPOSPOLITA/JOANNA DOBOSZ)

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że obecnie w sektorze poszukiwań gazu z łupków w Polsce liczą się tylko dwie spółki – Orlen oraz PGNiG. Ta ostatnia zakończyła już prace przy odwiertach Kochanowo-1 i Wysin-1, ale jej plany zakładają wykonanie kolejnych trzynastu odwiertów w tym roku. Natomiast Orlen Upstream prowadzi prace przy ósmym odwiercie. Według doniesień „Rz”, ze zobowiązań koncesyjnych PGNiG wynika konieczność realizacji dziesięciu odwiertów obowiązkowych oraz ponad osiemdziesięciu opcyjnych do 2021 roku. Spółka również poszukuje partnerów do łupkowych inwestycji. PGNiG podpisała już porozumienie z Lotosem (współpraca przy koncesjach Bartoszyce i Górowo Iławeckie). Prowadzi też rozmowy na temat wymiany danych geologicznych oraz negocjuje z Eneą KGHM, PGE, Tauronem.

Rosja wydobywa mniej gazu

(ITAR-TASS/WOJCIECH JAKÓBIK)

W ostatnich siedmiu miesiącach Rosjanie wydobyli 381,737 mld m3 gazu ziemnego – o 0,3 procent mniej w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. W tym samym czasie wydobycie Gazpromu spadło o 3,5 procent do poziomu 271,721 mld m3. W czerwcu firma wydobyła 31,9 mld m3 surowca. Jej główny rywal na rynku wewnętrznym – Novatek – wydobył w tym samym czasie 4 mld m3. Rosnieft wydobył w tym czasie 3,713 mld m3 surowca.

Litwa chce porozumienia z Gazpromem

(15MIN/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wilno zaproponowało rosyjskiej firmie odstąpienie od arbitrażu w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu operatora sieci gazowej Litwy Lietuvos Dujos, w którym posiada udziały Gazprom. W zamian domaga się niższych cen gazu. W zależności od skali rabatu Litwini są gotowi podpisać nową umowę gazową na okres 2013-20. Wilno oferuje także wycofanie skargi do Sądu Arbitrażowego w sprawie niesprawiedliwych cen gazu od Gazpromu oraz zamianę kary w wysokości 5 mln litów na obniżki cen surowca o tej wartości. Przedstawiciele rządu dementują te informacje, jakoby miały zostać rozprzestrzenione w celu osłabienia pozycji negocjacyjnej Litwy w rozmowach o nowej umowie gazowej z Rosją.

Lobby łupkowe naciska na prezydenta Francji

(LE FIGARO/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazeta Le Figaro informuje, ze lobby petrochemiczne we Francji naciska na prezydenta Francoisa Hollande’a aby ten cofnął zakaz frackingu na terenie jego kraju. Argumentem sa rosnące ceny energii oraz szanse na pozytywny wpływ rozwoju sektora gazu łupkowego dla francuskiej gospodarki. Hollande nadal utrzymuje, że za jego kadencji nie będzie zgody na wydobycie gazu i ropy łupkowej we Francji. Nieco mniej sztywne stanowisko prezentuje Minister Odbudowy Gospodarczej Arnaud Montebourg, który twierdzi, że Francja powinna dopuścić „ekologiczny fracking”.

 

INFRASTRUKTURA

GDDKiA zapłaci za pracę poszkodowanym przez Alpine Bau. Pierwsze wypłaty już w sierpniu br.

(www.gddkia.gov.pl)

28 wniosków na około 9 mln zł złożyli przedsiębiorcy, którzy pracowali przy kontynuacji budowy autostrady A-1 odc. Świerklany – Gorzyczki i nie otrzymali zapłaty od Alpine Bau. Trwa weryfikacja wniosków. Pierwsze wypłaty już w sierpniu br. Trwa przyjmowanie wniosków o zapłatę należności za zrealizowane i odebrane prace na kontynuacji budowy autostrady A-1 odc. Świerklany – Gorzyczki, którym nie zapłacił główny wykonawca.

Start BellToll

(www.edroga.pl/BellToll)

Narodowy Elektroniczny System Poboru Opłat na terenie Republiki Białorusi wystartował 1 sierpnia br. Poborem opłat objętych obecnie jest 815 km dróg. BelToll to system elektronicznego poboru opłat, który zastąpił dotychczasowy pobór manualny. Oparty jest na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu (DSRC) umożliwiającej uiszczanie opłaty za przejazd bez konieczności zatrzymywania się w punktach poboru opłat.

Obwodnica Jarosławia: jest zgoda na unijne dofinansowanie projektu

(www.edroga.pl/MRR)

Komisja Europejska notyfikowała kolejny duży projekt realizowany w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. Na podstawie jej decyzji został zatwierdzony unijny wkład finansowy w budowę obwodnicy Jarosławia w wysokości niemal 74 mln euro. Projekt „Budowa obwodnicy Jarosławia w ciągu drogi krajowej nr 4 Jędrzychowice – Korczowa” został ukończony i obwodnica została oddana do użytku w 2012 r.

Posiedzenie Komitetu EASA w Brukseli                     

(www.ulc.gov.pl)

W Brukseli odbyło się posiedzenie Komitetu EASA pod przewodnictwem Komisji Europejskiej z udziałem delegacji państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obserwatorów. Przedmiotem posiedzenia była dyskusja nad szeregiem projektów rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej z obszaru bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego. Podczas spotkania Polskę reprezentował wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ds. standardów lotniczych Piotr Kasprzyk.

Projekt zmian przepisów dotyczących praw pasażerów linii lotniczych

(www.ulc.gov.pl)

W Radzie Unii Europejskiej rozpoczęły się intensywne prace nad zmianą przepisów rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, będące wynikiem przedstawienia przez Komisję Europejską projektu zmian tych rozporządzeń w marcu tego roku.  Dotychczas w Brukseli odbyły się cztery spotkania z udziałem ekspertów ULC.

Opracowanie na temat emisji spalin z silników lotniczych

(www.ulc.gov.pl)

W związku z rosnącym znaczeniem zagadnień związanych z ochroną środowiska w lotnictwie przedstawiamy kolejną porcję informacji, tym razem na temat emisji substancji z napędów lotniczych. Poprzednie opracowania, które przedstawialiśmy na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dotyczyły przyczyn powstawania smug kondensacyjnych oraz problematyki uciążliwości akustycznych.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak