8.10.2013 ALERT

8 października 2013, 09:59 Alert

ENERGETYKA

KE nie będzie łatwo wyegzekwować ewentualną karę od Gazpromu

(DZIENNIK GAZETA PRAWNA/CIRE)

W ubiegłym tygodniu komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia poinformował, że w prowadzonym od roku dochodzeniu przeciwko Gazpromowi ws. domniemanych praktyk monopolistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, KE przygotowuje zarzuty wobec rosyjskiego koncernu. „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że Komisja ma ograniczone możliwości zmuszenia Rosjan do poddania się ewentualnej karze.

Śledztwo antymonopolowe pozwoli odblokować rewers w Słowacji

(OIL&GAS EURASIA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ukraińcy są przekonani, że po zakończeniu unijnego śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi uruchomionego ze względu na podejrzenia o nadużywanie pozycji monopolisty przez rosyjską firmę wobec klientów w Europie Środkowej i Wschodniej uda się uruchomić dostawy gazu na rewersie ze Słowacji. Ukraińskie ministerstwo energetyki liczy na to, że Gazprom w celu udowodnienia, że zarzuty są nieprawdziwe, wesprze szybsze uruchomienie rewersu na granicy słowacko-ukraińskiej przez który mogłyby w przyszłości docierać duże ilości gazu rosyjskiego z Zachodu, który jest tańszy od surowca z Rosji słanego na Ukrainę ze Wschodu.

Pekin zastąpi elektrownie węglowe gazowymi

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Państwo Środka planuje zastąpić stare elektrownie węglowe nowymi obiektami generującymi energię z gazu ziemnego. Mają 7,2 GW mocy. Obecnie działające elektrownie węglowe o których mowa mają tylko 2,6 GW mocy. W 2012 roku spaliły 9,2 mln ton węgla, co odpowiada za 40 procent konsumpcji tego surowca w Chinach. Zostaną wygaszone, gdy tylko ruszy praca nowych, gazowych obiektów. Zmiana wpisuje się w strategię redukcji emisji CO2 zapisaną w chińskich dokumentach rządowych. Ze względu na poważne zanieczyszczenie widoczność w Pekinie jest nieraz tak mała, że nie pozwala na lądowanie samolotom. Państwo Środka jest największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

 

INFRASTRUKTURA

Logistics In 2030 – Challenges And Way Forward

(www.transport.gov.pl)

7-8 listopada 2013 r. w Brukseli odbędzie się międzynarodowa konferencja logistyczna „Logistics In 2030 – Challenges And Way Forward” organizowana przez Komisję Europejską. Wydarzenie to ma na celu podkreślenie znaczenia sektora logistyki dla rozwoju gospodarki Unii Europejskiej i stanowi jeden z elementów działań podjętych przez KE, które mają przyczynić się do jego wzmocnienia. Dyskusja podczas konferencji ma dotyczyć obecnych i przyszłych wyzwań dla tego sektora, a także warunków jakie należałoby stworzyć w skali całej UE, aby wspierać przedsiębiorstwa w codziennej działalności oraz w utrzymaniu konkurencyjności na rynku globalnym.

Kolejna obwodnica w ciągu krajowej jedenastki

(www.gddkia.gov.pl)

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę II etapu obwodnicy Ostrowa Wlkp. w ciągu drogi ekspresowej S11 Poznań – Kępno – gr. województwa wraz z połączeniem z Ostrowem Wlkp. Postępowanie zostanie przeprowadzone w trybie przetargu ograniczonego, który składa się z dwóch etapów tj. etapu I, który jest obecnie ogłoszony i jest to tzw. wstępna kwalifikacja wykonawców podczas której wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Po zakończeniu tego etapu zamawiający (Oddział GDDKiA w Poznaniu) zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert i to będzie II etap postępowania.

Przetarg na budowę obwodnicy Jarocina

(www.gddkia.gov.pl)

GDDKiA ogłosiła 07.10.2013 r. I etap  przetargu na budowę obwodnicy Jarocina  w ciągu drogi ekspresowej S11 Kołobrzeg – Poznań – Bytom.   To pierwsza  w Wielkopolsce  inwestycja drogowa, która będzie realizowana w systemie „Projektuj( optymalizuj)  i Buduj”. Termin składania wniosków mija 07.11.2013 r o godz. 10:30. Postępowanie przetargowe zostanie przeprowadzone w trybie przetargu ograniczonego, który składa się z II etapów a mianowicie z  I-go etapu, czyli tzw. wstępnej kwalifikacji, podczas której wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Po zakończeniu tego etapu zamawiający (Oddział Poznań) zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert cenowych (II etap postępowania).

PKP Energetyka uzyskała koncesję na obrót gazem. Spółka planuje włączenie gazu do oferty multienergetycznej.

(www.pkpenergetyka.pl)

PKP Energetyka podjęła działania mające na celu operacyjne rozpoczęcie aktywności na rynku gazu już w 2014 r., w tym uzyskała już koncesję na obrót paliwami gazowymi od URE. Jednocześnie spółka wprowadza zmiany organizacyjne oraz zmiany w modelu biznesowym spółki, które istotnie ułatwią realizację sprzedaży pakietu multienergetycznego, złożonego z energii elektrycznej, gazu ziemnego i usług około energetycznych. – Dysponujemy potencjałem, który pozwoli stać się istotnym graczem na rynku sprzedaży gazu w Polsce – powiedział Wojciech Szwankowski, członek zarządu PKP Energetyka SA.

Polski Holding Lotniczy może powstać w połowie 2014 roku – prasa

(ISBnews)

Polski Holding Lotniczy (PHL) może powstać w połowie przyszłego roku, podała „Rzeczpospolita”. W jego skład weszłyby PLL Lot, Eurolot, spółki usługowe Lot AMS, LS Airport Services oraz operator lotniska Chopina wraz infrastrukturą lotniskową. „Wartość tak zbudowanego holdingu jest dziś szacowana na ok. 2,5 mld euro” – podała gazeta. Według cytowanego przez „Rz” wiceministra skarbu Rafała Baniaka wariant PHL jest jednym z rozważanych i wymaga „przede wszystkim komercjalizacji”. Część infrastrukturalna (ok. 500 mln euro) nie byłaby na sprzedaż. Reszta firm, które miałyby wejść do nowej struktury, w tym LOT, jest przeznaczona do prywatyzacji.

Jak służba ochrony dorabia na gdańskim lotnisku

(www.puls-tygodnia.pl)

Perfumy, alkohol czy przedmioty niebezpieczne odebrane pasażerom podczas odprawy powinny być niszczone. W porcie lotniczym w Gdańsku tak nie jest. Z nagrań, do których dotarli dziennikarze tygodnika “Puls Tygodnia“ i programu Tomasza Sekielskiego “Po prostu“, wynika, że najcenniejszymi „fantami” dzielą się tam niektórzy pracownicy.

Zgodnie z przepisami wielu przedmiotów, które uznaje się za niebezpieczne, nie można wnosić na pokłady samolotów w bagażu podręcznym. Na liście są między innymi wiertarki, noże, scyzoryki, obcęgi, pistolety gazowe czy płyny powyżej 100 ml (np. alkohole, perfumy).

Odkryj Santiago de Chile z KLM

(www.sigma.com.pl)

KLM rozszerza siatkę połączeń o kolejną 9 już destynację w Ameryce Południowej po Brazylii, Peru, Meksyku, Ekwadorze i Argentynie. Pierwszy lot z Amsterdamu do stolicy Chile zaplanowany jest na 2 lutego 2014 roku, a bilety są już w sprzedaży. Nowa destynacja jest kolejnym krokiem w kierunku rozbudowy siatki połączeń KLM w tej części świata.

Holenderski przewoźnik uruchomi od przyszłego roku nową, regularną usługę przelotów z Amsterdamu do Santiago de Chile, kulturowego, politycznego oraz finansowego centrum Chile.

Lotnisko im. Charles’a de Gaulle’a w nowej odsłonie

(www.sigma.com.pl)

Paryskie lotnisko im. Charles’a de Gaulle’a jest siódmym najważniejszym węzłem lotniczym na świecie i trzecim w Europie. Każdego dnia, korzysta z niego tysiące biznesmenów. Z tego też względu podczas ubiegłorocznej modernizacji portu bazowego AIR France jako priorytet potraktowano dostosowanie lotniska do potrzeb osób podróżujących po świecie w celach biznesowych. Zmodernizowany paryski Terminal 2E mieści największy na świecie business lounge AIR France – ekskluzywną poczekalnię dla pasażerów Klasy Biznes, która zajmuje powierzchnię ponad 3 tys. mkw. i może pomieścić jednocześnie nawet 800 gości.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak