Airbus dostarczył śmigłowce H135 pogotowiu ratunkowemu

5 stycznia 2016, 08:30 Alert

Flota śmigłowców H135 polskiego LPR powiększa się dzięki ostatniej dostawie do 27 sztuk. Nowe śmigłowce będą przeznaczone do medycznych misji ratunkowych przeprowadzanych z baz LPR w całej Polsce – czytamy w informacji prasowej spółki.

Polski operator publicznego ratownictwa medycznego LPR (SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe) otrzymał cztery nowe śmigłowce H135 (dawna nazwa EC135P3), aby rozszerzyć zakres medycznego ratownictwa w Polsce. Po tej dostawie liczba śmigłowców H135 dostarczonych LPR wzrosła do 27 sztuk. Przeprowadzona na czas i zgodnie z wymaganiami dostawa czterech nowych śmigłowców H135 była poprzedzona restrykcyjnym odbiorem technicznym w niemieckich zakładach Airbus Helicopters w Donauwörth w grudniu 2015 r.

Wszystkie śmigłowce zostały następnie przetransportowane do bazy głównej LPR w Warszawie. Flota 27 śmigłowców H135 jest już w pełni zintegrowana z systemami LPR, co stanowi ważny krok w modernizacji krajowych usług ewakuacji medycznej opartej na śmigłowcach, i czyni Polskę jednym z największych na świecie użytkowników śmigłowca w konfiguracji ratowniczej nowej generacji.

– Airbus Helicopters jest w pełni zaangażowany w przekazanie Polsce najnowocześniejszych i niezawodnych śmigłowców, które posłużą służbom ratowniczym do wykonywania ich zadań – powiedział Mickael Peru, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters Polska. – Zapewniamy również całkowicie autonomiczne utrzymanie śmigłowców w kraju, ściśle zgodnie z wymaganiami operatora. Najnowsza dostawa jest kolejnym przykładem doskonałej współpracy z polskim klientem i raz jeszcze dowodzi naszej zdolności do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań kontraktowych – dodał.

Umowa na dostawy czterech nowych śmigłowców H135 dla LPR została podpisana 4 sierpnia 2015 r. po wygraniu przez Airbus Helicopters publicznego przetargu rozpisanego na konkurencyjnych zasadach. Średnia gotowość do lotu floty LPR utrzymuje się na poziomie ponad 95 proc. Wszystkie śmigłowce zostały wyposażone zgodnie z wymaganiami podanymi w specyfikacji, w tym w zaawansowaną awionikę, pełną certyfikację do wykonywania lotów z użyciem okularowych wzmacniaczy obrazu (NVG) oraz wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt ratunkowy kabinę.

Airbus Helicopters dostarczył blisko 1200 śmigłowców z rodziny H135 klientom na całym świecie. Wiropłaty te wylatały łącznie ponad 3 miliony godzin. Jedna czwarta floty jest użytkowana do działań ratunkowych.

Informacje o LPR

Obecna forma organizacyjna Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) została utworzona w 2000 roku. LPR jest spadkobiercą tradycji przedwojennego i powojennego lotnictwa sanitarnego w Polsce. LPR wykonuje zadania związane zarówno z medycyną jak i z lotnictwem: ratownictwo medyczne, lotniczy transport sanitarny, lotniczy transport medyczny spoza Polski, lotniczy transport medyczny poza granice kraju. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe obecnie prowadzi działalność w Press Release Page 2 of 2 siedemnastu bazach stałych, w których stacjonują Zespoły Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego składające się z pilota, ratownika medycznego/pielęgniarki oraz lekarza. Ponadto zespół transportu medycznego pełni dyżur przez całą dobę. Jego baza znajduje się w wojskowej części lotniska Okęcie w Warszawie. Centrala LPR mieści się w Warszawie.

Informacje o Airbus Helicopters (www.airbushelicopters.com)

Airbus Helicopters, jest częścią Airbus Group, światowego pioniera usług dla przemysłu lotniczego i obronnego. Airbus Helicopters jest numerem jeden wśród producentów śmigłowców i zatrudnia ponad 23 000 pracowników na całym świecie. Airbus Helicopters, ma 44-procentowy udział w rynku śmigłowców cywilnych i służb porządku publicznego. Flota firmy będąca w służbie obejmuje w przybliżeniu 12 000 śmigłowców użytkowanych przez ponad 3 000 klientów w ponad 150 krajach. Międzynarodowa obecność Airbus Helicopters odzwierciedlana jest poprzez spółki zależne i współpracę w 29 krajach, światową sieć centrów usługowych, obiektów szkoleniowych, dystrybutorów i certyfikowanych agentów. Gama cywilnych i wojskowych śmigłowców Airbus Helicopters jest największa na świecie. Wiropłaty Airbus Helicopters stanowią jedną trzecią światowej floty śmigłowców cywilnych i służb porządku publicznego. Priorytetem firmy jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji maszyn tysiącom użytkowników, którzy łącznie spędzają w powietrzu ponad 3 mln godzin rocznie.

Źródło: Airbus Helicopters