Są decyzje ws. linii Warszawa-Łódź | Premier złamał prawo? | Mniejsze przewozy towarowe

2 maja 2013, 08:26 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Decyzje lokalizacyjne nt. linii Warszawa-Łódź

(Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

Wojewoda mazowiecki podpisał decyzje o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej nr 1 Warszawa – Łódź na odcinku Warszawa Zachodnia – Skierniewice w granicach powiatu pruszkowskiego oraz miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki. Inwestorem są PKP PLK. Wojewoda wydał także pozwolenie na budowę przystanku Warszawa Ursus Niedźwiadek.

Szara strefa niszczy rynek paliw

(Newseria.pl)

PKN Orlen alarmuje, że coraz bardziej rozwija się w Polsce szara strefa paliwowa, na co ma wskazywać znaczny spadek konsumpcji oleju napędowego. Popyt na ten produkt obniżył się w I kwartale w granicach 2-4 proc. Do spadku sprzedaży przyczynia się także pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju.

Droga w Markach ma zezwolenie na rozbudowę

(Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

Wojewoda mazowiecki wydał zezwolenie na rozbudowę ponad 2-km odcinka drogi nr 631 Zegrze – Warszawa. Inwestorem jest Zarząd Województwa Mazowieckiego. Wojewoda podpisał również zgodę na modernizację ulicy Kleszczowej w Warszawie. Obie decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

Rynek transportu intermodalnego rośnie. Potrzebna jednak lepsza realizacja strategii rządu

(Newseria.pl)

Pomimo kryzysu, w ostatnich latach transport intermodalny, czyli łączący różne środki transportu, np. kolej czy transport morski rozwijał się dynamicznie i branża optymistycznie patrzy w przyszłość. Jednak według prezesa należącego do PKP Cargo Cargospedu, rząd musi lepiej realizować politykę wspierania transportu intermodalnego. Obecnie przewozy intermodalne stanowią zaledwie kilka procent rynku.

Modernizacje dworców w Kaliszu, Lęborku i Rabce-Zdroju

(www.pkp.pl)

W ostatnich dniach kwietnia PKP S.A. rozpoczęły trzy znaczące inwestycje. Place budowy w Kaliszu, Lęborku i Rabce Zdroju zostały przekazane wykonawcom robót. Prace na wszystkich dworcach, o łącznym koszcie ponad 10,5 mln zł, mają zostać zakończone w 2014 r.

Podatki od wydobycia gazu łupkowego mogą być wysokie. To nie zniechęci inwestorów

(Newseria.pl)

Inwestorzy nie wycofają się z Polski z powodu zbyt wysokich podatków. Obawy o to są przedwczesne – uważa Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych. Globalne koncerny zdecydują się na zaangażowanie w poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, o ile te projekty będą przez nich ocenione jako opłacalne. Dziś jednak jest za wcześnie, by przesądzać o opłacalności wydobycia tego surowca.

Spadają przewozy pasażerskie

(www.utk.gov.pl)

Wg najnowszych danych UTK w I kwartale br. koleje w Polsce przewiozły łącznie 65,8 mln pasażerów, tj. o 3,55 proc. mniej niż w takim samym okresie ub.r. (68,2 mln). Pod względem liczby przewiezionych pasażerów najwięksi przewoźnicy na rynku to Przewozy Regionalne (32,92 proc. udziałów ogółem), Koleje Mazowieckie (23,33 proc.) i PKP SKM (12,94 proc.).

Mniejsze przewozy towarowe

(www.utk.gov.pl)

Wg najnowszych danych UTK w I kwartale br. koleje w Polsce przewiozły łącznie 52,57 mln t towarów, tj. o 4,32 proc. mniej niż w tym samym okresie ub.r. (54,94 mln t). Pod względem liczby przewiezionych towarów najwięksi przewoźnicy na rynku to PKP Cargo (46,77 proc. – w ub.r. 50,42 proc.), DB Schenker (22,9 proc.) i CTL (6,98 proc.).

Czy w PGNiG wykorzystano informację poufną?

(Rzeczpospolita)

Premier Donald Tusk poinformował o odwołaniu prezes Grażyny Piotrowskiej-Oliwy przed oficjalnym komunikatem PGNiG. Komisja Nadzoru Finansowego zbada, czy było to zgodne z prawem.

Nowy prezes PAŻP

(www.transport.gov.pl)

Na wniosek ministra transportu premier Donald Tusk odwołał Krzysztofa Banaszka ze stanowiska Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i powierzył z dniem 30 kwietnia br. Maciejowi Piotrowskiemu wiceprezesowi PAŻP pełnienie obowiązków prezesa Agencji do czasu powołania prezesa PAŻP, jednak na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Rośnie popularność samoobsługowej odprawy na Okęciu

(www.lotnisko-chopina.pl)

Ponad 112 tys. osób skorzystało z samoobsługowej odprawy biletowej w kioskach typu self check-in na Lotnisku Chopina w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 r. W porównaniu do tego samego okresu w 2012 r. jest to wzrost o 149 proc.

Wzrost ruchu cargo w I kwartale na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Ponad 11,2 tys. ton cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 r. To o 12,9 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r. W ruchu krajowym ilość przewożonych towarów zwiększyła się o 8,8 proc. z 150 do 164 t. W ruchu międzynarodowym wzrost wyniósł 13 proc. – z 9,8 do 11 tys. t.