Jamał II to pułapka? | Polska musi dbać o środowisko | MG wspiera porty

26 kwietnia 2013, 09:28 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert:

Memorandum w sprawie „Jamału II” może być pulapką zastawioną na Polskę

(Newseria.pl)

Tzw. Jamał II to walka Rosji o energetyczne wpływy w regionie – uważa Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki. Jego zdaniem, dla Polski bardziej racjonalnym scenariuszem wydaje się być wybudowanie gazociągu z Norwegii przez Danię do naszego kraju. I to jak najszybciej, bo rozbudowa infrastruktury gazowej połączonej z europejskim rynkiem jest koniecznością, nie tylko z powodu wiszących nad Polską drastycznych unijnych kar finansowych. To niezbędne do stworzenia konkurencyjnego rynku  i wzmocnienia pozycji konsumentów – podkreśla ekspert.

Polska musi dbać o ochronę środowiska

(europa.eu)

Komisja Europejska ma szereg wątpliwości związanych z wpływem na środowisko polskiego programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły. Choć program będzie miał wpływ na stan wielu zbiorników i obszarów objętych programem „Natura 2000”, nie przeprowadzono w związku z nim odpowiedniej oceny skutków z uwzględnieniem celów w dziedzinie ochrony środowiska przewidzianych w przepisach UE zgodnie z wymogami dyrektywy w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Prawie 3,5 mld zł na dofinansowanie polskich dróg

(europa.eu)

Komisja Europejska zatwierdziła 831 mln euro dofinansowania z funduszy unijnych na modernizację trzech polskich dróg krajowych. Chodzi o pięć oddzielnych projektów dotyczących dróg ekspresowych S7 i S8 oraz autostrady A2. Wszystkie stanowią część TETN (transeuropejskiej sieci drogowej) i tworzą istotne połączenia wewnątrz Polski, z krajami zachodnioeuropejskimi oraz krajami po wschodniej stronie polskich granic.

Międzyresortowy zespół ds. energetyki nie sprawdził się. Czas na ministerstwo

(defence24.pl)

Premier Donald Tusk powołał 14 czerwca 2010 roku (zarządzeniem numer 40) Międzyresortowy Zespół do spraw Realizacji Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku. Zespół miał być organem pomocniczym prezesa rady ministrów, a na jego czele stanął minister gospodarki. I co? I nic – pisze Maciej Sankowski z portalu Defence24.pl. Jego zdaniem jedyną receptą na wyjście z impasu będzie stworzenie nowego resortu odpowiedzialnego w pełni za energetykę. Zgadza się z nim nasz ekspert Wojciech Jakóbik, który także postuluje stworzenie Ministerstwa Energetyki.

Prace na A1

(GDDKiA)

Wraz z poprawą pogody rusza coraz więcej prac na odcinku autostrady A-1 Stryków – Tuszyn. To najważniejszy dla Łodzi fragment trasy. Pozwoli on wyprowadzić z całej aglomeracji łódzkiej ruch tranzytowy na kierunku północ południe. Kierowcy jadący z Gdańska autostrada A-1 na Śląsk będą mieli dzięki niej szansę skrócić podróż o blisko godzinę. Nie bez znaczenia jest także poprawa bezpieczeństwa w centrum Łodzi i zmniejszenie emisji spalin.

Obwód Utrzymania Autostrady A-8 przy AOW

(GDDKiA)

Rozpoczęła się budowa Obwodu Utrzymania Autostrady A8 (OUA) wraz z nowoczesnym Centrum Zarządzania Ruchem (CZR). Centrum wraz z Obwodem będzie usytuowane na obszarze węzła Północ Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Taka lokalizacja zapewni sprawny i łatwy dostęp nie tylko do AOW, S8 ale również do przyszłej trasy S5 (jej początek będzie zlokalizowany właśnie na węźle AOW Północ).

Poznański Św. Marcin na nowo

(edroga.pl)

Nowa koncepcja zagospodarowania ulicy Święty Marcin przewiduje stworzenie przestrzeni chętnie odwiedzanej przez poznaniaków i turystów. Koncepcja zakłada ograniczenie uciążliwości związanych z ruchem samochodowym i odwrócenie dominacji transportu nad innymi funkcjami ulicy. Ogranicza się przy tym możliwości swobodnego tranzytu przez centrum Poznania.

(Źródło: ZDM Poznań)

Resort gospodarki wspiera polskie porty – będą ułatwienia w płaceniu VAT i krótsze odprawy

(Newseria.pl)

Od decyzji Sejmu zależeć będą ułatwienia dla polskich portów, które branża od dawna postuluje. Tzw. czwartą ustawę deregulacyjną, która zawiera szereg przepisów, mających na celu zwiększenie ich konkurencyjności, na ostatnim posiedzeniu przyjął rząd. Główne propozycje zmian dotyczą wydłużenia terminu rozliczania VAT-u oraz skrócenie kontroli granicznej w portach morskich.

Aleksander Grad o polskim programie jądrowym

(PAP)

Prezes spółki PGE EJ Aleksander Grad twierdzi, że zanim ruszy budowa polskiej atomówki będą musiały odbyć się żmudne negocjacje. Ostateczna decyzja inwestycyjna zaplanowana jest na 2015 rok. Grad twierdzi, że należy teraz stworzyć odpowiedni model biznesowy, który pozwoli na realizację przedsięwzięcia. PGE negocjuje warunki udziału w projekcie czołowych firm energetycznych – KGHM, Tauron i Enei.