Ubezpieczyciel rozbudowy Elektrowni Opole odwraca się od węgla

4 maja 2018, 06:45 Alert

Financial Times podaje, że największy ubezpieczyciel w Europie – niemiecki Allianz – przestaje wspierać firmy węglowe. Ubezpieczył między innymi rozbudowę Elektrowni Opole.

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE
Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Odwrót od węgla

Allianz poinformował 4 maja, że natychmiast wycofa się z ubezpieczeń elektrowni i kopalni węglowych, a do 2040 roku całkowicie wyeliminuje „ryzyko węglowe” ze swego portfolio. Chce także przestać inwestować w podmioty, które nie zmniejszają emisji gazów cieplarnianych. Financial Times przypomina, że to kontynuacja polityki ogłoszonej w 2015 roku.

– Allianz chce z czasem usunąć z jądra swej działalności największego zabójcę klimatu. Działamy jeszcze bardziej na poważnie w sprawie globalnego ocieplenia – zadeklarował Olivier Bate, dyrektor wykonawczy Allianz.

Brytyjska gazeta przypomina, że Allianz znalazł się pod pręgierzem krytyki za ubezpieczenia inwestycji węglowych w Polsce. Rada miejska Paryża zaapelowała do funduszu o wycofanie tego wsparcia. Rywale, w tym Axa i Zurich, wprowadziły już ograniczenia wsparcia węgla. Niemiecki ubezpieczyciel przekonuje, że idzie dalej, bo konkurenci chcą porzucić nowe projekty węglowe, a Allianz mówi o istniejących.

– W krajach, w których posiadamy duże projekty, jak w Australii, Tajlandii, Indonezji i Polsce…nasz biznes zostanie istotnie dotknięty – przyznaje Katharina Latif, dyrektor do spraw odpowiedzialności korporacyjnej w Allianz. Firma zamierza współpracować z organizacją non-profit Science Based Targets Initiative, która ma wesprzeć poszukiwanie kolejnych działań w ramach walki ze zmianami klimatu. Za rok mają zostać przedstawione pierwsze owoce prac.

Rozbudowa Elektrowni Opole

Allianz ubezpieczył rozbudowę Elektrowni Opole prowadzoną przez Polską Grupę Energetyczną. Obejmuje ona budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny, z których każdy będzie miał maksymalną moc na poziomie 900 MW. Jest to największy projekt energetyczny w Polsce i jeden z największych na świecie – pojedyncze bloki energetyczne osiągają moc maksymalnie 1000-1100 MW. Obecnie to największa tego rodzaju inwestycja w Europie, projekty na podobną skalę realizuje się jedynie w Azji.

TUiR Allianz Polska zostało liderem konsorcjum ubezpieczającego rozbudowę elektrowni, w skład którego weszły również najbardziej doświadczone na polskim rynku spółki w obszarze ubezpieczeń korporacyjnych. Jest to największy tego typu projekt realizowany aktualnie w Europie. Łączna wartość inwestycji wynosi 11,6 mld zł, zaś składka za cały program ubezpieczeniowy to 141 mln zł.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Stępiński: Polski węgiel na cenzurowanym