Ankieta BiznesAlert: Jak żyć ekologicznie?

11 stycznia 2019, 07:30 Środowisko

Ochrona środowiska jest niewątpliwie największym wyzwaniem naszych czasów. O palącej potrzebie działań mówią naukowcy i większość przywódców na świecie, a sam papież przekonuje, że jest to wręcz obowiązek moralny. Jednak decyzje polityczne, nawet jeśli słuszne, nie dadzą efektu bez oddolnej inicjatywy – a do tego konieczny jest rozwój świadomości i zmiana stylu życia. Dlatego dzisiaj ruszamy z ankietą, w której pytamy Państwa o sposoby na bycie eko.

Ankieta BiznesAlert
Ankieta BiznesAlert

Chcemy, żebyście podzielili się z nami Państwa doświadczeniami jak zmieniając niektóre z przyzwyczajeń zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, produkować mniej śmieci czy oszczędzać żywość i wodę. Wasze pomysły wysyłajcie na adres mailowy mperzynski@biznesalert.pl, albo udostępniajcie je w mediach społecznościowych pod hasztagiem #AnkietaBA. Odpowiedzi podsumujemy i skonsultujemy z ekspertami, a autorów najciekawszych z nich obdarzymy redakcyjnym upominkiem. Wyniki ankiety i zdobywców upominków ogłosimy w przyszły piątek, 18 stycznia.

Zależy nam na tym, by przybliżyć Państwu tematy, jak gospodarka o obiegu zamkniętym czy polityka klimatyczna. Chcielibyśmy, by ankieta przybrała formę „burzy mózgów”. W ramach tych idei wprowadzane będą zmiany, których źródła dobrze jest poznać i zrozumieć. Warto myśleć o swoich codziennych, lokalnych czynnościach i wyborach w sposób globalny.

Bycie eko jest trudniejsze niż robienie zakupów z wiklinowym koszykiem (chociaż to oczywiście dobry, pierwszy krok) – do tego trzeba konsekwencji, osobistego know-how, czy gotowości na płacenie więcej za bardziej ekologiczne towary i usługi. Jednak najważniejsze jest wiedzieć, czego się chce.

Jeśli mieszkają Państwo w miastach, najłatwiej pomyśleć o przesiadce z samochodu na rower, a kiedy nie pozwala na to smog – korzystać z komunikacji miejskiej. Swoją emisję dwutlenku węgla możecie zmniejszyć przez zmianę nawyków żywieniowych – naturze łatwiej jest wytworzyć kilogram pomidorów, niż na przykład wołowiny. Nie od dziś wiadomo też, że im zimniej na zewnątrz, tym cieplej w polskich mieszkaniach – tymczasem miejskie ciepłownie opalane węglem pracują na pełnych obrotach. Przykręcając kaloryfery o jeden stopień nie zamarzniemy, a damy ulgę klimatowi. Warto też pomyśleć o sprawdzeniu szczelności okien. Takich pomysłów jest mnóstwo.

Z niecierpliwością czekamy na Państwa propozycje. Kto wie, może razem wymyślimy coś genialnego?