Architektura Warszawy, Międzymorze, Korea Północna. #RynekOpinii w RDC

18 września 2016, 08:15 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

▶ Rozmowa I

Architektura Warszawy od lat wzbudza fale dyskusji. Jedni dostrzegają tylko i wyłącznie „budowlany bałagan”, drudzy twórczy chaos, który inspiruje do kreatywnego wykorzystania socrealistycznej rzeczywistości miasta. Jak powinna od strony architektonicznej wyglądać Warszawa, wizytówka naszego kraju? O tym porozmawiamy z Michałem Borowskim, byłym Naczelnym Architektem Miasta Stołecznego Warszawy. W rozmowie nie zabraknie wątków związanych z miejskimi obiektami sportowymi, poruszymy również temat losów stadionu Skry.

Rynek opinii

▶ Rozmowa II

Temat Międzymorza od kilku lat, po kilkudziesięcioletniej przerwie, wraca do łask i pojawia się w szerszej dyskusji geopolitycznych sojuszy w regionie. Politolodzy twórczo rozwijają ten temat, brakuje jednak podania w jasny sposób jakie są wady i zalety tego rozwiązania, czy sojusz krajów między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym jest możliwy. Gdzie są perspektywy realnej integracji regionu? Czy Międzymorze potrzebuje narzędzi instytucjonalnych, aby faktycznie rozwijać współpracę? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukali w rozmowie z dr Marko Babiciem z Uniwersytetu Warszawskiego, Sekretarzem Zakładu Europejskich Studiów Subregionalnych.

▶ Rozmowa III

Co kilka miesięcy docierają do nas informacje z Korei Północnej o kolejnych próbach rakietowych pocisków zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Politolodzy snują przy okazji różne teorie o znaczeniu takich prób rakietowych. Analitycy są pewni, że to jest pewien sposób komunikowania zamkniętej na świat Korei Północnej. Jak czytać tego typu zjawiska, które pojawiają się na Półwyspie Koreańskim? Czy ktokolwiek ma jeszcze wpływ na politykę i decyzje podejmowane w tym kraju? Na te tematy porozmawiamy z Oskarem Pietrewiczem z Centrum Studiów Polska-Azja.

O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)