font_preload
PL / EN
Alert 11 lutego, 2019 godz. 15:15   

Eksperci: Atom, OZE i nowoczesne metody pochłaniania CO2 napędzą dekarbonizację gospodarki

oze wiatraki fot. Pixabay

Do takiego wniosku doszli eksperci podczas konferencji Energy Weekend na Uniwersytecie w Austin w Teksasie (UT Austin).

David Petti, dyrektor Wydziału Paliw i Materiałów Nuklearnych Laboratorium w Idaho, powiedział, iż z ostatnich badań Instytutu Technologii w Massachusetts wynika, że zeroemisyjny miks energetyczny jest o połowę tańszy, jeśli bierze w nim udział energetyka jądrowa. Petti jako współautor projektu podkreślił, że badaniu poddano miks z Nowej Anglii. Wyniknęło z niego, że energetyka jądrowa jest istotna, by utrzymać dziś niskie ceny produkcji energii, a w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii jest bardzo skuteczna.

Ceny projektów jądrowych mogą być jeszcze niższe o 15-20 procent, jeśli zastosuje się nowe technologie do budowy fundamentów reaktora i powłok ochronnych oraz poprzez rozwój małych reaktorów modułowych (SMR).

Vanessa Nunes-Lopez, badaczka z centrum Gulf Coast Carbon oraz Biura Geologii Gospodarczej UT powiedziała podczas konferencji, że w celu złagodzenia skutków antropogenicznych zmian klimatu należy podjąć natychmiastowe działania. Jak dodała, ciekawym rozwiązaniem jest dziś użycie CO2 wytwarzanego przez człowieka w ulepszonym odzysku ropy, które może pomóc w usuwaniu gazów cieplarnianych z atmosfery. – Aż 50 procent CO2 jest wychwytywane w toku tego procesu – podkreśliła Nunez-Lopez. Kolejnym elementem istotnym dla redukcji emisji są dziś metody zastosowania CO2, ale tego wytwarzanego w wyniku procesu przemysłowego.

S&P Global Platts/Patrycja Rapacka