Australijskie LNG popłynie do Azji. Nadpodaż poprawia perspektywy polskiego gazoportu

28 grudnia 2015, 12:00 Alert

(UPI/EIA/BP/Ministerstwo Przemysłu Australii)

fot. Polskie LNG

Niskie ceny gazu ziemnego na światowych rynkach oraz rosnąca liczba potencjalnych konsumentów LNG zaostrzają konkurencje na rynku dostawców skroplonego gazu ziemnego. Amerykański koncern Chevron będący operatorem trzech terminali LNG w Australii zawarł przedwstępną umowę na dostawę paliwa z chińską firmą Huadian Green Energy. Podpisując tą umowę Australia sygnalizuje, że azjatycki rynek LNG wciąż pozostałe dla niej istotny.

W ubiegłym tygodniu Chevron poinformował o podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży wolumenu LNG państwowej, chińskiej firmie China Huadian Group. Amerykański koncern zobowiązał się dostarczyć 1 mln ton LNG przez kolejne 10 lat od 2020 roku. Po sfinalizowaniu tej umowy dwa powstające australijskie terminale Gorgon LNG i Wheatstone LNG, których operatorem jest Chevron będą zapewniać w sumie 80 proc. zapotrzebowania chińskiego koncernu na gaz. – Chevron jako jeden z największych dostawców LNG wciąż się rozwija, czego najlepszym przykładem jest zawarta umowa, która pozwala na dywersyfikację naszego portfela świadczonych usług – powiedział Pierre Breber, wiceprezes sektora gazu i przesyłu w Chevronie. Koncern realizuje obecnie budowę dwóch terminali LNG w Australii. Obiekt Gorgon LNG, dysponować będzie możliwościami skraplania gazu w wielkości 15,6 ton LNG rocznie (MTPA). Natomiast drugi terminal LNG Wheatstone rocznie będzie mógł wysyłać do odbiorców 8,9 ton surowca. Nowe obiekty, które zostaną oddane do użytku już w przyszłym roku zwiększą możliwości eksportowe Chevronu. Już obecnie koncern jest operatorem największego na Antypodach terminalu North West Shelf LNG o łącznej zdolności produkcyjnej 16,3 mln ton rocznie.

Niskie ceny gazu ziemnego i ropy naftowej determinują koncerny branży energetycznej do poszukiwania możliwości zwiększenia dochodów w innych niż upstream sektorach branży energetycznej. Chevron widzi duży potencjał w rozwoju rynku LNG, zwłaszcza w rejonie Azji i Pacyfiku. Już na początku tego roku amerykański gigant energetyczny zawarł umowę na dostawy LNG dla południowokoreańskiej firmy SK LNG Trading. W ramach kontraktu Chevron dostarczy 4,5 mln ton LNG dla koreańskiego koncernu.

Australia, ze względu na położenie geograficzne, bliskość energochłonnego rynku azjatyckiego oraz ogromny potencjał wydobywczy gazu ziemnego staje się bardzo atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym dla firm energetycznych. Według badań Oxford Institute For Energy Studies do 2018 roku Australia stanie się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę rozwijający się sektor wydobywczy, zdolności produkcyjne LNG będą systematycznie rosnąć.

Australia, jest obecnie trzecim co do wielkości eksporterem LNG na świecie po Katarze i Malezji. W 2013 roku kraj ten eksportował ponad 30 mld m3 gazu. Rok wcześniej było to 28 mld m3. Głównymi odbiorcami australijskiego LNG są w ramach kontraktów długoterminowych głównie Japończycy. Prawie 80 proc. produkowanego co roku LNG trafia na japoński rynek. Innymi kluczowymi konsumentami są Chiny, Korea Południowa i Tajwan.

Kierunki eksportu australijskiego LNG (2014)

 

Kraj: Wielkość eksportu (w mld m3):
Japonia 25
Chiny 5.2
Korea Południowa 1.2
Tajwan 0.1
Malezja 0.1
Łącznie 31.6

Źródło: BP Statistical Review of World Energy 2014

Obecnie w Australii istnieje 5 terminali LNG, które są dopuszczone do komercyjnej eksploatacji.

Nazwa: Produkcja LNG (mln ton rocznie): Udziałowcy obiektu:
Darwin LNG Terminal 3.24 Conocophillips, Eni, Inpex, Santo, TEPCO, Tokyo Gas
Gladstone LNG Terminal* 10 Santos, Petronas, Total, Kogas
North West Shelf LNG 16.3 Chevron , BHP Billiton Petroleum, BP, Japan Australia LNG, Shell and Woodside
Pluto LNG Terminal 4.3 Woodside, Tokyo Gas,Kansai Electric
Queensland Curtis LNG Terminal 8 Queensland Curtis LNG (BG Group)

*Pełna moc operacyjna zostanie osiągnięta po oddaniu do użytku wszystkich 3 instalacji. W 2015 roku uruchomiono pierwszą instalację do skraplania gazu w terminalu Gladstone LNG.

Źródło: industry.gov.au, abarrelfull

Biorąc pod uwagę możliwości wydobywcze, koncerny energetyczne z całego świata planują uruchomienie w Australii kolejnych 15 terminali LNG. Już w przyszłym roku do użytku oddany zostanie terminal Gordon LNG oraz Wheatstone LNG Terminal. Operatorem obydwu obiektów jest Chevron.

Tak duża liczba projektów LNG wynika z ogromnego potencjału wydobywczego jakim dysponuje Australia. Według szacunków amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) Australia dysponuje udowodnionymi rezerwami gazu ziemnego w wysokości 3,8 bln m3. Szacunki te obejmują także zasoby metanu z pokładu węgla. Warto także pamiętać, że Australia dysponuje również jednymi z największych na świecie złożami gazu łupkowego w wysokości 12,8 bln m3. Systematycznie rośnie także wydobycie „błękitnego surowca”. Jeszcze w 2000 roku wydobycie gazu ziemnego w Australii wynosiło 34 mld m3, jednak już w 2013 roku w Australii wydobywano 62 mld m3.

Zawarta w minionym tygodniu przedwstępna umowa sprzedaży kolejnego wolumenu LNG do Azji, to kontynuacja trendu. Ogromne zasoby gazu, stosunkowo bliskie położenie chłonnego rynku azjatyckiego dają silne podstawy aby sądzić, że Australia w perspektywie najbliższych lat może stać największych eksportem LNG. Ogromne ilości surowca z Australii zwiększą konkurencje na całym światowym rynku LNG co będzie miało swoje przełożenie także na cenę surowca. Rosnąca ilość LNG na rynku to szansa dla krajów, które dopiero wchodzą na światowy rynek, w tym także dla polskiego terminalu LNG w Świnoujściu.