Autobus na wodór? Ursus i Grupa Azoty podpisały list intencyjny

16 listopada 2017, 14:15 Alert

Grupa Azoty i Ursus podpisały list intencyjny ws. współpracy, m.in. w obszarze niskoemisyjnego transportu publicznego, w którym Ursus opracował projekt autobusu elektryczno-wodorowego, natomiast Azoty posiadają kompetencje w obszarze produkcji wodoru.

fot. Flickr

„Za kilka chwili podpiszemy z Ursusem list intencyjny o współpracy. W ramach tej współpracy będziemy rozwijali innowacje w kilku obszarach – nie tylko przemyśle, ale też rolnictwie i niskoemisyjnym transporcie publicznym. To się wpisuje w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju” – powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki podczas konferencji prasowej na Kongresie590.

„Azoty to dla nas ważny partner, jeśli chodzi o innowacyjność w wielu dziedzinach. To partner, który rozumie naszą chęć wyjścia na globalne rynki. Liczę na współpracę za granicą, by na kolejnych rynkach światowych zająć pozycje liderów” – dodał prezes Ursusa Karol Zarajczyk.

Według niego, dla spółki szczególnie istotne są rozwiązania Azotów w obszarze produkcji wodoru.

Poprzez prowadzenie wspólnych działań marketingowych firmy będą wzmacniać lojalność
i mobilizować rolników do zakupu krajowych produktów zamiast produktów firm konkurencyjnych, w tym sprzętu rolniczego oraz nawozów z importu. Prowadzenie wspólnych działań informacyjnych w stosunku do rolników w niedługim czasie przełoży się na większą wartość wizerunkową dla obu firm, jako silnych przedsiębiorstw i liderów w branży.

Ursus i Grupa Azoty łączą siły

– Jesteśmy przekonani, że wymiana wiedzy, informacji i doświadczeń z Ursusem wzmocni obie firmy. Grupa Azoty otwarta jest na poszukiwanie innowacji w przemyśle i rolnictwie, bliską współpracę
z ośrodkami naukowymi i startupami technologicznymi o wysokim potencjale. Dlatego chcemy rozpocząć działania zmierzające do upowszechnienia nowoczesnych technologii w ramach inteligentnego rolnictwa oraz innowacyjnych niskoemisyjnych praktyk rolniczych – mówi dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

– W walce o polski rynek musimy rywalizować z wieloma światowymi koncernami posiadającymi silne zaplecze. Współpraca z Grupą Azoty umacnia nas i stwarza szansę na bardziej dynamiczny rozwój. Wierzę, że będzie to wieloobszarowa współpraca, z której płynąć będą obopólne korzyści – mówi Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu Ursus S.A.

Wspólne działania obejmą kooperację w obszarze wykorzystania alternatywnych źródeł energii, opartych o wysokiej jakości wodór dostarczany przez Grupę Azoty, który może stać napędem dla pionierskich konstrukcji hybrydowych autobusów wodorowo-elektrycznych skonstruowanych przez spółkę Ursus S.A.

W marcu Ursus zaprezentował autobus elektryczno-wodorowy City Smile Fuel Cell Electric Bus. Jest on konstrukcją własną spółki Ursus Bus stworzoną we współpracy z podmiotami zagranicznymi. Pojazd produkowany będzie w Lublinie. Pierwsza seria zostanie skierowana do produkcji niezwłocznie po pierwszych zamówieniach.

ISBNews/Grupa Azoty