Azerbejdżan zastosuje nowatorskie platformy na Morzu Kaspijskim

25 maja 2015, 10:00 Alert

(Rigzone/Trend/Maksim Tsurkov/Teresa Wójcik)

Azerbejdżan, jako jeden z pierwszych krajów, będzie stosować platformy do odwiertów pod wysokim ciśnieniem przy pracach poszukiwawczych na dnie Morza Kaspijskiego.

Portal Rigzone podał tę wiadomość na podstawie własnej informacji z Baku. Firma wiertnicza Caspian Drilling Company (CDC), stanowiąca w 92,44 proc. własność państwowej spółki azerskiej State Oil Company of Azerbejdżan (SOCAR) będzie jedną z pierwszych firm na świecie, stosujących do wierceń pływające platformy wiertnicze nowej generacji o specjalnej konstrukcji, umożliwiającej prace pod ciśnieniem 138 MPa.

Budowa pierwszej nowej platformy jest realizowana zgodnie z planem, podaje portal. Około 70 proc. elementów i dolna część platformy są już zmontowane. Elementy platformy są produkowane w różnych zakładach produkcyjnych, ale montaż końcowy zrealizuje Stocznia Kaspijska. Uruchomienie platformy wiertniczej planowane jest na grudzień 2016 r.

Pierwsze platformy nowej generacji będą budowane dla potrzeb SOCAR. Operatorem wierceń będzie CDC. Całość budowy platform zlecono singapurskiej firmie Keppel FELS Limited na podstawie umowy podpisanej w czerwcu ubiegłego roku.

Platformy będą używane do odwiertów poszukiwawczych na podmorskich złożach w Azerbejdżanie: takich jak pole Umid Babek, Karabachu, Ashrafi i innych.

Azerbejdżan potrzebuje czterech takich platform, które są konieczne dla realizacji dużych projektów w azerskim sektorze wód terytorialnych Morza Kaspijskiego.