Wójcik: Wschodnia flanka NATO gotowa na Szczyt w Brukseli

9 czerwca 2018, 07:30 Bezpieczeństwo

Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbyło się w Warszawie 8 czerwca br. było zdecydowanym i jednomyślnym głosem wschodniej flanki NATO, który wybrzmiał na miesiąc przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Bukaresztańska dziewiątka w Warszawie #B9Warsaw. Fot. Kancelaria Prezydenta
Bukaresztańska dziewiątka w Warszawie #B9Warsaw. Fot. Kancelaria Prezydenta

Jak podkreślił Prezydent Andrzej Duda państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki „wspólnie udowadniają naszym partnerom, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej są zdolne wziąć odpowiedzialność nie tylko za swój region, ale również aktywnie przyczyniać się do zapewniania bezpieczeństwa zachodnich Sojuszników”.

Uczestniczący w spotkaniu prezydenci Bułgarii, Republiki Estonii, Republiki Litewskiej, Republiki Łotewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej Rumunii, Słowacji, Węgier oraz przewodniczący Izby Deputowanych Republiki Czeskiej przyjęli wspólną deklarację państw Bukareszteńskiej Dziewiątki na szczyt NATO w Brukseli. Była ona rezultatem obrad pierwszej sesji warszawskiego spotkania pt.:  „Podniesienie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO do wyższego poziomu”.

Deklaracja zawiera wspólną wizję  przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz wspólną koncepcję kierunku postanowień, jakie  powinien podjąć Szczyt w Brukseli i dalszej adaptacji NATO do nowych wyzwań i zagrożeń. Państwa BD zgodnie oceniają też niebezpieczeństwa  wobec których znajduje się flanka wschodnia NATO. Prezydent Duda na konferencji prasowej  podkreślił: – Cieszę się ogromnie, że tę wspólną deklarację udało nam się przyjąć.

Deklaracja dużej nadziei

Prezydent Duda ocenił, że tak jak wspólna deklaracja przyjęta przed trzema laty w Bukareszcie przyczyniła się do postanowień szczytu NATO w Warszawie, które przyczyniły się do obecności wojsk Sojuszu na terytorium państw bałtyckich, Polski, Bułgarii i Rumunii, tak nasza wspólna dzisiejsza deklaracja  oraz zgodne spojrzenie na to, co chcemy jako NATO w przyszłości osiągnąć, również przyczyni się do tego, że łatwiej będzie podjąć decyzje na nadchodzącym szczycie NATO w Brukseli.  – stwierdził Prezydent Rzeczypospolite.

Współgospodarzem i współprowadzącym warszawskiego spotkania B9 był prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Podkreślił, że jest to drugi szczyt  Bukareszteńskiej Dziewiątki; pierwszy odbył się w listopadzie 2015 r. w Bukareszcie. Prezydent Rumunii powiedział, że współpraca krajów wschodniej flanki NATO jest szczególnie ważna wobec wciąż niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie i w całej Europie. 

Najwyższa Rada Obrony – w  Rumunii

Prezydent Iohannis zapowiedział, że w najbliższym czasie zwoła  posiedzenie specjalne rumuńskiej Najwyższej Rady Obrony (CSAT) w celu omówienia zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli. – Rumunia podchodzi do tych spraw tak poważnie, jak to tylko możliwe. Biorąc pod uwagę niezwykle ważne decyzje, które będą musiały być podjęte na szczycie NATO, postanowiłem zwołać specjalne spotkanie CSAT, aby przygotować się do tego szczytu – podkreślił Iohannis. Jego zdaniem szczyt NATO będzie kolejnym wkładem w naszą bezpieczniejszą przyszłość, więc  „nadszedł czas, aby nadal zwiększać nasze bezpieczeństwo. Państwa dynamicznie B9 przyczyniają się do wzmocnienia wspólnej obrony i wsparcia naszych sojuszników. Musimy wykorzystać tę dynamikę” . Prezydent  Rumunii zwrócił uwagę, że grupa Bukaresztańskiej Dziewiątki okazała się skuteczna i wnosi swój wkład do Sojuszu. Jednocześnie potrzebuje tego Sojuszu i docenia w nim znaczenie więzi transatlantyckich. Zwrócił uwagę na „sprawiedliwy podział obowiązków, na sojuszniczą bezwarunkową solidarność i jedność. To jest siła Sojuszu Północnoatlantyckiego” – podsumował Iohannis.

Potwierdzenie więzi transatlantyckich

Uczestnicy spotkania w Warszawie podkreślili, że wobec wszelkich zagrożeń państw wschodniej flanki NATO, zagrożeń wynikających z agresywnej polityki Rosji, konieczne są odstraszanie i obrona. Zwiększanie gotowości Sojuszu do takich działań. W tym kontekście i w Deklaracji i w debatach podkreślano znaczenie wzmocnionej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych i Kanady w Europie. To najważniejsze „potwierdzenie więzi transalantyckich”.

Wspólna odpowiedzialnośc militarna

Gotowość obronna wymaga zaangażowania militarnego we wszystkich dziedzinach: na lądzie, na morzy, w powietrzu i cyberprzestrzeni. Problemom militarnym poświęcona była druga sesja  „Wyzwania militarne, wspólna odpowiedzialność” z udziałem generałów sił NATO. Moderatorem tej sesji był prezydent Rumunii. Sesja była zamknięta dla mediów. Jednak wiadomo, że dotyczyła militarnych konkretów sformułowanych zgodnie przez szefów Państwa B9. Chodziło przede wszystkim o zagrożenia militarne i hybrydowe ze strony Rosji, o dzisiejszej postawie Rosji i jak trzeba oceniać. Podkreślano, że  konflikt zbrojny na Ukrainie,  cały czas pozostaje nierozwiązany. Podkreślano też, że wyzwaniem dla NATO są zagrożenia z Południa islamskim terroryzmem, nielegalną anarchiczną imigracją, chaosem na Bliskim Wschodzie.

Uczestnicy warszawskiego spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki wzięli także udział w uroczystej sesji poświęconej 100-leciu Odzyskania Niepodległości Polski, która odbyła się w gmachu Rady Ministrów. Poprowadził ją pan prezydent Klaus Iohannis, będąc moderatorem tej debaty.