Po Baltic Pipe szansa na offshore. Dania i Wielka Brytania chcą współpracować

17 października 2018, 15:30 Alert

Ambasady Danii i Wielkiej Brytanii zgłaszają gotowość do współpracy z Polską przy rozwoju offshore.

Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

Dania chce budować offshore w Polsce…

Thomas Risk z Ambasady Danii w Polsce, przyznał, że oba kraje mają unikalną możliwość współpracy przy budowie morskich farm wiatrowych oraz gazociągu Baltic Pipe, który ma przesyłać gaz z szelfu na północy z Norwegii przez Danię.

– Wymaga to budowy nowych gazociągów, ale wierzę, że rok 2022, w którym ten projekt powstanie, będzie uwieńczeniem współpracy między obydwoma krajami, a jednocześnie szansą na współdziałanie w nowych obszarach, jak morskie farmy wiatrowe. To naturalny element zwiększenia udziału zielonej energii, a Dania zebrała duże doświadczenie w tym obszarze w ostatnich kilkunastu latach. Transformacja energetyczna to szansa dla Polski, nie tylko na nowe miejsca pracy i integrację portów, ale także na rozwój całego przemysłu. Zgodnie ze scenariuszami Bloomberga przed 2040 rokiem może powstać ponad nowych 50 GW mocy z farm wiatrowych. Nie ma żadnych innego, tak szybko rozwijającego się źródła. Potencjał jest, a branża czeka na prace legislacyjne. Również Dania wypatruje polskiej strategii energetycznej po to, by podzielić się doświadczeniami – powiedział.

Urzędnik podkreślił, że konkurencyjność farm wiatrowych rośnie, a koszty spadają. – Nie jestem naukowcem, ale wierzę, że warunki rozwoju morskich farm w Danii są podobne jak w Polsce. Z tego względu istnieje realna szansa na dynamiczny rozwój tego sektora po tej stronie Bałtyku – powiedział Risk.

…Wielka Brytania też

Lena Modzelewska z Ambasady Wielkiej Brytanii przyznała, że Zjednoczone Królestwo jest w stanie sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi, a Londyn jest liderem dekarbonizacji. Plan do 2050 roku przewiduje wydanie mld funtów na czystej energię jej generacji z odnawialnych źródeł energii. – Bałtyk ma duży potencjał, a Wielka Brytania chce się podzielić doświadczeniami z Polską, co już czyni ambasada Zjednoczonego Królestwa w Polsce – powiedziała.

Cytowani urzędnicy wystąpili podczas konferencji poświęconej morskiej energetyce wiatrowej „Offshore Wind – Logistics&Supplies 2018″ pod patronatem BiznesAlert.pl.

Bartłomiej Sawicki