Kolejny krok ku budowie Baltic Pipe w Danii

18 lipca 2019, 07:00 Alert

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) udzieliła Energinet.dk i Gaz-System pozwolenia następującego po zakończonej ocenie oddziaływania na środowisko – informuje EPA.

Baltic Pipe. Grafika: BiznesAlert.pl
Baltic Pipe. Grafika: BiznesAlert.pl

Pozwolenie jest niezbędne, aby powyższe spółki odpowiedzialne za realizację projektu gazociągu z Norwegii przez Danię do Polski mogły rozpocząć jego realizację. Zgoda została poprzedzona konsultacjami trwającymi od lutego do kwietnia 2019 roku. EPA otrzymała 142 odpowiedzi od podmiotów zainteresowanych Baltic Pipe. Agencja publikuje te zgłoszenia i uwzględnia je wszystkie w ostatecznej ocenie oddziaływania projektu na środowisko.

Gazociąg Baltic Pipe ma powstać do października 2022 roku i osiągnąć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie. Pozwoli na import gazu norweskiego do Polski. Budowa odcinka podmorskiego ruszy wiosną 2020 roku i potrwa dwa lata.

Baltic Pipe podał, że duński minister przedsiębiorczości opublikował rozporządzenie w sprawie dyrektywy krajowej dla Baltic Pipe, co było warunkiem, by Agencja Ochrony Środowiska mogła w dniu 12 lipca wydać zezwolenie OOŚ dla prac budowlanych na lądzie.

Minister przedsiębiorczości Simon Kollerup (Socjaldemokracja) opublikował rozporządzenie w sprawie dyrektywy krajowej dla projektu Baltic Pipe. Baltic Pipe to gazociąg, który ma połączyć systemy gazowe w Norwegii, Danii i Polsce. Projekt prowadzony jest we współpracy pomiędzy Energinet a polską spółką GAZ-SYSTEM.

Dyrektywa krajowa była warunkiem, by Agencja Ochrony Środowiska mogła w dniu 12 lipca wydać zezwolenie OOŚ dla prac budowlanych na lądzie. Teraz Energinet może rozpocząć uzyskiwanie zezwoleń i odstępstw w 13 gminach, przez które z zachodu na wschód będzie przebiegał projekt.

W Danii gazociąg będzie przebiegał od plaży Houstrup Strand na zachodnim wybrzeżu Jutlandii przez części Jutlandii, Fionii i Zelandii do zatoki Faxe na południowej Zelandii. Projekt obejmuje ponadto rozbudowę instalacji do przetwarzania gazu w Nybro w gminie Varde oraz nową tłocznię pod Everdrup w gminie Næstved.

Dyrektywa krajowa zarezerwuje obszary na lądzie pod gazociąg oraz instalacje w Nybro i Everdrup. Wraz z oceną środowiskową projekt dyrektywy krajowej był poddany 2. konsultacjom publicznym w okresie od 15 lutego do 12 kwietnia bieżącego roku.

EPA/Baltic Pipe/Gaz-System/Wojciech Jakóbik