Bando: Nie będzie szybkiego skoku technologicznego w energetyce

21 maja 2015, 13:00 Energetyka

Jak polska energetyka będzie wyglądać w 2030 roku? Minister Gospodarki, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i dyrektor zarządzająca Polskiej Grupy Energetycznej przekonywali, że ewolucja trwa, ale rewolucji nie będzie.

– Mamy pełną świadomość, że klimat podlega zmianom, ale pytanie czy Europa nie za szybko podjęła decyzję o redukcji emisji gazów cieplarniach u siebie, przed zawarciem globalnego porozumienia na szczycie klimatycznym w Paryżu – mówił otwierając Forum Nowa Energia, organizowane przez Fundację im. Lesława A. Pagi przy współpracy z portalem WysokieNapiecie.pl, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Wicepremier zwrócił uwagę, że ograniczając emisje gazów cieplarnianych Polska powinna robić to w sposób korzystny dla jej gospodarki. – Braliśmy to pod uwagę pracując nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Musieliśmy podjąć decyzję, czy już dzisiaj rozwijać duże farmy fotowoltaiczne, czy poczekać aż to polskie firmy rozwiną technologie, które pozwolą na to, aby jak najwięcej pieniędzy z systemu wsparcia zostawało w kraju. Mam tu na myśli m.in. technologię grafenu, czy panele oparte o polską miedź, bo wiadomo, że KGHM prowadzi już w tym obszarze badania – mówił Janusz Piechociński.

Także uczestniczący w panelu dyskusyjnym Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki i Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzająca ds. ekonomiczno-finansowych w PGE przekonywali, że Polska stopniowo – zgodnie z obecną polityką energetyczną – powinna inwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii. A system powinien wspierać najbardziej efektywne technologie. Zdaniem dyrektor Bartoś to przede wszystkim energetyka oparta o biomasę i wiatr na lądzie.

– Mamy już niespełna 300 MW farm wiatrowych, a kolejne 218 MW planujemy uruchomić do końca tego roku. Jesteśmy już liderem produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Na modernizację posiadanych aktywów wytwórczych, której efektem będzie m.in. redukcję emisji CO2 i innych gazów wydamy w najbliższych latach ok. 12 mld zł. Budujemy nowe bloki energetyczne, których emisje są niższe od obecnych średnio ok. 1,1 t CO2/MWh i wynoszą ok. 0,75 t CO2/MWh – mówiła Magdalena Bartoś.

– Nie widzę skoku technologicznego, który miałby całkowicie zmienić obraz dzisiejszej energetyki. Za 10-15 lat będziemy produkować energię w ten sam sposób co dzisiaj. Zmieni się jedynie udział poszczególnych technologii – prognozował obraz polskiej energetyki w 2030 roku Maciej Bando, prezes URE.

Także Magdalena Bartoś zwracała uwagę, że PGE już dzisiaj wie z czego będzie produkować energię w 2030 roku, bo taki jest horyzont inwestycji podejmowanych przez spółkę i z dużym prawdopodobieństwem przewiduje jak będzie wyglądał cały krajowy rynek za 15 lat. – Ten obraz już dziś potrafimy nakreślić Rozbudowywane połączenia transgraniczne, czy rozwijane obecnie technologie będą go uzupełniać – przekonywała.

Forum Nowa Energia organizowane przez Fundację im. Lesława Pagi ma na celu stworzenie platformy wymiany wiedzy pomiędzy najlepszymi studentami zrzeszonymi w studenckich kołach naukowych w całej Polsce, a największymi, strategicznymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Uczestnicy Forum Nowa Energia mogli przekonać się dlaczego to właśnie przedsiębiorstwa energetyczne są najlepszym miejscem do rozpoczęcia kariery przez najlepszych studentów w Polsce i jakie wyzwania stoją przed polską energetyką w perspektywie do 2050 roku.

Na Forum Nowa Energia składa się debata pomiędzy największymi specjalistami z sektora energetycznego dotycząca nowych celów dla polskiej energetyki w perspektywie do 2050 roku, a także trzy ścieżki tematyczne, które są kluczowe dla zrozumienia wyzwań, jakie stoją przez polską energetyką: biznes, regulacje i technologie.

Organizator: Fundacja im. Lesława A. Pagi
Współorganizatorzy: Interdyscyplinarne Koło Naukowe Energetyka i Prawo, portal www.wysokienapiecie.pl
Partnerzy: Energia dla firm S.A., GE, HAYS Poland Sp. z o.o., Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna sp. j., PKN ORLEN S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PKP Energetyka S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Źródło: Fundacja im. Lesława Pagi