Baranowski: PGE chce być liderem OZE w Polsce

14 listopada 2018, 10:40 Energetyka

PGE kontynuuje proces zmian aby zdywersyfikować swój park wytwórczy i zmniejszyć jego emisyjność CO2. Spółka chce inwestować w nisko i zeroemisyjne źródła energii.

fot. Pixabay

– Proces zmian ma celu dywersyfikację naszego miksu wytwórczego. Część z tych prac zostało już zakończonych. Zakończyliśmy budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii w Elektrociepłowni w Rzeszowie. Ciepło systemowe jest bardzo ważnym elementem walki ze smogiem i o czyste powietrze. Odpady, które będą przetwarzane w ekologiczny sposób produkując przyjazne środowisku ciepło – powiedział podczas konferencji wynikowej za trzeci kwartał i dziewięć miesięcy 2018 roku prezes PGE Henryk Baranowski dodając, że pozwoli to na zmniejszenie wykorzystywania kotłów węglowych do celów grzewczych.

Jego zdaniem enegretyka jutra to także rozwój kogeneracji.- Mamy dużo pomysłów w tym zakresie ale dotyczą one lokalnych inicjatyw, które relatywnie nie są duże. Wśród inwestycji w tym zakresie należy wymienić uciepłownienie Rybnika oraz budowa nowej elektrociepłowni w Czechnicy.

Według prezesa Baranowskiego transformacja PGE oznacza też odpowiednie decyzje inwestycyjne. – Wobec wyzwań do jakich należy zaliczyć wzrost cen uprawnień do emisji CO2 naturalnym kierunkiem jest zmniejszenie naszej ekspozycji na ich wzrost ceny – stwierdził.

Jak zaznaczył wobec istotnego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 Komisja Europejska jest zoobligowana do zwołania posiedzenia komitetu ds zmian klimatu i zaproponowania bezpośredniego środka zaradczego aby wzrost cen nie uderzył w konkurencyjność europejskiej gospodarki. – Planowane przez PGE inwestycje wpływają na ograniczenie emisji CO2. Nie tylko na ekspozycje wzrostu cen CO2 ale do zmniejszenia krajowej emisji. Dzięki budowanym nowym wysokosprawnym blokom zastąpimy część jednostek o wyższej emisyjności i niższej efektywności – podkreślił prezes PGE.

W tym kontekście zwróci uwagę, że spółka chce być liderem OZE w Polsce i inwestować w nowe farmy wiatrowe na lądzie, na morzu oraz w fotowoltaikę. Dzięki planowanym przez PGE projektom w morską energetykę wiatrową koncern chce zmniejszyć emisje CO2 o ok. 4 mln ton rocznie, co ma pozwolić polskiej gospodarce na oszczędności rzędu 350 mln złotych. – Do 2026 roku chcemy zmniejszyć emisję CO2 o ok. 60 mln ton. Równocześnie średnie emisyjne będzie konsekwentnie spada. Nawet przy konserwatywnym scenariuszu emisyjność CO2 będzie spadać o 8 ton/1MWh energii netto. To dopiero początek zmian – powiedział.