font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna 11 października, 2017 godz. 10:45   
KOMENTUJE: Henryk Baranowski

Baranowski: Ciepłownictwo to impuls dla PGE

Henryk Baranowski / fot. PGE Henryk Baranowski / fot. PGE

Ciepłownictwo to bardzo interesujący obszar polskiej energetyki, ponieważ jest dość mocno zapóźniony technologicznie i organizacyjnie – powiedział w trakcie odbywającego się w Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu prezes PGE Henryk Baranowski.

Jego zdaniem dla PGE ciepłownictwo ma potencjał rozwojowy i inwestycyjny. Właśnie ten obszar określił jako jeden z impulsów do rozwoju spółki.  – Wskaźniki ekonomiczne, które można uzyskać inwestując w ten obszar, są interesujące – powiedział. Dodał przy tym, że istnieje szansa na modernizację sektora.

Według niego ciepłownictwo jest ważne również ze społecznego punktu widzenia i dlatego spółka zdecydowała się na zakup aktywów francuskiej spółki EDF w Polsce. PGE w ramach transakcji ma przejąć osiem elektrociepłowni w różnych częściach Polski oraz blisko 400 km sieci ciepłowniczej.

– Na tej bazie chcemy realizować nową linię biznesową – powiedział Baranowski. Podkreślił także znaczenie energetyki rozproszonej i prosumenckiej oraz powstawanie klastrów. – Będzie to miało wymierny wpływ na cały łańcuch wartości tworzony przez PGE. Z jednej strony jest to dla nas zagrożenie, ale z drugiej wyzwanie – powiedział. – Chcemy być kreatorami tych rozwiązań – podkreślił Baranowski.