Ciąg dalszy symbiozy. BASF chce ruszyć z Rosjanami do Arktyki

18 lipca 2018, 07:15 Alert

Rozwija się współpraca gazowa firm z Rosji i Niemiec. Niemiecki gigant chemiczny BASF przyznał, że jest zainteresowany współpracą przy projektach arktycznych w Rosji, jak Arctic LNG 2.

Arctic LNG i Yamal LNG. Grafika: Total
Arctic LNG i Yamal LNG. Grafika: Total

Arctic LNG 2

Prezes filii rosyjskiej BASF Christoph Roehrig poinformował agencję Interfax, że jego firma chciałaby współpracować przy projekcie Novateku o nazwie Arctic LNG 2. Zakłada on budowę gazoportu o przepustowości 18,8 mln ton LNG rocznie. Ma być zlokalizowany na Półwyspie Gydańskim w Syberii Zachodniej. Będzie to następca Yamal LNG funkcjonującego już na Półwyspie Jamalskim.

Infrastrukturę naziemną projektuje włoski Saipem, jak w przypadku polskiego terminalu LNG w Świnoujściu. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść w 2019 roku, a pierwsze dostawy mogłyby ruszyć do końca 2023 roku.

W projekt zaangażował się francuski Total, przejmując 10 procent akcji  Arctic LNG 2. Biorąc pod uwagę, że firma posiada 19 procent akcji w Novateku, a ta rosyjska spółka chce zachować 60 procent akcji nowego gazoportu, zaangażowanie Francuzów w jego akcjonariat powinno sięgnąć 21,5 procent. Udział w przedsięwzięciu rozważa chińskie CNPC, o czym informował minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

Symbioza gospodarcza

Rosyjski BASF jest już zaangażowany w projekty rosyjskie. Poprzez spółkę-córkę Wintershall jest partnerem finansowym gazociągu Nord Stream 2. Posiada przez nią także udziały w złożu Achimow. W zamian przekazał Gazpromowi udziały w spółkach i infrastrukturze w Niemczech: 50 procent udziałów w firmie handlującej gazem WINGAS, WIEH (Wintershall Erdgas Handelshaus Berlin) oraz WIEE (Wintershall Erdgas Handelshaus Zug), w tym również udziały w firmie Astora, która obsługuje obiekty magazynowe gazu ziemnego w Rehden i Jemgum w Niemczech, oraz udział w magazynie gazu ziemnego w Haidach w Austrii.

– BASF to jedyna firma z realnym, praktycznym doświadczeniem pracy w Arktyce – powiedział Roehrig. Zdradził, że jego spółka mogłaby zapewnić technologię oczyszczania „kwaśnego” gazu, czyli metanu zmieszanego z dwutlenkiem węgla i siarkowodorem, od których przyspiesza korozja gazociągów oraz innych instalacji.

Interfax/Total/RIA/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Złoża za gazociąg? Gazprom znajdzie pieniądze na Nord Stream 2