Tranzyt przez Baumgarten jest już przywracany

12 grudnia 2017, 21:30 Alert

Po dokładnej inspekcji przez straż pożarną i austriackie państwowe biuro śledcze, Gas Connect Austria (GCA) rozpoczął proces przywracania tranzytu gazu pod wtorkowym pożarze.

fot. Gazprom

Jak poinformował austriacki operator system gazociągów w kierunku Włoch, zachodniej Austrii do Niemiec oraz w kierunku Węgier ma zostać przed północą uruchomiony. Jak zapewnia GCA pozwoli to przywrócić tranzyt przez Austrię i zabezpieczyć dostawy gazu do krajów docelowych. Jednocześnie operator zaznacza, ze dostawy na rynek krajowy nie były i nie są zagrożone.

Spółka informuje również, że przyczyna wybuchu i pożaru nie jest jeszcze znana, ale podejrzewa się, że do incydentu doszło ze względu na problem techniczny.

Wybuch

Przypominamy, że we wtorek około godziny 9.00 doszło do wybuchu i pożaru infrastruktury huba gazowego Baumgarten w wyniku, których zginęła jedna osoba, a 18 jest rannych. W efekcie tego wypadku tranzyt gazu przez hub w Baumgarten został całkowicie zawieszony. Przez Baumgarten gaz z Rosji dociera do Czech i dalej do Niemiec, bezpośrednio do południowych Niemiec, na południe do Włoch, a także na Węgry.

Najbardziej ucierpiały Włochy

Rynek hurtowy gazu ziemnego odpowiedział na dzisiejszą eksplozję hubu w Baumgarten najwyższymi od pięciu lat wzrostami cen paliwa.

„Na brytyjskiej giełdzie ceny na produkcie tzw. IntraDay osiągnęły poziom ponad 38 euro/MWh. Natomiast ceny na rynku dnia następnego we Włoszech wzrosły o ponad 200 proc. dzień do dnia ze względu na wstrzymanie dostaw z Austrii. Aktualnie trwają próby ustabilizowania rynku” – powiedział PAP dyrektor ds. Handlu w HEG Adam Grupiński.

Jak podkreślił, sytuację pogarsza fakt, że lada dzień w Europie może nastąpić ochłodzenie, co znacząco wpłynie na zapotrzebowanie na gaz.

Na skutek eksplozji i późniejszego pożaru w tłoczni gazu we wtorek zginęła jedna osoba, a 18 zostało rannych. Jak poinformował operator tłoczni, spółka Gas Connect Austria instalacja została wyłączona w kontrolowany sposób. Według GCA przyczyna wypadku pozostaje niejasna, natomiast zakłada się, że była to usterka techniczna.

Baumgarten jest skrzyżowaniem wielu gazociągów, a także miejscem, gdzie strumień gazu płynący z Rosji największą trasą eksportu przez Ukrainę i Słowację rozdziela się na główne odnogi, wiodące do Czech i dalej Niemiec, bezpośrednio do południowych Niemiec, na południe do Włoch, a także na Węgry.

Jednocześnie operator poinformował, że o ile dostawy gazu do odbiorców w Austrii w przewidywalnej przyszłości będą zapewnione, to jednak tranzyt gazu przez Austrię w kierunku południowym i południowo-wschodnim będzie na razie utrudniony. Austriacy natychmiast poinformowali operatorów systemów przesyłowych gazu sąsiednich państw.

Specjalistyczną pomoc Austrii zaoferowało PGNiG. „W związku z informacjami o wypadku na instalacjach hubu gazowego w Baumgarten w Austrii, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaoferowało natychmiastową niezbędną pomoc operatorowi instalacji – firmie Gas Connect Austria – z wykorzystaniem wyspecjalizowanych służb ratowniczych należącej do PGNiG Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie. Wyrażamy głębokie współczucie ofiarom wypadku i ich rodzinom” – brzmi oświadczenie prezesa spółki Piotra Woźniaka.

Z Baumgarten na południe prowadzi gazociąg, zasilający Włochy oraz Słowenię, inna rura łączy węzeł z Węgrami. Dostawy do Włoch drastycznie spadły przez największy gazociąg wiodący przez Tarvisio, operator sieci gazowej tego kraju ogłosił stan nadzwyczajny i uruchomił odpowiednie plany awaryjne. Na razie nie ma informacji o zakłóceniach w Słowenii i na Węgrzech. W przypadku tego pierwszego kraju alternatywna trasa dostaw wiedzie z Włoch, Węgry mogą otrzymywać gaz z kilku kierunków.

Włoskie dane wskazują, że magazyny – mieszczące kilkanaście mld m sześc. – są wypełnione w 80 proc. Według think-tanku Bruegel, Włochy bez problemu są w stanie uzupełnić braki gazu. Ich magazyny są w stanie dostarczać gaz w tempie ok. 2,75 TWh dziennie, podczas gdy niedobór bieżących dostaw wynosi nieco ponad 1 TWh/dzień.

Jak poinformowało PAP PGNiG, „wydarzenia w austriackim Baumgarten miały wyraźny wpływ na wzrost cen na rynkach gazu w Europie, co znalazło również przełożenie na wyceny kontraktów notowanych na Towarowej Giełdzie Energii”. Na włoskiej giełdzie ceny gazu wzrosły do poziomów najwyższych od 10 lat. Chwilowy skok cen, choć o znacznie mniejszej skali zanotowano też m.in. na holenderskiej giełdzie TTF.

CIRE.PL/Polska Agencja Prasowa