Bober: Nowa inwestycja zwiększy innowacyjność Grupy Azoty

3 czerwca 2016, 12:30 Chemia

(Grupa Azoty)

W czwartek, 2 czerwca na terenie puławskich Azotów w obecności Szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzaty Sadurskiej i Wojewody Lubelskiego, Pana Przemysława Czarnka wmurowano akt erekcyjny pod nową Wytwórnię Nawozów Granulowanych na Bazie Saletry Amonowej. Inwestycja warta jest 385 milionów złotych.

– Dziś rozpoczynamy dalszy rozwój produkcji nawozowej – nowoczesnej, bezpiecznej i zwracającej uwagę na aspekty ekologiczne. Na sukces naszej firmy zarówno ten obecny, jak i minionych 50-ciu lat składa się dobrze zbilansowany profil produkcji, a także odwaga w podejmowaniu decyzji rozwojowych i coraz bardziej innowacyjne podejście. Jestem przekonany, że właśnie w ten sposób, rozpoczynając kolejną inwestycję najlepiej uczcimy nasz jubileusz – podkreślał w czasie uroczystości Mariusz Bober, Prezes Grupy Azoty i Grupy Azoty Puławy.

– Gratuluje Zakładom Azotowym w Puławach tych 50-ciu lat. Gratuluję tym bardziej ponieważ są to Zakłady niezwykle istotne dla społeczności lokalnej. To największy pracodawca zapewniający wiele miejsc pracy. Ale gratuluje też puławskim Zakładom jako części branży istotnej dla Skarbu Państwa – powiedziała Pani Małgorzata Sadurska, Szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. – Na koniec dzieląc się osobistą refleksją, muszę przyznać, że Puławy zawsze miały szczęście do ludzi i chciałabym, żeby tak zostało. Przekazuję też osobiste najserdeczniejsze życzenia od Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – dodała Pani Minister Sadurska.

Nowa instalacja składać się będzie z dwóch linii produkcyjnych, które będą oddawane do użytku w dwóch etapach; pierwszym do III kwartału 2018 r. i drugim do III kwartału 2020 roku. Jej budowa umożliwi wytwarzanie, pakowanie i wysyłkę dwóch produktów: saletrzaku i saletry amonowej granulowanej. Według założeń zdolności produkcyjne wytwórni wyniosą 1400 ton na dobę saletrzaku lub 1200 ton na dobę saletry granulowanej mechanicznie. W skład inwestycji wejdzie również zaplecze magazynowe i centrum logistyczne. Dostawcą technologii jest wchodząca w skład Grupy Azoty – Grupa Azoty Kędzierzyn. Za projektowanie inwestycji odpowiada konsorcjum spółek zależnych Prozap – Grupa Azoty Puławy i Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne. Po uruchomieniu nowej instalacji pracować na niej będzie 130 osób w systemie 5-brygadowym.