Boris Johnson obiecuje wsparcie dla energetyki jądrowej

31 lipca 2019, 11:15 Alert

25 lipca 2019 roku, w czasie swojego pierwszego – jako premiera – wystąpienia w Izbie Gmin, Boris Johnson wyraził swoje „pełne pasji” poparcie dla energetyki jądrowej. Zgodnie z dotychczasową polityką UK do 2030 roku siedem z ośmiu elektrowni jądrowych funkcjonujących w tym kraju ma zostać zamkniętych, a projekty budowy nowych elektrowni jądrowych przez ostatnie dwa lata nie miały zapewnionego finansowania.

Boris Johnson
Boris Johnson. Fot. Flickr
W czasie posiedzenia parlamentu Johnson zapytany został przez Trudy Harrison, członka Izby Gmin z Copeland, gminy w zachodniej Kumbrii, w której leży Sellafield czy zgadza się ze stwierdzeniem, że nadszedł czas jądrowego renesansu. Johnson potwierdzając dodał, że energia jądrowa musi być częścią koszyka energetycznego UK, a energetyka jądrowa pomoże Wielkiej Brytanii osiągnąć cele redukcji emisji dwutlenku węgla.

22 lipca 2019 roku, w dniu, w którym Johnson został wybrany na lidera Partii Konserwatywnej i dwa dni przed oficjalnym zastąpieniem Theresy May na stanowisku premiera, rząd rozpoczął konsultacje w sprawie finansowania dużych elektrowni jądrowych i proponowanej inwestycji w małe reaktory modułowe w wysokości 18 mln GBP (ok. 85 mln PLN).

W czerwcu 2018 r. Greg Clark, sekretarz stanu w Departamencie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) – zastąpiony w tym tygodniu przez Johnsona Andreą Leadsom – ogłosił, że wykorzystując model Regulated Asset Base (RAB) rząd dokona oceny nowych projektów jądrowych. W efekcie przeprowadzonych konsultacji stwierdzono, że ponieważ koszty technologii odnawialnych ciągle spadają, zapewnią one prawdopodobnie większość narodowych niskoemisyjnych mocy generacyjnych w 2050 r. Jednocześnie wskazano jednak, że w 2050 roku kluczową rolę nadal odgrywać będzie stabilna, pewna, niskoemisyjna energetyką jądrowa. Model RAB nie miał zastosowania do budowanej elektrowni Hinkley Point C (HPC)ale będzie miał zastosowanie dla przyszłych elektrowni. Wielka Brytania planuje realizację pięciu nowych projektów przez EDF Energy wraz z China General Nuclear (CGN); NuGeneration (NuGen) i Horizon Nuclear Power.

Francuski EDF Energy razem z CGN posiadającym 33,5% udziałów w projekcie budują dwa reaktory typu EPR w Hinkley Point C. Planowana jest również budowa elektrowni jądrowych w Sizewell, Suffolk i Bradwell w Essex, przy czym ta ostatnia w oparciu o chińską technologię. Brytyjska firma inżynieryjna Atkins, członek grupy SNC-Lavalin poinformowała także o otrzymaniu kontraktu o wartości 5,0 mln GBP na wykonanie podstawowego projektu dla lokalizacji Sizewell C. Będzie to pierwszy program prac budowlanych, który rozpocznie się w proponowanej dwureaktorowej (EPR) elektrowni jądrowej.

W listopadzie ubiegłego roku Toshiba Corp zrezygnowała z projektu budowy elektrowni jądrowej o mocy brutto max. 3,8 GWe w Moorside i ogłosiła likwidację spółki zależnej NuGen zarządzającej tym projektem. W projekcie miał być wykorzystany reaktor AP1000 firmy Westinghouse. Proces oceny ogólnej projektu reaktora przez regulatora brytyjskiego (Generic Design Assessment – GDA) zakończył się w marcu 2017 r. W tym samym czasie Westinghouse (należący do Toshiba) złożył wniosek upadłościowy.

Na początku tego roku, nowe projekty firmy Horizon zostały również zawieszone, pomimo że brytyjska filia Hitachi poczyniła znaczne postępy w realizacji planów zapewnienia co najmniej 5,4 GWe nowych mocy w dwóch lokalizacjach – Wylfa Newydd, w północnej Walii i Oldbury -on-Severn, w południowo-zachodniej Anglii. Ocena ogólna projektu reaktora przez regulatora brytyjskiego (Generic Design Assessment -GDA) zakończyła się w grudniu 2017 r. Horizon z zadowoleniem przyjął rozpoczęcie przez rząd konsultacji modelu RAB mówiąc, że nowy model subsydiowania i finansowania był „jednym z podstawowych kroków” w kierunku wznowienia realizacji projektów.

CIRE.pl/World Nuclear News