Brygady młodzieżowe zbudują budynki socjalne białoruskiej elektrowni jądrowej

21 maja 2019, 09:00 Alert

Obiekty infrastruktury socjalnej, które powstaną w Ostrowcu przy budowanej elektrowni atomowej, otrzymały status „Wszechbiałoruskiej Budowy Młodzieżowej”; do ich realizacji zostaną zaangażowani studenci i młodzież.

Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska

Stosowny dekret podpisał w poniedziałek prezydent Alaksandr Łukaszenka – poinformowała służba prasowa głowy państwa.

Jak wyjaśniono, „nadanie tym obiektom statusu Wszechbiałoruskiej Budowy Młodzieżowej będzie sprzyjać zwiększeniu aktywności młodych ludzi, zapewnieniu im zatrudnienia, rozwoju ruchu brygad młodzieżowych, połączeniu ich istotną ideą obywatelsko-patriotyczną”.

Brygady studenckie i młodzieżowe mają zostać zaangażowane m.in. przy budowie kompleksu sportowego, krytego lodowiska, szkoły, szpitala, przedszkola i dworca autobusowego.

Według białoruskiego prawodawstwa za organizację pracy brygad studenckich i młodzieżowych, trwającej od maja do września, odpowiedzialny będzie państwowy Białoruski Republikański Związek Młodzieży (BRSM), a lokalne władze mają go w tych działaniach wspierać, m.in. zapewniając młodym ludziom lokum i wyżywienie.

„W moim odczuciu to taki ideologiczny relikt” – skomentował w rozmowie z PAP Alaksandr Kłaskouski, publicysta portalu Naviny.by. W czasach ZSRR młodzież należąca do Komsomołu (Komunistycznego Związku Młodzieży) masowo uczestniczyła m.in. w czynach społecznych i pracowała na Wielkich Budowach Socjalizmu.

„Jak mi się wydaje, chodzi o to, żeby nasz BRSM miał okazję do zademonstrowania swojej przydatności. Zapewne – niczym niegdyś Komsomoł – będzie formować brygady, które latem pokaże telewizja państwowa w trakcie pracy” – dodał analityk.

Władze przewidują, że w związku z budową pod Ostrowcem elektrowni atomowej liczba mieszkańców tej miejscowości na Grodzieńszczyźnie, niedaleko granicy z Litwą, wzrośnie z 10 tys. do ok. 22-23 tys.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec według rosyjskiego projektu AES-2006. Głównym wykonawcą projektu jest Rosatom.

Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi – w 2020 r.

Polska Agencja Prasowa