font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 13 lipca, 2017 godz. 14:45   
REDAKCJA

Brzeziński: USA wspierają Trójmorze. Integracja infrastruktury ważna jak NATO

photo_2017-07-11_11-12-56 Fot.:BiznesAlert.pl

– Stany Zjednoczone od dekad wspierały integrację Europy Środkowej i Wschodniej z Zachodem. A Inicjatywa Trójmorza stanowi odpowiedź na jedną z kluczowych kwestii mającej wpływ na to, czy Europa jest zjednoczona, wolna i dobrze prosperująca – stwierdził w rozmowie z portalem WP.PL podczas warszawskiego Global Forum Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council i były podsekretarz obrony w administracji George’a Busha.

Jego zdaniem infrastruktura, sieci cyfrowe, sieci energetyczne i transport są tak ważne, jak samo członkostwo w NATO.  Podkreślił przy tykm że poprzednia administracja w Waszyngtonie wspierała korytarz Północ-Południe, który był prekursorem Trójmorza.

– Teraz w bardzo mocny sposób robi to Trump. Ameryka ma jasny w tym interes. Silna, zintegrowana i bogata Europa będzie lepszym partnerem dla Stanów Zjednoczonych. Może im pomóc nie tylko w regionalnych problemach związanych z bezpieczeństwem, ale także na świecie – powiedział ekspert.

Według niego w inicjatywie Trójmorza nie należy się doszukiwać zalążku geopolitycznej idei jako przeciwwagi dla Zachodu.

– Problem z tym jest taki, że taka interpretacja nie pasuje do tego, co jest podstawowym celem i kluczowym warunkiem dla sukcesu Trójmorza. Jego sukces zależy od funduszów unijnych. Trudno w takim razie być przeciwko Unii Europejskiej będąc za Trójmorzem. Dlatego nie kupuję tego. To zresztą narracja, którą z pewnością popiera nasz sąsiad ze Wschodu. Rządowi Putina nie podoba się idea bardziej zjednoczonej Europy i bardziej bogatej Europy Środkowej – powiedział rozmówca portalu.

Wirtualna Polska