Cañete: UE może zaostrzyć cele klimatyczne

10 lipca 2018, 14:15 Energetyka

Europejski komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Cañete wziął dziś udział w konferencji „Wizja nowoczesnej, czystej i konkurencyjnej gospodarki UE”, która miała miejsce w Brukseli. Wygłosił tam mowę dla jej uczestników.

Fot. Miguel Arras Cañete:Komisja Europejska

Cañete wyraził potrzebę stworzenia długoterminowej strategii rozwoju w Europie, ponieważ jak zauważył, żyjemy w czasach cyfrowej rewolucji, która całkowicie zmienia nasze życie: jesteśmy lepiej skomunikowani, więcej podróżujemy i żyjemy dłużej. Jednocześnie wyzwania, które stoją przed ludzkością są większe – komisarz powiedział, że najpoważniejszym z nich jest globalne ocieplenie, spowodowane ludzką działalnością od 100-200 lat.

By ograniczyć ten proces, mówił Cañete, niezbędne jest odejście od węgla i stworzenie gospodarki przyjaznej dla środowiska: – Jeśli cele zawarte w Porozumieniu paryskim mają być osiągnięte do połowy stulecia, nie możemy zwlekać ze stworzeniem planu jak je osiągnąć – zaapelował. Zaznaczył w tym miejscu, że Komisja Europejska już teraz pracuje nad propozycją długoterminowych redukcji gazów cieplarnianych. Ma ona zostać przedstawiona podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w grudniu. – Unia Europejska jest gotowa wziąć odpowiedzialność – oznajmił.

Przypomniał on, że Unia Europejska już odnotowała pierwsze postępy we wcielaniu celów klimatycznych w życie: wymienił on reformę systemu handlu emisjami EU ETS oraz niemal ukończony plan prac nad energetyką i klimatem do 2030 roku. Jednocześnie trwają prace nad regulacjami dotyczącymi emisji, których nie ETS nie dotyczy, czyli tych pochodzących z transportu, budynków i rolnictwa. – Pozwoli to ograniczyć emisje o 40 procent do 2030 roku – powiedział Cañete.

– Unia Europejska chce realizować swoje ambicje w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, który umocni nas na pozycji lidera transformacji energetycznej – powiedział komisarz. – Z przyjemnością potwierdzam, że osiągnęliśmy polityczną zgodę nad kluczowymi elementami dotyczącymi ograniczeń emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim wdrażaniu efektywności energetycznej i energii odnawialnej. Oczekujemy, że państwa członkowskie przedstawią plany redukcji emisji w perspektywie co najmniej 30 lat – mówił.

Ogłosił, że dyrektywa dotycząca emisji z budynków weszła w życie dzisiaj, a regulacje rynków energii wejdą w życie jeszcze w czasie austriackiej prezydencji, a do 2030 roku udział energii odnawialnej w UE ma wynieść 32 procent. – Wszystkie te czynniki razem stawiają nas w dobrej pozycji przed celem ograniczenia emisji o 40 procent do 2030 roku, a możliwe, że uda nam się nawet polepszyć ten wynik do 45 procent, ale będziemy w stanie powiedzieć na ten temat więcej jesienią – mówił Cañete.