Cenna „góra śmieci”, czyli o co chodzi w gospodarce cyrkularnej (WIDEO)

29 lutego 2016, 15:00 Energetyka

Ciągły wzrost – taki model gospodarki nasza cywilizacja wypracowała w minionym wieku. Wypracowaliśmy model skuteczny, ale niezwykle kosztowny np. pod względem eksploatacji globalnych zasobów surowców. Zużywamy surowce, paliwa kopalne, a ich ilość w przyrodzie często jest ograniczona. O ograniczeniu światowych złóż ropy naftowej czy gazu ziemnego mówi się od wielu lat, jednak rzadko wspomina się, że z innymi surowcami też nie jest najlepiej.

Światowe złoża fosforu wyczerpią się za ok. 150 lat, a co jeszcze bardziej komplikuje sprawę fakt, że prawie w całości mieszczą się na terenie Maroka. Brak fosforu to globalny kryzys rolnictwa, w którym odgrywa on kluczową rolę, a przez to widmo np. globalnego głodu.

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się idei gospodarki cyrkularnej, która w przeciwieństwie do obowiązującego modelu, stawia na odzysk. Dzisiejsze technologie pozwalają nam uzyskać z odpadów nie tylko energię, ale również wiele surowców. Tym sposobem idea, która zyskuje coraz bardziej na popularności może stać się początkiem nowej rewolucji. Dziś odpady komunalne to nie tylko źródło energii, ale również cennych surowców. Pod tym względem Polska zaczyna mocno gonić Zachód. Mamy już pierwsze sukcesy, ale mamy również rosnące wyzwania. Więcej w materiale wideo.