Chińska sonda Chang’e 4 wylądowała na ciemnej stronie Księżyca

3 stycznia 2019, 09:30 Alert

Chińska sonda Chang’e 4 wylądowała na ciemnej stronie Księżyca o godzinie 3.26 polskiego czasu. O tym przełomowym wydarzeniu poinformowała agencja Xinhua. Misja ta jest częścią chińskiego programu kosmicznego.

Ciemna strona Księżyca. Źródło: Wikicommons
Ciemna strona Księżyca. Źródło: Wikicommons

Sukces misji Chang’e 4

Na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca sonda ma za zadanie badać teren i dokonywać naukowych eksperymentów. Pierwszym chińskim urządzeniem, które dotknęło powierzchni ziemskiego satelity była Chang’e 3, a miało to miejsce w 2013 roku. Rakieta zabierająca Chang’e 4 w kosmos wystartowała z Ziemi 7 grudnia zeszłego roku.

Sukces misji nie był pewny. Procedura lądowania jest trudna sama w sobie, a dodatkowo ciemna strona Księżyca nie jest tak płaska jak ta, którą można zobaczyć z Ziemi. Po drugiej stronie obiektu utrudniona jest też komunikacja z sondą, dlatego w maju Chińczycy wystrzelili w kosmos innego satelitę o nazwie Queqiao, którego zadaniem było odbieranie sygnału z Ziemi i przekazywanie go dalej do sondy na ciemnej stronie Księżyca.

Robot jest wyposażony w kamerę i urządzenia pomiarowe. Misja ta miała udowodnić zaawansowanie technologiczne Chin i ich postęp w nauce. Chang’e 4 zabrała na Księżyc zaprojektowane w Europie urządzenia badające zawartość wody i promieniowanie. Wyniki badań mają pomóc w przygotowaniu kolejnych misji na Księżyc.

Die Zeit/Michał Perzyński