Chińczycy dadzą 12 mld dolarów na rosyjski gazoport

29 kwietnia 2016, 12:30 Alert

(Interfax/Oilcapital.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

W Pekinie spółka Jamał LNG podpisała 15-letnie umowy kredytowe z The Export-Import Bank of China oraz China Development Bank opiewające odpowiednio na 9,3 mld euro oraz 9,8 mld juanów, poinformowała agencja Interfax powołując się na biuro prasowe spółki. Łącznie wielkość udzielonych pożyczek wynosi 12 mld dolarów.

Oprocentowanie wynosi EURIBOR 6M + 3,3 procent w latach budowy oraz 3,55 procent po pełnym uruchomieniu projektu Jamał LNG i SHIBOR 6M +3,3 i 3,55 procent odpowiednio.

Jak poinformował dyrektor generalny Jamał LNG Jewgiennij Kot projekt jest realizowany zgodnie z zatwierdzonym grafikiem. Zaawansowanie prac przy pierwszej linii terminalu wynosi 65 procent.

Jak informował 25 kwietnia Biznesalert.pl ,CNPC jest gotowe rozważyć propozycje Novateku dotyczące udziału w innych, nowych projektach razem z rosyjską spółką. – Mamy dobre, partnerskie stosunki z Novatekiem. Jeżeli pojawi się jakaś propozycja jesteśmy gotowi od jej rozważenia – powiedział Wang Zhongcai. Członek zarządu chińskiej spółki zadeklarował rozważenie udziału w projekcie na Półwyspie Gydańskim, w pobliżu Morza Karskiego.

Novatek rozważa także możliwość budowy nowego terminala LNG w porcie Sabetta (projekt Arctic LNG – przyp. red.) gdzie jest już budowany terminal w ramach projektu Jamał LNG. Gaz będzie pochodził ze złoża m.in. Salimanowskoje, który znajduje się na Półwyspie Gydańskim. Rozpoczęcie budowy terminalu zaplanowano na 2018 roku.

Ponadto jak poinformowała China Central Television (CCTV) Chiny rozpoczęły dostawę dwóch pierwszych modułów dla projektu Jamał LNG, które są przeznaczone dla produkcji LNG. Według doniesień telewizji 27 kwietnia wypłynęły one z portu w Qingdao.

Zgodnie z założeniami do końca czerwca wspomniane moduły mają trafić do rosyjskiego portu w Sabetcie. Jak informuje CCTV do sierpnia z Quingado wypłyną ładunki z 36 modułami.