Chińczycy postawią niesubsydiowane OZE o mocy 21 GW

31 maja 2019, 12:30 Alert

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, chińskie władze ogłosiły imponującą listę pierwszych inwestycji w odnawialne źródła energii, które zostaną zrealizowane poza systemem taryf gwarantowanych napędzającym do tej pory rozwój energetyki odnawialnej w Państwie Środka. Energia będzie sprzedawana po cenie, po której sprzedawana jest lokalnie energia z elektrowni węglowych.

Tama Trzech Przełomów. Źródło: Wikipedia
Tama Trzech Przełomów. Źródło: Wikipedia
Chiny będą stopniowo wycofywać się z inwestycji w fotowoltaikę i elektrownie wiatrowe bazujących na ustalanych odgórnie, preferencyjnych taryfach. Pekin zakłada, że w najbliższych dwóch latach inwestycje w PV i wietrze będą realizowane zarówno w oparciu o taryfy gwarantowane jak i bez gwarantowanej stawki, przy czym te drugie zyskają priorytet w wydawaniu pozwoleń. Natomiast później elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe mają być realizowane wyłącznie bez centralnych subsydiów.

Dokument przygotowany przez rządową agencję National Energy Administration (NEA) zakłada, że inwestycje, w których nie założono subsydiów, zyskają priorytet w uzyskiwaniu pozwoleń. Na razie dokument NEA będzie podlegać konsultacjom, które mają potrwać do końca maja br. Pekin zakłada, że regulacje określające zasady funkcjonowania chińskiego rynku bez pomocy państwa zostaną w pełni wdrożone w roku 2021.

W pierwszej grupie niesubsydiowanych inwestycji, zatwierdzonej do realizacji przez Pekin, znalazły się projekty na łączną moc 20,7 GW. Produkcja energii z tych inwestycji nie zostanie objęta centralnymi subsydiami, przy czym inwestorzy będą mogli liczyć na pewne, przyznawane przez lokalne władze ulgi choćby w opłatach za grunty.

Ponadto zgodnie z instrukcjami Pekinu lokalni operatorzy sieci mają zapewnić inwestorom realizującym niesubsydiowane projekty OZE pierwszeństwo w dostępie do sieci oraz mające obowiązywać przez 20 lat umowy na odbiór energii po gwarantowanej cenie odpowiadającej średniej, lokalnej cenie energii z elektrowni węglowych.

Największy, liczący niemal 14,8 GW potencjał niesubsydiowanych projektów zostanie zrealizowany w postaci 168 przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych. Do tego powstanie 56 niesubsydiowanych farm wiatrowych o łącznej mocy 4,5 GW, a także 26 projektów o mocy niemal 1,5 GW zaliczone do grupy „energetyki rozproszonej”. Razem do realizacji przewidziano niesubsydiowane inwestycje o łącznej mocy 20,76 GW. Budowa pierwszych elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, mających produkować energię bez subsydiów, ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Projekty z listy 20,76 GW mają wejść w fazę operacyjną w tym i przyszłym roku, a władze centralne i lokalne mają wstrzymać proces wydawania pozwoleń na budowę instalacji mających korzystać z taryf gwarantowanych, robiąc miejsce dla projektów niesubsydiowanych. Ponadto właściciele projektów, którzy wcześniej otrzymali gwarancję sprzedaży energii w systemie taryf, mają zyskać prawo do przejścia na model rozliczeń bez subsydiów, zyskując w ten sposób priorytet w postępowaniach administracyjnych.

Obowiązujące dotąd taryfy gwarantowane dla OZE, przyznawane na poziomie centralnym, wynosiły w Chinach w przeliczeniu na złotówki około 0,2-0,4 zł/kWh. Chiny to globalny lider w inwestycjach w odnawialne źródła energii. Tylko w ubiegłym roku powstały tam farmy wiatrowe o mocy ponad 21 GW oraz elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 44 GW.

Gramwzielone.pl