font_preload
PL / EN
Alert 25 marca, 2019 godz. 17:00   

Chiny zbudują pierwszą pływającą elektrownię jądrową

atom energetyka jądrowa

Luo Qui, szef chińskiego Instytutu Energii Jądrowej (ang. Nuclear Power Institue – NPI) poinformował, że Chiny w tym roku rozpoczną budowę pierwszej pływającej elektrowni jądrowej własnej konstrukcji.

Informację potwierdzili dziennikarze Global Times. Luo zdradził, że pływająca elektrownia jest wyposażona w małe reaktory jądrowe. Energia elektryczna z morskiej platformy jądrowej może być dostarczona do trudno dostępnych miejsc, jak wyspy czy platformy naftowe i gazowe.

Według przedstawiciela NPI pływająca elektrownia jądrowa przede wszystkim zajmuje mało miejsca i jest bezpieczniejsza przez małą podatność na ryzyko trzęsienia ziemi, co niweluje także ryzyko skażenia radioaktywnego.

Budowę będzie realizowała spółka China National Nuclear Corporation (CNNC). Dyrektor generalny firmy Gu Jun już wcześniej informował, że spółka przygotowuje się do budowy pływającej elektrowni jądrowej u wybrzeży prowincji Shandong we wschodniej części Chin. Na razie nieznane są szczegóły dotyczące inwestycji. W listopadzie 2018 roku Qilu Ebening News podało do publicznej informacji, że projekt może kosztować CNNC około 14 miliardów juanów (2,1 miliarda dolarów) oraz zostanie on oddany do użytku już w 2021 roku.

Global Times/Patrycja Rapacka