font_preload
PL / EN
Alert 14 grudnia, 2017 godz. 11:30   
REDAKCJA

Problemy atomu w Chinach to złe wieści dla Polski

Elektrownia atomowa w Temelinie

W trakcie testów elektrowni jądrowej Taishan budowanej w Chinach wykryto defekt jednego z elementów instalacji. Może to wpłynąć na termin realizacji tego i innych projektów jądrowych w Państwie Środka, które jest wymieniane jako jeden z potencjalnych dostawców technologii dla polskiej elektrowni atomowej.


Defekty w wyposażeniu reaktorów jądrowych trzeciej generacji budowanych na południu Chin zostaną wkrótce naprawione – przekonuje w oświadczeniu należąca do państwa China General Nuclear Power Group (CGN).

Wadliwa instalacja odgazowywania

Problem dotyczy sprzętu wykorzystywanego do jednego z dwóch reaktorów typu EPR. Ze względu na to, że projekty jądrowe z wykorzystaniem EPR-ów realizowane w Finlandii i Francji notują opóźnienia, chińskie reaktory w elektrowni Taishan 1 i 2 mogłyby stać się pierwszymi na świecie instalacjami wykorzystującymi tę technologię. Agencja AFP przypomina jednak, że ostatnio w trakcie projektu Taishan 1 realizowanego przez CGN oraz francuski EDF wykryto defekt odgazowywacza, czyli instalacji służącej do usuwania tlenu z obwodów wodnych. Chińska spółka przekonuje w oświadczeniu, że wadliwy element znajduje się poza strefą jądrową i podejmowane są odpowiednie działania zaradcze.

Udziałowcami reaktorów Taishan są wspomniany CGN (51 proc.), EDF (30 proc.) oraz lokalne spółki energetyczne (19 proc.). Zgodnie z założeniami reaktor Taishan 1 ma zostać uruchomiony do końca roku.

Problemy Taishan

Portal FactWire podaje, żę budowa instalacji rozpoczęła się w 2009 roku a termin jej zakończenia był wielokrotnie przekładany. Według źródeł medium wykryte defekty mogą wpłynąć na dalsze opóźnienia realizacji projektu.

W 2008 roku konsorcjum Dongfang Electric oraz francuskiego Alstom wygrało kontrakt na dostawę części komponentów dla pierwszego reaktora elektrowni Taishan. Następnie konsorcjum zleciło wykonanie odgazowywacza firmie Harbin Boiler spółce-córce notowanej na giełdzie w Hongkongu Harbin Electric. W 2015 roku General Electrics przejęło aktywa energetyczne aktywa Alstomu.

W rozmowie z FactWire jeden z inżynierów Dongfang Electric potwierdził, że wadliwy odgazowywacz został dostarczony przez Harbin Electric. W tym kontekście stwierdził, że spawy urządzenia ,,były problematyczne”. Jak zaznacza portal zanim rozpoczną się testy paliwa jądrowego potrzebna jest zgoda ze strony chińskiego regulatora ds. bezpieczeństwa jądrowego. Jednak brak jest informacji o jej otrzymaniu. Nie wykluczone, że wykryte defekty mogą mieć wpływ na opóźnienie jej wydania.

Stępiński: Chiny szukają atomowej bramy do Europy. Za wcześnie by przesądzać

Zagrożenie dla chińskiej ekspansji atomowej?

Doniesienie o problemach elektrowni jądrowych w Chinach mogą mieć negatywny wpływ na plany Pekinu, który chce stać się czołowym dostawcą technologii jądrowych na świecie. Mogą wywołać wątpliwości odnośnie kompetencji chińskich spółek.

CGN i EDF budują w Wielkiej Brytanii blok jądrowy Hinkley Point C. Ponadto Pekin chce uzyskać certyfikację dla swojego reaktora typu Hualong One, aby mógł on zostać dopuszczony na rynek europejski.

Państwo Środka jest wymieniane jako jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowej dla pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Jednak do tej pory nie podjęto decyzji w tej sprawie. Rząd nie ogłosił także decyzji w sprawie budowy elektrowni. Według wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego ma to nastąpić w styczniu przyszłego roku.

AFP/FactWire/Piotr Stępiński

Chiny chcą zbudować elektrownię jądrową w Polsce